Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Какъв доход имате от 1 пчелно семейство? Колко ви струва 1 кг/мед

Гласували
115. Не можете да гласувате в тази анкета
  • до 100 лв. на семейство

    48 41.74%
  • от 100 до 200 лв. на семейство

    38 33.04%
  • от 200 до 300 лв. на семейство

    12 10.43%
  • от 300 до 400 лв. на семейство

    5 4.35%
  • от 400 до 500 лв. на семейство

    0 0%
  • от 500 до 600 лв на семейство

    0 0%
  • повече от 600 лв. на семейство

    1 0.87%
  • под 1 лв./кг

    6 5.22%
  • между 1 и 2 лв. / кг

    12 10.43%
  • между 2 и 3 лв. /кг

    11 9.57%
  • между 3 и 4 лв./ кг

    11 9.57%
  • между 4 и 5 лв. /кг

    12 10.43%
  • между 5 и 6 лв./кг

    15 13.04%
  • над 6 лв./кг

    25 21.74%
Отговори на анкетата
Страница 10 от 14 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 138
  1. #91
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    А защо е нужно да имаш по10 000 кошера?
    Ако предположим че даден пчелар е намерил "златната среда" - брой кошери, труд, приемливи добиви-разходи-печалба които според неговите виждания са нормални за да живие добре. Задължително ли е всяка година да удвоява бройката семейства? И защо му е нужно това ?
    Защото във всеки един човек еволюцията е вградила желанието непрекъснато да се развива, усъвършенства и самодоказва. Иначе нямаше да сме хора. И всеки го прави това (опитите за израстване в обществото) до момента, до който достигне собственото си ниво на некомпетентност. И там започва да буксува и буксува цял живот. И когато види някой друг, който е постигнал повече, започва да се самооправдава, че той сам си е пожелал да остане на това ниско ниво. И започва да си измисля оправдания, в които с течение на времето сам започва да си вярва.

    Просто така е устроен нашият мозък - човек винаги иска повече от това, което вече го има. Започва с детските мечти и никога не завършва ......

    Самият факт, че сте тука в този форум и четете написаното в него, доказва тези мои думи. Вие търсите нещо ново и се стремите към нещо повече - било то знания, или пари или самоизява и себедоказване ....... Доказателство е и самата тази тема - доходност от пчелите. След като сте в нея и я четете, значи силно ви интересува повишаването на доходноста. Тоест СТРЕМИТЕ СЕ КЪМ НЕЩО ПОВЕЧЕ ОТ ТОВА, КОЕТО ВЕЧЕ ГО ИМАТЕ. И ако можехте или знаехте как се постигат 10 000 кошера, щяхте да го направите. Щяхте да направите и повече, защото няма горна граница за човешките мечти.

  2. #92
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Проблемът се състои в това, че докато не се пробваш да направиш цял един пчелин на отводки, ще продължаваш да теоретизираш .....

    Ако обаче се пробваш, веднага ще установиш следното:

    1. Част от семействата ти умират през зимата (10-15%). При това положение те не само че не стават за отводки, но и консумират отводки за възстановяване на зимната смъртност.
    2. Част от семействата ти са слаби тогава, когато се правят отводки (още 10-15%). При това положение те не само че не дават нито една отводка, но и се нуждаят от пити с пило, с които ти би направил отводки.
    3. Част от основните семействата загиват в процеса на правене на отводки (3-5%) по причина прехвърлена по погрешка майка. Обикновенно това се открива на много късен етап, когато вече е късно за спасяване. За да се спаси семейството се жертва готово направена отводка.
    .................................
    Проблемът се състои в това, че не знаеш какво правя и теоретизираш.
    Имаме различни технологии и затова не виждаш същото като мен.

    1. Знаеш, че имам 0% миналата зима. Явно правя нещо правилно, или трябва да пусна тото. Нищо не възстановявам, предвидил съм си загубите в плановете от предходната година. Ако знам, че ми трябват 100 семейства, ще се погрижа да ги имам, а в последния момент да се чудя какво да правя.
    2. Изобщо няма да се занимавам със слабите. Чиста загуба на време, пари и нерви. Ако проблемът е в майката, даването на пило нищо не решава. Докато установиш къде е проблема, ти си набутал толкова време и пари, че това семейство става златно, дори и да успееш да го вкараш в пътя.
    Отварям кошера и ако е готов, вадя отводка, ако не е готов, изчаквам следващата партида. Няма защо да бързам и да подсилвам, не мога да видя смисъла в тово, защото ще отслабя друго семейство, а резултата е несигурен. Ако се окаже, че има проблем с майката, тогава губя не само слабото семейство, но и пилото, което съм му дал и силата на семейството донор.
    3. Това изобщо не мога да разбера как се случва. Няма причина основните семейства да загинат при прехвърляне на майката. Нещо не ми е ясна технологията ти.
    4. Да, винаги може да се случи нещо с маточника.
    5. Това не е нормално за мен, защото нямам такива проблеми.
    6. Ако отводката се бави в развитието си, значи има проблем, а не виждам смисъл да наливаш вода в пробита кофа.
    7. Това са търговски взаимоотношения. Вижда майката как снася, вижда състоянието на отводка, ако му хареса - купува. Изобщо не ме интересува дали е оцеляла отводката при транспорт, твоята отговорност трябва да приключи в момента в който отводката напусне пчелина.
    8. Такива винаги има, затова при следваща поръчка, просто им отказваш с най-добри пожелания.
    9. Има различни технологии. Някой колеги правят отглеждачите и/или стартерите на отводки, а не ги подсилват. Всеки стартер става на отводка/и след като си изпълни ролята.
    10. Нормална инвестиция, нищо специално.
    11. Няма смисъл

    Дано следващата година да е по-добра!
    Този пост е редактиран от borislav aleksandrov; 17.08.2016 в 08:16.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #93
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Тука има нещо нереално в целия тоя списък, или наистина имаш ~ 30% кражби от работниците ти. Друг вариант е, че в бързането да продадеш и да вземеш парите се правят глупости. Това са мой размисли и може нищо да не е вярно от тях, но защо не изслушаш лекцийте на Софрон и по това което казва направи една сметка и след това сравнявай с твойте, не може всичко което казва да е лъжа.
    Всичко си е съвсем реално.Само трябва да се добави,че за да излезат сметките на пчеларя-бизнесмен с пчелните семейства се работи машинално.Демек с много компромиси.Например:днес от всички кошери ще дръпнем по 3 рамки пило за отводки.Някои кошери изобщо няма да усетят отнемането на 3 рамки.Други ще им трябва седмица-две да се възтановят,а трети ще влезат в "шеста глуха" и.........В старите книжки пише,че в пчелините винаги ще има около 1/3 изоставащи семейства .....

  4. #94
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Всичко си е съвсем реално.Само трябва да се добави,че за да излезат сметките на пчеларя-бизнесмен с пчелните семейства се работи машинално.Демек с много компромиси.Например:днес от всички кошери ще дръпнем по 3 рамки пило за отводки.Някои кошери изобщо няма да усетят отнемането на 3 рамки.Други ще им трябва седмица-две да се възтановят,а трети ще влезат в "шеста глуха" и.........В старите книжки пише,че в пчелините винаги ще има около 1/3 изоставащи семейства .....
    Тази година бе перфектна за отводки, то няма пчелар дето да няма роен кошер. Щом има слаби кошери пролетта значи не прави нещо правилно и трябва веднага да им смени майките или да ги обедени с други. Аз тази година от 50% от семействата направих по две отводки, а другите оставих за мед. Май месец стана мазало, започнаха да се роят първо медовиците а после и част от отводките, запълних що имаше празен кошер или подобен на такъв. И аз целя да работя машинално/ с много бр извършваш една и съща манипулация/, но гледам да няма компромиси или да са минимални.

  5. #95
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    С оглед на бъдещето ни оцеляване ми се струва е по-важен въпроса, какви са ви разходите за едно пчелно семейство. Цената на захарта ще върви нагоре с по 10% на година до 2020г., а цената на меда продължава да пада.
    Това което ми е по-интересно е какъв е минимума от средства за "пренасяне" във времето на половин килограм пчели от 15 юли до 15 април (9 месеца).
    Струва ми се големите играчи - международните пакетировачи са решили да се справят с проблема "фалшив мед" с икономически а не контролни средства. Много станахме на клона и предстои закриване на "мощности".
    Винаги може по-добре.

  6. #96
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Има един минимум от разходи, които не могат да бъдат избегнати. От там нататък, ако искаш да извадиш, трябва да дадеш. В пчеларството много рядко 2 и 2 прави 4. В общия случай прави 3 а не рядко и 2. Ако не дадеш ( не направиш разход и то в точния момент) не чакай добиви и възвращаемост на вложените, били те средства или труд. Пчеларството не е точна наука. Работата на пчеларя е да умее да преценя много точно кога, в кой момент какво и как да направи. Останалото е е ръцете на всевишния.
    Пчеларството от ден на ден става все по трудно и не рентабилно по много причини не зависещи от пчеларя. Вече е много трудно да се намери подходящо място за устройване на пчелини, където хем да не те крадат, пръскат и хората, че пчелите ги притесняват, хем да е добър медоносен района. Правим много компромиси, а всеки компромис води до загуби. Колкото и да се стараем да ограничаваме разходите, като те окрадат и отровят не можеш да реализираш приходи. До сега колкото и опити да са правени да сеопитаме да работим в симбиоза с полевите и овощарството са се оказали пълен провал. И това е така,защото държавата не си върши работата. Няма случай някой да е бил отровен и институциите да са открили виновника. Хайде кажете ми тогава какъв е смисъла да се жалваш, като освен да ти натресат още една сметка за плащане, друго няма да получиш. За съжаление държавните институции остават глухи за тези проблеми или както се случи тази година избиха ни пчелите, лишиха ни от 2/3 от добивите ни и сега ще ни запушат устите с някой лев помощи, които няма да покрият и 1/20 от нанесените вреди. Ходи минимизирай разходи и смятай приходи и цената на труда, ако си нямаш друга работа.

  7. #97
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Около 25лв / семейство. Максимално 37лв / семейство. Минимално 0 лева и на пролет отчитам поне 30% загуби.
    Смятам труд, материали и гориво!!!

    Има една оптимална среда, над нея хвърляш пари на вятъра, под нея рискуваш зимна смъртност.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #98
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Защото във всеки един човек еволюцията е вградила желанието непрекъснато да се развива, усъвършенства и самодоказва. Иначе нямаше да сме хора. И всеки го прави това (опитите за израстване в обществото) до момента, до който достигне собственото си ниво на некомпетентност. И там започва да буксува и буксува цял живот. И когато види някой друг, който е постигнал повече, започва да се самооправдава, че той сам си е пожелал да остане на това ниско ниво. И започва да си измисля оправдания, в които с течение на времето сам започва да си вярва.

    Просто така е устроен нашият мозък - човек винаги иска повече от това, което вече го има. Започва с детските мечти и никога не завършва ......

    Самият факт, че сте тука в този форум и четете написаното в него, доказва тези мои думи. Вие търсите нещо ново и се стремите към нещо повече - било то знания, или пари или самоизява и себедоказване ....... Доказателство е и самата тази тема - доходност от пчелите. След като сте в нея и я четете, значи силно ви интересува повишаването на доходноста. Тоест СТРЕМИТЕ СЕ КЪМ НЕЩО ПОВЕЧЕ ОТ ТОВА, КОЕТО ВЕЧЕ ГО ИМАТЕ. И ако можехте или знаехте как се постигат 10 000 кошера, щяхте да го направите. Щяхте да направите и повече, защото няма горна граница за човешките мечти.
    От твоя гледна точка със сигурност си абсолютно прав, така както и всеки друг писал във форума от своята гледна точка и разбирания е абсолютно прав... колкото до мечтите нима е нужно на всички мечтите да са еднакви...според мен въпроса не е дали знаем или можем, а дали искаме да имаме 10 000 кошера (като мечта и реалност). Макар че трябва да се съглася че има не малко пчелари които нито знаят нито могат... но са невероятно добри в нещо друго - да завиждат....

    Лично мен повишаването на дохода от пчелите не ме интересува (може би донякъде в часта да видя аз къде сред множеството като доход и себестойност на 1 кг мед) но темата ми е интересна защото преди години бях писал един пост за които отнесох не малко критики основното в него бе че ние като пчелари може да сме добри но не сме добри мениджъри на продукцията си, и че изобщо не си правим сметките... поне за момента като чета и гледам анкетата излиза че навремето съм бил прав което си признавам ме изпълва с някакво чувство на задоволство и ми се ще да кажа - Казах ли ви аз....
    Освен това подобни теми свързани с икономическата страна на пчеларството винаги са ми интересни защото считам че са не по-малко важни.
    През последните години едва ли някой е започнал да гледа пчели или да увеличава бройките, само защото много обича пчелите - прави се основно за пари. Дори както и друг път съм казвал всеки с 10 семейства на горе вече може и да се разглежда като много дребен бизнес а не като хоби....
    Интересното е че едва ли има някой който да не се интересува от това - парите, печалба, разходи и т.н. а икономическите теми в които може да се обсъждат почти липсват сякаш са теми табу.
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  9. #99
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    ......Интересното е че едва ли има някой който да не се интересува от това - парите, печалба, разходи и т.н. а икономическите теми в които може да се обсъждат почти липсват сякаш са теми табу.
    Ами наистина са табу поради една много проста причина - тези теми обикновенно се превръщат в конфликтни теми. Едно време ако си спомняш, аз се опитах да водя 2-3 такива теми на тема как човек може да успее в живота и какво отличава успелите хора от всички останали. За съжаление всичките тези теми станаха конфликтни, защото някои пчелари не харесаха това, което го пишеше в тях. Резултата - ами скрих ги тези теми в административния раздел, който не се вижда дори и от модераторите. Също така се заклех пред себе си никога вече да не пиша на икономическа тематика, защото няма да бъда разбран. От време на време се изпускам да напиша нещо, и в повечето случаи пак става конфликт.

    Та сега и в тази тема - много неща се изписаха, на които се подсмихвам под мустак, но се въздържам да пиша каквото и да било, освен ако то не е нещо, което ще ви хареса. За останалото - ами нека всеки сам да си извърви своя си път на познанието, ако въобще има желанието и волята да го направи това.

  10. #100
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Борка, мен най- много ме дразни следното. Има много измежду нас, които бързо забравят, че са се учили от чуждия опит. И започват- Няма да влизам повече в този форум, - Когато създавахме форума, - Тук има много плява??? Спират да споделят наученото, защото те са открили сами топлата вода, дали? Накратко народа го е казал: - Я не сакам на мене да ми е добре! Я сакам на Вуте, да му е зле!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

 

 
Страница 10 от 14 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •