Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 6 ПърваПърва ... 456
Резултати от 51 до 58 от общо 58

Тема: ВОСЪК

  1. #51
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Валка,а бидон купили?
    Не...........

  2. #52
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Не ти и трябва .

  3. #53
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Топя восъка повторно в парната восъкотопилка. След това го слагам в тенекии прерязани на 22см височина и във всеки съд накрая наливам 3 литра вряща вода. Цялата тенекия захлюпвам и я слагам в съд от фибран да изстива бавно. След два дена восъка е отгоре, а най-отдолу са утайки. Всичко това е ясно на всички. Над утайките и между восъка остава по 1см (околко 15% от восъка) нещо сиво, което очевидно не е восък. Предполагам е парафин или там каквото слагат. Аз го стържа и го събирам в един съд. Отгоре остава само чист восък. Мисля чистия восък да го нося напролет при Матеев за преработка.

    Та въпроса ми е за това сивото. Като го махам дали основите няма да са трошливи? Ако оставя малко от него дали не е по-добре и основите да са по-гъвкави? Матеев, ако четеш, моля те дай някакво мнение. Предполагам е по-добре този боклук да се маха?

    Между другото лятото като топих разпечатките пак се появяваше нещо такова сиво (доста по малко като процент). Предполагам като запечатват ползват восък и от основите и затова се появява и там малко от този примес.

    Допълнение. В пост 11 е описано нещо като пясък. Аз не питам за това. Този "пясък" го махам. Между пясъка и восъка остава нещо твърдо и сиво. За тази част питам. Това съм си играл да го варя във вода но не излиза восък от него.

  4. #54
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен


    Дон дебелия пчелар казва, че е прополис второ качество.

  5. #55
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Прополис е. Защо изобщо се чудите?

  6. #56
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Благодаря! Това не го предполагах . Явно бавното изстиване (близо два дни) спомага да се отдели прополиса. Това ясно обяснява защо това сивото го има и в разпечатките. Има ли смисъл да се отделя (маха от восъка)? С други думи как той влияе на качеството на основата. Има логика от високата температура (аз работя с прегрята пара) прополиса и той да се отделя.

  7. #57
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Това е осапунен восък и прополис,идеален е за мазане на нови кошери и капани отвътре,нанася се с помощта на пистолет за горещ въздух.

  8. #58

 

 
Страница 6 от 6 ПърваПърва ... 456

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •