Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 19 от 29 ПърваПърва ... 91718192021 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 181 до 190 от общо 285
  1. #181
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Основната причина животновъдните обекти да са извън населените места е отпадният продукт от животните които се отглеждат там, свързано най вече с миризмата и изхвърлянето им. При пчелите този проблем не съществува напротив, това са най чистите същества който не понасят даже и миризмата на мръсно. Основната причина е способността на пчелите да жилят, преведено на техен език да се защитават подчертавам когато са заплашени и застрашени по някакъв начин, но не и безцелно и съвсем хаотично които им се изпречи. Пчелинът ми се намира в края на селото, като отстоянието до най близко обитаемата къща е почти 100 м. Никога не съм имал оплаквания от съседи. Вложил съм в сграден фонд пет цифрена сума и не съм само аз. Познавам пчелари който преместиха пчелините от гората в селото поради една единствена причина КРАЖБА. Хубаво да си помислят законотворците а не само да се водим по директивите на Европейският съюз. Всичко се сравнява и стремежа у нас е да се уеднакви с западните стандарти но не и когато става на въпрос за заплати ,субсидии, изкупни цени и т.н. и т.н.

  2. #182
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Няма лошо пчелините да са извън населени места - по принцип така е редно наистина, ала това няма как да стане без съдействие от общините, най- малкото, аз къде да го изнеса този пчелин, като земята наоколо е частна собственост.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  3. #183
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    А бе винаги може да се намери място, но тези разходи кой ще ги покрие, предпазване от кражби и куп още други неща?

  4. #184
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Да.Място без ток и вода,и складови помещения! Няма как да се покрият тези разходи.Не може някой цял живот да е влагал от и без това недостатъчните пари ,за създаване на някаква база и в един момент да го върнат на нулата.В крайна сметка трябва да има някакъв толеранс към пчеларите,както повечето хора имат към животните на село,които отделят миризми,или разнасят болести.Може да се случи комшията да го ужили пчела веднъж на няколко години,и какво,заради това аз и семейството ми трябва да стоим гладни ли ?

  5. #185
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Реформата в пчеларството така както се очертава ще бъде дъълга....
    Мнозинството от пчеларите все още живеят с разбиранията че всеки пчелин трябва да има ограда, задължително барака (за празните пчелни кошери) и други , помещение за центрофугата (друг инвентар не е нужен), палатка за отдих и от тоя род. ..... А, и че всички кошери трябва да са на едно място.

    Има много неща за които разбиранията на пчеларя трябва да се променят за да разбере правилно цялостната картина. За съжаление някои хора се опитват като вземат отделни части от лека кола и ги монтират на волска каруца да направят автомобил. Ми много ясно че няма да подейства, дори обратното.


    За мен оптималния брой пчелни семейства на едно място е под 30 бр. В някои страни, например Скандинавските и Нова Зеландия, се е наложил в практиката пчелин от 10-12 кошера. Предстваете си фирма/ферма от 4 000 кошера, пръснати на различни локации по 12 кошера?
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #186
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Ако няма ограда направо си подарил кошерите.

    Не, че тя ще спре кой знае крадците ама поне ще ги затрудни.

  7. #187
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    ЗАКОН ЗА ПЧЕЛАРСТВОТО

    Обн. ДВ. бр.57 от 24 Юни 2003г., изм. ДВ. бр.87 от 1 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр.30 от 11 Април 2006г., изм. ДВ. бр.51 от 26 Юни 2007г., изм. ДВ. бр.36 от 4 Април 2008г., изм. ДВ. бр.43 от 29 Април 2008г., изм. ДВ. бр.26 от 6 Април 2010г., изм. ДВ. бр.8 от 25 Януари 2011г., изм. ДВ. бр.19 от 8 Март 2011г.

    Чл. 8
    (5) Постоянните пчелини задължително са с ограда. В срока по ал. 2 собственикът поставя на оградата табелка с името си (наименование на фирмата), адрес (седалище), ЕГН (БУЛСТАТ), брой на пчелните семейства и регистрационен номер на пчелина.

    Това с ЕГН-то аз не го пиша на табелите, то просто противоречи на "Закона за защита на личните данни", а докторити(БАБХ) препоръчват мобилен тел. номер.

  8. #188
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Утре предстои втората среща на работната група по изработване на проекта за нов закон. Ще се взимат решения по въпроса с настаняването на пчелните семейства. Тук заформихме добра дискусия и ако мога да обобщя трябва да кажа, че се изказаха мнения подкрепящи изнасянето на пчелините извън населените места, но мненията против са в десетки пъти повече. Всъщност ЗА, са Матеев, Би Варна, и донякъде Скутелатор. За никой не е тайна че това са и хората (Матеев и Би Варна), които разполагат с голям финансов ресурс и имат сериозни намерения в развиване на пчеларството като добър бизнес. В тоя ред на мисли една такава промяна в закона не само, че не би им "накривила шапката", но и чудесно би разчистила конкуренцията, така че позицията им е разбираема. За съжаление през изтеклата седмица не разбрахме мнението на Бонев по въпроса, което всъщност е най-важното, защото утре той ще защитава неговото мнение по въпроса и ние само можем да се надяваме то да съвпада с нашето. Въпреки няколкото ми опита на ЛС да контактувам с Бонев по този въпрос и в последствие повдигнатия въпрос тук за мен неговото мнение по въпроса продължава да бъде загадка.
    Господин Бонев моля ви да вземете отношение по въпроса. Вашето присъствие в тази комисия е голяма отговорност, а познавайки част от другите участници, е и единствената ни надежда. Разбираемо е да има недоволни и от нас, от вашите мнения и позиции по някои въпроси, но ви моля в този случай да защитите мнението на мнозинството дори и то да противоречи на вашето виждане по въпроса.
    Този пост е редактиран от rosty_sz; 06.11.2013 в 12:34.

  9. #189
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    А може би това е въпрос на разумен компромис за различните типове населени места. Да се пипат пчелините с по десетина двайсет кошера в малките села с предимно стари хора е безумие. Да ги има в близост до детски градини, училища и детски площадки също не е разумно. Трябва да има някакво степенуване на отстоянията в зависимост от типа и големината на населеното място. За големите градове например мястото им е в предградията и вилните зони.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #190
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Спокойно хора - каквото и да реши въпросната комисия да запише в закона по този въпрос, ще останат поне още два шанса за протест по време на гласуването на първо четене в парламента, след това на второ четене, а и, да дори три - може и при оня льолю президента да подскачаме за вето върху определени текстове(но тука трябва сериозно лоби - като на зърно производителите), нас едва ли някой би ни обърнал внимание освен ако не сме радикални и крайни.
    Но дори и да изритат пчелите от селата(населените места) - както почти всяко нещо в скъпата ни държава едва ли ще се спазва. Аз лично съм против тоталната забрана за настаняване на пчелите в населените места, но смятам че трябва да има някакви ограничения - примерно до 20 или 50 пчелни семейства в двор. И в сегашният закон си има ограничения за отстояние от училища и детски градини и болнични заведения. Дали въпросните 100 метра са достотъчни или не, и дали някой го контролира - силно се съмнявам. Случвало ми се е да отида при кметици за уверение(разрешение), че са ми записали местонахождението и капацитета на пчелина ми(с цел ако има предстоящи пръскания да ме уведомяват) - те горките от мене научават че съществува такова животно - "Закон за пчеарството", че така де аз си пиша въпросният документ в два екземпляра един за мен и един за тях, а от тях само подпис, печат и изходящ номер. От друга страна служитеите в БАБХ едва ли пък следят къде точно има училища, детски градини или болници като регистрират пчелините.

 

 
Страница 19 от 29 ПърваПърва ... 91718192021 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •