Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 8 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 76
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Почти всяка година спират да снасят по това време, дават им почивка
    На майката ли дават почивка или на себе си и да ли найстина майката спира да снася.

    п.п.Умувам не се заяждам
    Този пост е редактиран от Георги 1974; 24.08.2016 в 18:23. Причина: допълнение

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    На майката ли дават почивка или на себе си.
    Не знам, може и на мен да дават почивка :-):-):-). Не съм толкова начетен, а и не ме интересува.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат на г-н Лонин
    Пчелното семейство като цялостен биологичен организъм има свои закономерности за растеж, развитие и размножение не проявяващи се при изучаването на отделните индивиди на семейството. Пчелното семейство е цялостен топлокръвен биологически организъм и живота му се управлява от обединения мозък, образуван от пчелите на семейството в резултат на постоянните контакти на един с друг индивид. Мозъка на пчелите възприема постъпващата информация от пчелното гнездо и извън него, преработва я в нервните центрове и адекватно реагира с комплекс от сложни реакции в измененията на околната среда.

    Ангел Йосифов каза преди 2 седмици че по това време на година отглеждане на пило затруднява пчелите като през зимата.
    заради температурата.

    Та въпроса е ако пчелите регулират майката да не снася (или изяждат или изхвърлят яйцата като през зимата) то трябва ли ние да стимулираме майката да снася.

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Та въпроса е ако пчелите регулират майката да не снася (или изяждат или изхвърлят яйцата като през зимата) то трябва ли ние да стимулираме майката да снася.
    В този случай може, не е проблем, ала пак няма да снася. (:
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ангел Йосифов каза преди 2 седмици че по това време на година отглеждане на пило затруднява пчелите като през зимата.
    заради температурата.
    Гошка тук имах в предвид не календара,а високата дневна температура и трудността пчелите да поддържат оптимална температура и влажност в целия плодник...Затова пилото беше ограничено на 1-3 рамки не заради пашата,а точно заради жегите..Сега положението с температурата е коренно различно и пилото е два пъти повече от преди месец.

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Сега положението с температурата е коренно различно и пилото е два пъти повече от преди месец.
    Абсолютно съгласен това имах в предвид ама ти си по на север и от мен а на Тарти пчелина в югоизточна България и той може би изостава с пилото близо месец от нас но ще продължи по до късно.
    И ако сега даде питки то тези питки няма да се вкарат от пчелите като запас за разлика от сиропа а ще е един вид подбуда.
    Ама аз умувам дали е удачно да се подбуждат в неговият случай сега а при мен преди няколко седмици в неговият както и в моят случай имаме около 15-20кг. мед в плодника + някаква минимална паша.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Спокойно , всичко ще бъде наред .
    Момчета не пребързвайте нещата .

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Спокойно , всичко ще бъде наред .
    Момчета не пребързвайте нещата .
    Не знам дали бъркам темата търсих в архива и не намерих това което търся
    та затова есенно подбудително подхранване при каква клинична картина (не намирам по подходяща дума) да бъде започнато понеже календара не върши работа а не съм убеден и в някой класически методи описани в литературата.
    Тоест кога трябва да се започне и с какво с класическото на малки дози сироп до 10 септември и после инверт не ми върши работа всяко ходене до пчелина ми е разход та става ли с питки и най важното ако е с сироп в какви дози когато е над 8л. май се блокира майката когато е 1 хранилка на няколко дена не е достатъчно за активизиране на пч. семейство та доза около 4л. на няколко дни (и аз не знам колко) дали е удачна.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Мисля че, в момента по- скоро подхранването със захарен сироп, би следвало да бъде запасително. В този смисъл една хранилка седмично, да речем от 3,5 л за мен е нормално.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  10. #40
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Храненето е функция на състоянието на пчелното семейство и на оформеното от него пчелно гнездо. В момента (края на Август) пчелното глездо трябва да изглежда като сфера, оформена в центъра на най-горния корпус. Самата сфера трябва да е запълнена с пило, което след раждането му ще остави свободни килийки, в които ще се приютява бъдещото зимното кълбо. Над сферата и встрани от сферата трябва да има медови запаси, под формата на меден венец, дебел поне 3-4 пръста. Питите от двете страни на сферата трябва на 100% да за запълнени със запечатан мед. Това горе-долу е представата на пчелите за зимна подготовка, и те в момента усилено работят по нея.

    Пчеларя със своите действия трябва да подпомага тази подготовка, а не да и пречи. Самото хранене на пчелите е част от този процес, но то не трябва да се извършва хаотично и без замисъл, а трябва да е съобразено с нуждите на семейството. Най-доброто хранене през този период е ПОДБУДИТЕЛНОТО ХРАНЕНЕ ЗА ПИЛО, което се прави с малки дози, но редовно. Това правило важи за абсолютно всички семейства, но е трудно реализуемо, защото изисква ежедневно ходене на пчелина.

    Ако пчеларя не може всеки ден да ходи на пчелина, може да си позволи даването на по-големи дози сироп, но само ако са изпълнени следните условия:
    1. Питите в семейството вече са пренаредени по начина (схемата), описана по-горе (всичкото пило в центъра на горния корпус).
    2. Излишните пити с мед вече са иззети от семейството. Излишни са всички пити, които на 100% са запълнени със запечатан мед. Тези пити са за пчеларя, защото от гледна точка на пчелното семейство те представляват преградна дъска. Семейството няма да си позволи да ги използва през зимата, и това ще го обясня по-долу защо е така.
    3. В центъра на сферата има много на брой свободни пчелни килийки.
    4. Венеца над сферата все още не е достатъчно висок (3-4 пръста).

    При това положение подхранването с големи дози сироп е полезно. Ако обаче семейството има достатъчно голям венец или няма достатъчно на брой свободни за снасяне килийки, то тогава обилното хранене ще задръсти майката, и ефекта от това ще е катастрофален. Ще се снесе малко пило, а точно снасяното в момента пило са бъдещите зимните пчели, които ще живеят повече от 6 месеца.

    Към днешна дата критерий за силата и качеството на бъдещото зимно семейство не е броя на пчелите (те така или иначе ще умрат в следващиия 1 месец), а количеството на снесеното пило. Към днешна дата пчеларя със зъби и нокти трябва да се бори в гнездото да има колкото се може повече пило. За нормално към днешна дата се счита семейството да има поне 3 пити с пило. Две пити с пило означава слабо семейство през зимата, а 1 пита с пило е направо трагедия (не се знае дали това семейство ще презимува нормално).

    Коригиращите действия към днешна дата са следните:
    1. Добавяне на пита с пило на слабите семейства от някое по-силно семейство.
    2. Размяна на местата на най-силните семейства в пчелина с най-слабите. Налитането на много стари пчели в слабите семейства ще стимулира майката да снася по-много. В общия случай проблемите с малкото снасяне всъщност са проблеми с малко на брой пчели, които да отглеждат новоснесеното пило.
    3. Подбудително подхранване за всички семейства.
    4. Силово подхранване, но само за семействата без венец или с тънък венец.
    5. Освобождаване на място на майката да снася (това за задръстените с мед семейства).

 

 
Страница 4 от 8 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •