Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 58

Тема: ВОСЪК

  1. #41
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Според мен проблема е в съда, в който е восъка. Не знам каква е причината, но восъка явно се вижда, че не се отлепя от стените и като се свива при охлаждането, вместо да се отдели от стените се пука по средата.

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Не съм го вадил. Пръска се още при самото истиване, 10-20 минути след прецеждането.Прикачен файл 7226
    Снимката е от днес, на дневна светлина. Снощи го разтопих и прецедих и за има-няма 20 минути се напука.
    Вальо , стига с тези притеснения .
    Причината е , че не изстива равномерно .
    Восъкът е супер .

  3. #43
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Съда по принцип няма нищо общо, но все пак за да се избегне залепване за съда което може да предизвика подобно напукване (ако съда не е подходящ) се намазва със сапунена вода.

    Обикновено подобно напукване се получава когато:
    - восъка не е оставен да се охлади бавно
    - няма достатъчно вода (но не студена) в него или в съда
    - се охлади прекалено бързо отвън а средата остане течна
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Но се пак бидон му трябва

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123

    Smile

    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    Съда по принцип няма нищо общо, но все пак за да се избегне залепване за съда което може да предизвика подобно напукване (ако съда не е подходящ) се намазва със сапунена вода.


    - восъка не е оставен да се охлади бавно
    - няма достатъчно вода (но не студена) в него или в съда
    - се охлади прекалено бързо отвън а средата остане течна
    Александров , съдът в който се топи восък има голямо значение .

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Имам същите съдове за "калъпчета " восък и ги ползвам когато топя малко. Топя в алумин и сипвам в тези съдове. Наистина восъка от тези съдове въпреки подходящата форма и материал не излиза никак лесно, залепва. Проблема се рршава с намазване на съда със сапунена вода.
    Все пак гледайки снимката ми се струва че восъка е охладен принудително.

  7. #47
    Автор
    Регистриран
    29.07.2013
    Мнения
    144
    Пчеларски район
    Мизия
    Моя опит.
    Използвам парна восъкотопилка. Разтопения восък се отцежда в пластмасови кофи, в които предварително сипвам по малко вода/на око около 100 мл./. Използвам кофите от сирене, защото са меки, удобни и за хранителни цели. При напълването на кофата, я отмествам и оставям да изстива до сутринта. Ако восъка не се отлепи сам при изстиването, то се деформират стените на кофата/гъвкави са/ и не се напуква питата. С леко дръпване на стените, вече твърдия восък се отлепва много лесно, допълвам с вода, обръщам кофата и отливката излиза. Всички отпадъци са отдолу, изстъргвам с нож и готово.

  8. #48
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Действително восъка при истиването залепва за стените на ламаринените кастрони. Вероятно причината е в материала от който са направени. Днес взех пластмасова купа и прецедих в нея. Като че ли в пластмасата истива по-бавно (вече повече от 2 часа) и не се напуква по средата на питата. Миналата година е възможно да съм охлаждал в пластмасови съдове и затова не съм имал проблеми, не си спомням точно. За сега нещата вървят добре, довечера като истине напълно питката ще видя крайния резултат.

  9. #49
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Най-после извадих цяла питка восък за тая година. Проблема се реши с пластмасовите купи. И благодаря за безплатните съвети.

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Валка,а бидон купили?

 

 
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •