Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 29 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 285
  1. #11
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ако земеделците ги е толкова грижа пчелите, щото смятат че са им необходими, нямаше да ги тровят.

    Субсидиите са много порочна практика. Идват прекупвачите и ти вземат продукцията на безценица, а после държавата те подпомага за да (колкото) не умреш от глад. Кой реално има полза от субсидиите?
    Как можеше да бъде забранен износа на мед, а не може да бъде забранен вноса?????
    Я виж Турция - меда е по 30-40 лв.

    Колега, с времето сам ще се убедиш че не е много благоразумно сам да се натискаш при арендаторите, а после да се оплакваш че ти тровят пчелите. Това което не е хубаво за пчелите не е добре и за теб. Аз се старая да избягвам монофлорни култури - гората е най-добрия медонос през цялата година. Още повече че меда от рапица и слънчоглед не е мед. Няма нищо лечебно и полезно в него ( може да съдържа пестициди, хербициди...) Мед е - акация, детелина, липа, мащерка, мента, горски букет - всичко онова което идва от природата. В белите държави меда от земеделски култури е с ниска цена ( а не както при нас - всичко на едно) и хората си правят сметката какъв мед да произвеждат.

    Пък това че винаги могат да ти изгорят кошерите, да ти ги откраднат и т.н. Те хората още къщи нямат там където пострадаха, а ти искаш тебе да подпомагат.
    В белите държави хората печелят добре и могат да си позволят да отделят суми е за такива черни дни и когато стане нещастие, пиеш една студена вода и продължаваш (или започваш от нулата) и не разчиташ на помощ от никого.

    Ти как мислиш? Кой има полза от субсидии?
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #12
    Още повече че меда от рапица и слънчоглед не е мед. Няма нищо лечебно и полезно в него ( може да съдържа пестициди, хербициди...)

    Колега , с това изречение направо уби всичко детско в мен.

  3. #13
    Автор
    Регистриран
    19.11.2010
    Мнения
    196
    Пчеларски район
    Павликени-Сухиндол,
    Както винаги , scutellator е болезнено искрен и " почти" болезнено прав!!!! Помислете, ако пишман- земеделците имаха нужда от кошери и пчели, нима щяха да чакат на "случайни" пчели за да си повишат добивите си- как беше с 50-80%? А на тях не им пука, защото селата са пренаселени от пчелни кошери и арендаторите могат да си пръскат на воля с каквото си искат, ще пишат по едно писмо до пчеларя :D че ще пръска 31 дни в месеца, от април до август и ... ! Като отравят един пчелин- все друг ще оцелее и така до ....следващият самолет и следващата дотация за "наглите" арендатори!

  4. #14
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    В белите държави меда от земеделски култури е с ниска цена ( а не както при нас - всичко на едно) и хората си правят сметката какъв мед да произвеждат.
    С тази разлика,че в белите държави колегите получават пари за опрашване.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Акцента във поста на скутелатор е ясен - оставате другите щуротии.
    Факт е, че тази игра със субсидиите играе лоша шега за производството във целия ЕС и независимо за кой отрасъл говорим - това безразборно раздаване на пари изобщо не го одобрявам, наистина кой реално има полза от тези субсидии?

    Специално за пчеларството във другия форум го бях написал, но го изтриха - за мен тези субсидии за нашия занаят даже трябва да се спрат .... извинявам се, но колегията прилича вече на стадо озверели маймуни заради тях. Истината е, че тези субсидии със нищо особенно няма да ни помогнат - занаята е зле, защото нямаме добри пазари това е проблема, със тези изкупни цени било на мед, восък, прашец и т.н. е скотска работа, не видите ли всичките как се прибирате вечер пребити от бачкане и като се замислиш за този труд какво печелиш ...... субсидии, да си ги заврът там, където слънце не огравя, не ща им парите, да богатеят.

    п.п. пазар, там е номера за всяко едно производство - всичко тръгва останало тръгва от там, а без пазар .. тези субсидии са за играчите не за сиромаси, като нас. (IMHO)
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  6. #16
    За субсидиите съм съгласна.Предпочитам да си ги взема тези пари от цената на меда.Но ми кажете как да се справим с арендатор,който иска да пръска от 10 часа сутринта и като му казвам,че няма да стане-ми отговаря "Ние няма само мед да ядем"?

  7. #17
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от syzi
    За субсидиите съм съгласна.Предпочитам да си ги взема тези пари от цената на меда.Но ми кажете как да се справим с арендатор,който иска да пръска от 10 часа сутринта и като му казвам,че няма да стане-ми отговаря "Ние няма само мед да ядем"?
    Какво пречи да има и субсидии? Как в другите страни има такива и хората си ги ползват, а само в БГ да няма. И тук ги има, но са нищожни и начина им на получаване е много сложен и трудоемък- да не кажа убийствен.

    Както и субсидиите, така и пръскането от страна на аредаторите не е регламентирано. Регламентирано е, но не е обвързано със здрав закон, който да гарантира на пострадалия веднага да получи това което е загубил от страна на арендатора. А и не само това да заплати, но и солидна глоба на държавата за неспазване на разпоредбите. Ако всичко се спазва ще има някакъв ред, а няма да има - "Ние няма само мед да ядем"

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    какво излиза,че пак като не можем да се оправим в собствената ни държава да търсим спасение в белите държави,или да си местим кошерите в балкана и да произвеждаме екологичен мед.да,но не всички имаме възможност.и за какво ми е да произвеждам екологичен мед когато ще ми го купят на същата цена.та дори и на дребно не мога да го продам на повече от 7-8 лв,защото просто хората нямат пари.затова ако на някои не им трябват парите от субсидии,просто да не ги вземат.аз се опитвам да живея от пчеларството и всеки приход ми е добре дошъл.колкото до белите държави,живял съм доста години в Испания,не знам до колко е бяла,но там пчеларството масово умира,къде от изчезване на пчелите,къде защото хората предпочитат да си работят за една заплата,с която си покриват спокойно всички разходи.не знам как е в други държави,предполагам че до голяма степен е като хоби на хората там,но тук в България си е средство за препитание на много хора и цените на меда са напълно съобразени с покупвателната ни способност.проблема е в покупвателната ни способност.когато почнем да вземаме по 1500 евро заплати ще се вдигне и цената на меда,ще намалеят и пчеларите и както каза колегата Евгени,арендаторите ще започнат да се съобразяват защото няма да има в всяко село пчели.дори може да стане и чудо невиждано да почнат да си плащат за опрашване.ама това е утопия.мисля че сега се нуждаем от тази субсидия.на който му е широко около врата може да не му трябва,но на много колеги както и на мен ми трябват.

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Не знам за какви субсидии говорите, но до аз поне като проверявах преди време, си имах реалната възможност да кандидатствам и да ме одобрят за някоя мярка, преценил съм за себе си, че не ми изнася т.е. то субсидии има все някакви, вярно нищожни, но има. А ако говорите за субсидия на семейство - замисляте ли се там какви ще са прангите за да получаваш тези пари и колко народ ще се появи от нищото със по хиляда кошера.

    п.п. игра със огъня са тези субсидии - колкото ще имаме със тях, толкова и без тях.

    п.п.2 за арендаторите думи нямам ..... просто наистина не знам какво да кажа, със всяка година подочувам и виждам колеги, които местят пчели във балкана, но това по дяволите не е никакво решение.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  10. #20
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Аз съм в балкана и преди 15-на години ми ги изтровиха при пръскане. И там няма гаранция.

 

 
Страница 2 от 29 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •