Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 60
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град

    Рой на 30 Юли

    20160730_173304.jpg
    Едно от семействата ми се рои на 30 Юли. Излязоха едновремено 2 броя роеве. Имах късмета първо да съм там в момента и второ да се захванат за асмата в градината. До края на Юни мога да кажа, че редовно си проверявах семействата за роево настроение и нямаше проблеми(имах едно семейство в роево в края на Април), затова сега съм доста изненадан, тъй като в литературата пише, че роевото настроение в пчелните семейства приключва в края на Юни с началото на намаляването на светлата част на денонощието. Обяснението за мен е, че Юли по време на слънчогледа им е станало тясно(става въпрос за семейство в 10 рамков ДБ с 2 броя магазини). Гледам си записките и общо от началото на сезона съм извадил 3 магазина с мед от това семейство, като първия е преди слънчогледа, а другите 2 са миналия уикенд. Семейството е било и донор за отводки във вид, както на запечатано пило, така и на млади пчели стръсквани в новосформирани отводки. Важна подробност е, че семейството е миналогодишен рояк т.е. с роева майка.
    Какво намерих в плодника на семейството - 7-8 маточника, от които 2 броя неизлюпени, а останалите излюпени. Иначе 1 рамка с мед, 2 рамки с перга и венец отгоре, след това 5 рамки с венец, запечатано и открито пило и накрая още 2 рамки с мед. И доста пчели покриващи поне около 7 рамки, без тези, които текущо бяха в магазините. Все още имам паша - цъфтящ късен слънчоглед.
    Двата роя са прибрани във фибранени 5 рамкови сандъчета(Матееви), тъй като нямам друг свободен инвентар(кошери). Преди да започна прибирането намазах сандъчето с маточина и сложих на дъното едно памуче напоено с лимонена трева. Във всяко от сандъчетата поставих по 2 рамки със стари пити, 2 рамки с восъчни основи и по една рамка с открито и закрито пило от роилото се семейство. Подхранвам със сироп като на денонощие прибират по 500 мл сироп(200 гр захар). Дано изградят восъчните основи.
    Като пчеларска грешка в случая виждам, че явно семействата ми по време на основната паша трябва да са на 3 магазина, а не на 2. Според баща ми причината за този рой по никое време е опаразитеност с акар, но лично аз се съмнявам да е това. Третирам веднъж годишно края на Октомври или началото на Ноември с ОК.

    Дайте някакви препоръки и мнение като цяло за късните роеве.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  2. #2
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    20160730_173304.jpg
    Едно от семействата ми се рои на 30 Юли. Излязоха едновремено 2 броя роеве. Имах късмета първо да съм там в момента и второ да се захванат за асмата в градината. До края на Юни мога да кажа, че редовно си проверявах семействата за роево настроение и нямаше проблеми(имах едно семейство в роево в края на Април), затова сега съм доста изненадан, тъй като в литературата пише, че роевото настроение в пчелните семейства приключва в края на Юни с началото на намаляването на светлата част на денонощието. Обяснението за мен е, че Юли по време на слънчогледа им е станало тясно(става въпрос за семейство в 10 рамков ДБ с 2 броя магазини). Гледам си записките и общо от началото на сезона съм извадил 3 магазина с мед от това семейство, като първия е преди слънчогледа, а другите 2 са миналия уикенд. Семейството е било и донор за отводки във вид, както на запечатано пило, така и на млади пчели стръсквани в новосформирани отводки. Важна подробност е, че семейството е миналогодишен рояк т.е. с роева майка.
    Какво намерих в плодника на семейството - 7-8 маточника, от които 2 броя неизлюпени, а останалите излюпени. Иначе 1 рамка с мед, 2 рамки с перга и венец отгоре, след това 5 рамки с венец, запечатано и открито пило и накрая още 2 рамки с мед. И доста пчели покриващи поне около 7 рамки, без тези, които текущо бяха в магазините. Все още имам паша - цъфтящ късен слънчоглед.
    Двата роя са прибрани във фибранени 5 рамкови сандъчета(Матееви), тъй като нямам друг свободен инвентар(кошери). Преди да започна прибирането намазах сандъчето с маточина и сложих на дъното едно памуче напоено с лимонена трева. Във всяко от сандъчетата поставих по 2 рамки със стари пити, 2 рамки с восъчни основи и по една рамка с открито и закрито пило от роилото се семейство. Подхранвам със сироп като на денонощие прибират по 500 мл сироп(200 гр захар). Дано изградят восъчните основи.
    Като пчеларска грешка в случая виждам, че явно семействата ми по време на основната паша трябва да са на 3 магазина, а не на 2. Според баща ми причината за този рой по никое време е опаразитеност с акар, но лично аз се съмнявам да е това. Третирам веднъж годишно края на Октомври или началото на Ноември с ОК.

    Дайте някакви препоръки и мнение като цяло за късните роеве.
    Самосменен рой. Имал си доста безработни млади пчели в кошера и при излитане на новоизлюпената майка от кошера са я последвали и са формирали рой. Дано успее да се оплоди скоро майката и да пронесе. Успех. Придай му пило ако има как. и следи за оплождането на майката. Така мисля аз нека е други да кажат, но щом си имал само 7-8 маточника, за мен роя е самосменен.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Тази година, мисля че ще има доста подобни. Пчелите в кошерите са много, а пашата приключи в края на юли. Аз смятам да ги поразделя, за да не висят без работа.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Разделянето при мен върви с пълна сила. Делят се всички много силни семейства. Самосмените и те са във вихара си. Лошото е че процента на оплождане е отново много нисък. Адска жега, лястовици, пчелояди и т.н. Добре че имам готови майки.

    За самосменен рой чувам за първи път. Василевса пак ни хвърли в оркестъра

    Ловил съм роеве на 21 и 23 август. Така и не разбрах мои ли са.

    delpi, концепцията ти за третиране е погрешна. Махаш акара преди зимата, но той вече си е нанесъл последствията върху зимните пчели.

  5. #5
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Разделянето при мен върви с пълна сила. Делят се всички много силни семейства. Самосмените и те са във вихара си. Лошото е че процента на оплождане е отново много нисък. Адска жега, лястовици, пчелояди и т.н. Добре че имам готови майки.

    За самосменен рой чувам за първи път. Василевса пак ни хвърли в оркестъра
    Изобщо не съм Ви хвърлил в оркестъра. Самосменни роеве има, имало е и ще има, просто не си чел за тях. Те не се подчиняват на логиката на класическите роеве. Други колеги също ще потвърдят факта, че има такива.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Може и да има но това са изключения като едното ми семейство което изкара втори сезон с две майки. Като двете семейства които открих днес с по две снасящи майки, като в едното майките работиха от двете страни на една и съща рамка. Случват се такива неща ама ....

  7. #7
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Може и да има но това са изключения като едното ми семейство което изкара втори сезон с две майки. Като двете семейства които открих днес с по две снасящи майки, като в едното майките работиха от двете страни на една и съща рамка. Случват се такива неща ама ....
    Залагане на 7-8 маточника е класическо за тиха смяна, а не за подготовка за роене. Въпрос на обстоятелства и се е формирал рой заради безработицата нищо необичайно с оглед на условията тази година. Освен това са излезли две майки наведнъж, което е станало по време на ориентационното облитане около кошера.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Вече се убедих че в пчеларството нещо напълно логично и теоретично издържано се разминава в пчеларската действителност.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Да уточня само още веднъж, че роевете бяха 2 на брой. Този на снимката е по-големия от двата. Другия се беше захванал на около метър и половина встрани от този, но нямам хубава снимка. Той покри около 2 рамки в сандъчето.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    с оглед на условията тази година.
    Тази година имам кошери без мед и други напълнили по 2-3 магазина мед, за тези с 3 магазина годината не е по различна.
    Просто на моя милост липсваха умения като изключим генетиката на различните семейства се усещам къде е грешката ми.

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •