20160730_173304.jpg
Едно от семействата ми се рои на 30 Юли. Излязоха едновремено 2 броя роеве. Имах късмета първо да съм там в момента и второ да се захванат за асмата в градината. До края на Юни мога да кажа, че редовно си проверявах семействата за роево настроение и нямаше проблеми(имах едно семейство в роево в края на Април), затова сега съм доста изненадан, тъй като в литературата пише, че роевото настроение в пчелните семейства приключва в края на Юни с началото на намаляването на светлата част на денонощието. Обяснението за мен е, че Юли по време на слънчогледа им е станало тясно(става въпрос за семейство в 10 рамков ДБ с 2 броя магазини). Гледам си записките и общо от началото на сезона съм извадил 3 магазина с мед от това семейство, като първия е преди слънчогледа, а другите 2 са миналия уикенд. Семейството е било и донор за отводки във вид, както на запечатано пило, така и на млади пчели стръсквани в новосформирани отводки. Важна подробност е, че семейството е миналогодишен рояк т.е. с роева майка.
Какво намерих в плодника на семейството - 7-8 маточника, от които 2 броя неизлюпени, а останалите излюпени. Иначе 1 рамка с мед, 2 рамки с перга и венец отгоре, след това 5 рамки с венец, запечатано и открито пило и накрая още 2 рамки с мед. И доста пчели покриващи поне около 7 рамки, без тези, които текущо бяха в магазините. Все още имам паша - цъфтящ късен слънчоглед.
Двата роя са прибрани във фибранени 5 рамкови сандъчета(Матееви), тъй като нямам друг свободен инвентар(кошери). Преди да започна прибирането намазах сандъчето с маточина и сложих на дъното едно памуче напоено с лимонена трева. Във всяко от сандъчетата поставих по 2 рамки със стари пити, 2 рамки с восъчни основи и по една рамка с открито и закрито пило от роилото се семейство. Подхранвам със сироп като на денонощие прибират по 500 мл сироп(200 гр захар). Дано изградят восъчните основи.
Като пчеларска грешка в случая виждам, че явно семействата ми по време на основната паша трябва да са на 3 магазина, а не на 2. Според баща ми причината за този рой по никое време е опаразитеност с акар, но лично аз се съмнявам да е това. Третирам веднъж годишно края на Октомври или началото на Ноември с ОК.

Дайте някакви препоръки и мнение като цяло за късните роеве.