Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 58

Тема: ВОСЪК

  1. #11
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Преди да попитам, ще споделя как топя восъка. В магазините за по 1 лев продават едни неща, които се слагат в тенджерата и се разгъват като маргаритка. Използват се за готвене на пара, но напоследък по картинките са нарисувани и като подноси за сладки или фруктиери. На едно такова му сложих по-дълги крачета. Слагам го в тенЖУрата, върху него редя питите така, че стърчат нагоре с 10-15 см и похлупвам с друг съд така, че стичащия се конденз да попада пак в тенджерата. Предварително наливам няколко см. вода на дъното. Получава се парова восъкотопка. За големи количества идва малка обаче. Напоследък върху решетката слагам една телена мрежа за комари и почистването става по-лесно.

    А въпросът ми е: Всеки път като извадя питката восък, под нея има дебел пласт нещо подобно на пясък, лесно се сваля с ръка и стои като трици или ситни кристали. Някой има ли представа какво е това. Притеснявам се най-вече това да не е восък, който е претърпял някакви промени и по този начин да го губя?

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Това е троптина - става за тор,кокошките я обичат и каквото си решиш. Но не е восък
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  3. #13
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Цитат Първоначално публикувано от спартак Виж публикацията
    Това е троптина - става за тор,кокошките я обичат и каквото си решиш. Но не е восък
    Значи троптината не е остатъка от ризите на личинките и изпражненията, които остават на дъното на питката залепени като черни топчета, а тези трици, които се отмиват със струя вода! Правилно ли съм те разбрал?

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Напротив . Восъка е най- лек и остава на повърхността .Старите ризи ,отпадъци и т.н. се води троптина.Някой от колегите си играят допълнително да стопяват троптината с цел да доусвоят восъка , но това си е за хора с време и ако топиш черни пити (брак) няма да извлечеш , кой знае колко допълнително восък.За да отделиш ( рафинираш) восъка по - добре от ненужните частици,аз лично добавям оцет при варенето.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Стефчо, ако искаш добри резултати, направи си слънчева восъкотопилка и после само стопяваш слитъците за предаване и смяна срещу нови основи.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Благодаря, но все пак не съм сигурен, че ме разбра за какво говоря. Всъщност троптината запазва формата килийките, едра е и пластична. А това, за което питам е сиво, пясъкообразно - прилича на ситен мокър пясък и се отмива с вода. На пипане - почти като пясък. Получава ми се дори когато вече съм стопил восъка веднъж, троптината е отделена и реша да го претопя още един път за по-добро филтриране. Ако мога следващия път ще направя снимки. Не се сетих - имам микроскоп и следващия път ще го разгледам - кристално ли е, аморфно или нещо неопределено. Може и това да спада към троптината, но имам чувството, че се получава от самия восък, а не от отпадъци. Количеството му е пропорционално на дебелината на питката - колкото нея до 1/2 от нейната дебелина, но е шуплесто и рехаво. Та се притеснявам дали не губя восък по този начин, който поради някакви причини става на нещо друго.
    Относно слънчевата восъкотопка - от 2 години се каня да си правя, но май ще взема да си купя накрая. Сега си събирам материали за голяма парова, че да слагам цели пити барабар с рамките. На Lison такава струва 700 лв, но на мен ще ми излезе към 70. Проблема със слънчевата е, че ходя на пчелина 1-2 пъти на месец и няма кой да я презарежда.

  7. #17
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Lenovo_A1000_IMG_20160808_135836.jpg Lenovo_A1000_IMG_20160808_135900.jpgЗащо ми се пукат питите от претопен восък? Восъка е САМО и единствено от разпечатки и тук-там някое далаче. Миналата година претопих към 5 кила разпечатки и нито една питка не се спука. Тая година всичките се спукаха на парчета. По абсолютно един и същи начин претопявам и лани, и сега. Въпроса е сега защо се разпадат на парчета?

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не би трябвало восъка да се разпада на парчета. Има нещо сбъркано в твоите пити, но няма как да гадаем какво точно си направил.

    В този восък нещо не е наред. Първо цвета му не е нормален. Повярвай ми - нагледал съм се на тонове восък - мой и на други хора, но такъв цвят виждам за първи път. Пукнатини във восъка също виждам за първи път. Натрошаване - също - никога не съм виждал нещо подобно. Да, восъкът по принцип е трошлив, но за да се счупи една пита, трябва да се удари с нещо остро много силно. В никакъв случай не се чупи от самосебе си. Когато восъка се чупи от силен удар, счупеното (среза) изглеждат по съвсем друг начин. Ръбовете са прави или леко заоблени, а твоите са на зиг-заг.

    Сигурен ли си, че това е восък?

  9. #19
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Гребвам една двойна шепа от кофите с разпечатки и го слагам в голям кастрон, доливам малко водичка и го кипвам на газовия котлон. Като се разтопи, го прецеждам през метална цедка (средно голяма) в друг кастрон като на дъното има пак малко водичка. Напуква се още по време на истиването. Лани по АБСОЛЮТНО същия начин.
    П.П. Питките са дебели около сантиметър. Тая счупената е с дъното нагоре, кафявите петънца сигурно са утайки. МИРИШЕ ПРЕКРАСНО....... Една вечер комшийката ме пита какво готвя на котлона, че мирише така хубаво......

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Да не би да е много рязко охладен просто предположение, ако пак се претопи и се оправи значи е от това.
    Просто умувам по въпроса не се заяждам.
    Писали сме едновременно защо не го оставиш да се охлади сам без вода.
    Този пост е редактиран от Георги 1974; 08.08.2016 в 15:12. Причина: Допълнение

 

 
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •