Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 76
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    20.08.2016
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Хасково

    Майка сприра да снася

    Здравейте ,

    Тази година и аз реших да започна да пчеларствам. Имам 3 кошера ДБ 10 рамкови. Всичко вървеше добре докато преди седмица установих, че в единия кошер нямам яйца и прясно пило, имаше само малко зряло запечатано пило на една пита. Разгледах се веднага за майката и я намерих обикаля си нормално видимо и няма нищо. Има си изградени основи със празни килийки 2-3 пити но и там няма помен от яйца и пило. Реших да прехвърля една пита от другия кошер който е по силен. Размених една празна пита с една пълна с яйца ,прясно пило и запечатано пило, за да проверя дали пчелите ще заложат маточници за самосмяна. На 5-ия ден отворих да проверя за изградени маточници но нямаше пчелите си отглеждат пилото което им оставих от другия кошер и съответно все още няма снесени яйца от майката... Подхранвам със захарен сироп и един немски сироп апифонда поне от преди 3 седмици като на седмица на кошер се пада по 800г. сироп. Моля дайте съвет какво да правя да сменям ли майката ако намеря от някъде оплодена или да изчакам още малко да не би майката да започне да снася отново??
    Майката е тазгодишната придадена на отводката.

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    3
    Убий майката и тогава сложи прясно пило.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    20.08.2016
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Хасково
    Мисълта ми е ако я премахна и придам сега прясно пило и яйца новата майка ще се излюпи началото на септември, ще има ли време да се уплоди майката и да снесе достатъчно пило за да зимуват нормално.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Убий майката и тогава предай нова оплодена майка. Не се бави защото скоро няма да има от къде да купиш. Предаването също има тънкости, прочети. Ако тръгнеш сега към самосмяна или производство на нова майка от личинка то шанса да се появи тя и да започне да сняся е след близо месец, а вече е време да се излюпват зимни пчели. Ще останеш с малко такива и няма да изкарат зимата. Във форума има раздел за въпроси от млади пчелари, ползвай него за да задаваш въпроси и не отваряй нова тема за всяко нещо за което искаш да попиташ.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    20.08.2016
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Хасково
    Това мисля да направя ще закупя нова майка и ще я придам. Така или иначе като всеки новобранец ми се наложи да правя тази процедура в началото когато взех отводките защото бях не внимателен. След като пристигне новата майка оставям я на тъмно с клетката да пренощува, на сутринта премахвам майката която не снася от кошера и вечерта придавам клетката с новата майка като премахвам пластмасовите предпазители на клетката и я поставям в средата на гнездото с отворите към прелката. Нали така?

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от imitev Виж публикацията
    ..... и я поставям в средата на гнездото с отворите към прелката. Нали така?
    Това пък откъде го измисли (с отворите към прелката)? Чувам го за първи път.

    Клетката на майката трябва да виси в центъра на гнездото на канап, завързан за специално направеното за целта ушенце. Може и с клечка за зъби през ушенцето. Важното е клетката да виси С ОТВОРИТЕ НАДОЛУ (става въпрос за отворите, които са се получили при отчупването на двете капачета на хранителния отсек). Прелката тука няма нищо общо.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Има стотици постинги на които бих натиснал бутон "и така става".Вертикалното положение на клетката може да важи за придаване на маточници,но за придаване на майки......

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Може да има задръстено яйце в яйцепровода. Това се получава при млади майки, хваща се майката внимателно и се притиска задната част, ако има задръсено яйце ще го видите как излиза.

  9. #9
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Може да има задръстено яйце в яйцепровода. Това се получава при млади майки, хваща се майката внимателно и се притиска задната част, ако има задръсено яйце ще го видите как излиза.
    Преставям си как някой великан "внимателно" ме притиска, ако имам запек. Дали това наистина ще ми помогне, или ще ми натроши костите?

    Иначе да - чувал съм че има начин посредством масаж да се отпуши запушена майка, но много бих се радвал, ако някой напише нещо по-подробно по въпроса. Ако пусне и линк към някой клип - безкрайно ще съм благодарен.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    20.08.2016
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Хасково
    Наистина като се загледах при вчерашния преглед в задната част на майката има бяло връхче на дупето. Незнам дали е яйце но на такова ми прилича...

 

 
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •