Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Какъв доход имате от 1 пчелно семейство? Колко ви струва 1 кг/мед

Гласували
115. Не можете да гласувате в тази анкета
  • до 100 лв. на семейство

    48 41.74%
  • от 100 до 200 лв. на семейство

    38 33.04%
  • от 200 до 300 лв. на семейство

    12 10.43%
  • от 300 до 400 лв. на семейство

    5 4.35%
  • от 400 до 500 лв. на семейство

    0 0%
  • от 500 до 600 лв на семейство

    0 0%
  • повече от 600 лв. на семейство

    1 0.87%
  • под 1 лв./кг

    6 5.22%
  • между 1 и 2 лв. / кг

    12 10.43%
  • между 2 и 3 лв. /кг

    11 9.57%
  • между 3 и 4 лв./ кг

    11 9.57%
  • между 4 и 5 лв. /кг

    12 10.43%
  • между 5 и 6 лв./кг

    15 13.04%
  • над 6 лв./кг

    25 21.74%
Отговори на анкетата
Страница 11 от 14 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 138
  1. #101
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    И поради каква причина трябва да е така?
    Всеки народ си има някакви традиции.
    Във Финландия, може да те поканят на бизнес среща в сауната, което е голяма чест. Никога не отказвай, защото е обида.
    В България те канят на ракия. Ракията е серум на истината и очаквай честни бизнес отношения. Ако не зацапате свещите и не се подпирате по стените като спайдърмен, значи срещата не е минала добре.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #102
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    И ся ко стана със сметката - дето не е бакалска, я да видим:
    1. Зимна смъртност 15%
    2. Смъртност в сезона 15%
    3. Смъртност в процеса на създаване на отводки 5%
    4. Провалени отводки 15%
    5. Клиенти- чешити (този параграф как го измисли не знам, ма нейсе) 2%
    6. Още едни 15% щото не излизала сметката.
    7. Разни други да ги сложим десетина процента.
    8. Tова не е края на списъка - lol

    Учудващо е, че Матеев успява да изкара дори две отводки от семейство - с калкулатори за отводки, напред към реалността. Смех!!! Матеев - като за начало ще е добре да се научиш как се правят отводки, ала ти сам да можеш да ги правиш, не някой друг.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  3. #103
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    нещо което намерих в един анализ на пчеларството....

    Нерег.зем. производители с до 75 пч.сем. и рег.зем.производители с до 130 пч.сем. не могат да достигнат мин.заплата от 420 лв.,това са повече от 82,7% от всички пчелари. Сметките са при цени на меда на дребно и едро (6 и 4 лв.) и при добив от среден добив 20 кг за страната

    другото което ми направи бавното окрупняване на пчеларството - намаляване на пчелните стопанства с над 1 300 за 3 години но в същото време увеличаване на пчелните семейства с близо 218 000 бройки
    през 2012 г.
    Брой пчелни стопанства = 19 283
    Брой пчелни семейства = 529 117 бр.
    а през 2015 година
    Брой пчелни стопанства = 17 969
    Брой пчелни семейства = 747 434 бр.
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  4. #104
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    И ся ко стана със сметката - дето не е бакалска, я да видим:
    1. Зимна смъртност 15%
    2. Смъртност в сезона 15%
    3. Смъртност в процеса на създаване на отводки 5%
    4. Провалени отводки 15%
    5. Клиенти- чешити (този параграф как го измисли не знам, ма нейсе) 2%
    6. Още едни 15% щото не излизала сметката.
    7. Разни други да ги сложим десетина процента.
    8. Tова не е края на списъка - lol

    Учудващо е, че Матеев успява да изкара дори две отводки от семейство - с калкулатори за отводки, напред към реалността. Смех!!! Матеев - като за начало ще е добре да се научиш как се правят отводки, ала ти сам да можеш да ги правиш, не някой друг.
    Хммм. А дали вече не намирисва на нещо без документи......

  5. #105
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Има ли тема във форума където се дават насоки как да се намали себе/стойноста на пчеларската продукция?
    Някъде бях чел, че сам човек с може да се грижи КАЧЕСТВЕНО за около 150 семейства. Двама заедно могат да се грижат за много повече.В на пчелина почти всичко е ръчен труд почти нямам и на идея за някаква механизация по кошерите...

    п.п. иначе Матеев е прав не използваш, ли чужд труд мечтите за забогатяване си остават само мечти.

  6. #106
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Не знам какъв ви е спора , но знам едно природата не даде ли каквито и гимнастики да се правят файда никаква, а заредят ли се две три лоши години
    става, като каца без дъно. Спасение отчасти е продажба на част от семействата, но нещата тръгват назад.Мой колега казва не е майсторлък да увеличиш семействата, майсторлък е да ги запазиш години наред и да имаш добиви и когато теглиш чертата накрая да си на печалба.

  7. #107
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Цитат Първоначално публикувано от toko652003 Виж публикацията
    Има ли тема във форума където се дават насоки как да се намали себе/стойноста на пчеларската продукция?
    Някъде бях чел, че сам човек с може да се грижи КАЧЕСТВЕНО за около 150 семейства. Двама заедно могат да се грижат за много повече.В на пчелина почти всичко е ръчен труд почти нямам и на идея за някаква механизация по кошерите...

    п.п. иначе Матеев е прав не използваш, ли чужд труд мечтите за забогатяване си остават само мечти.
    Всеки един пчелар извежда разходите до минимум, но има един баланс, който ако бъде нарушен, влияе на качеството, добивите и съответно на приходите. В друг случай някои точни, но не малки инвестиции биха вдигнали приходите(в това число и от икономия от труд), но в по-дългосрочна перспектива. Пчеларя за това има глава на раменете си да мисли. Никой(поне не и безплатно) няма да дойде и да му напише план или методика как да си организира бизнеса или работата в стопанството, така че всеки вложен лев да се отплаща с максимум печалба. При една правилна организация един пчелин от примерно 50 семейства, може да носи повече чисти доходи от такъв със 100 семейства при общоприетата практика. Бедата в съвременното пчеларство е, че малко са тези, които използват главата на раменете си да мислят. В общия случай механично правят това, което са видели от някой по-стар пчелар, без дори да си зададат въпроса дали това е правилно или не. Съвременния "пчелар" не обича да чете т.е. да се образова. Сърди се, на тези, които не споделят наученото с цената на много четене, експериментиране и съответно вложени средства и труд или казано иначе съвременния пчелар се превърна в готованин и само чака на подаяния, включително и субсидики. Последното даже де превърна и е нова професия. Професия "програмист". Е за негова зла участ балъците вече са защитен вид. Както писах на шега в един предишен пост, ноу хауто струва пари и то много пари. Който иска да се възползва от знанията на другите си плаща. Така е в белите страни.
    Преди, когато ми оставаше свободно време съм си мътил главата с търсене на отговори, защо след като имаме такава уникална природа и прекрасни мечове нашия мед се котира наравно с китайския и аржентинския. Отговора е, че за това сме си виновни самите ние. Защо е така? Нека администратора ако желае (защото неминуемо щеше засегнат теми, които са табу) да отвори специална тема за това. Много ще е интересен дебата.

  8. #108
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Димитър Бонев според мен подвижното пчеларство е решение при слаби райони. Други се ориентират към производство на отводки майки и т.н.
    както спомена всеки си има глава на раменете.

  9. #109
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    При една правилна организация един пчелин от 50 семейства, може да носи повече чисти доходи от такъв със 100 семейства при общоприетата практика.
    Да те поправя - може да се конкурира с кои да е пчелин които е от 100 до 200/250 семейства
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  10. #110
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    И аз съм съгласен , че многото не винаги е печелившо.

 

 
Страница 11 от 14 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •