Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 60
  1. #11
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    Да уточня само още веднъж, че роевете бяха 2 на брой. Този на снимката е по-големия от двата. Другия се беше захванал на около метър и половина встрани от този, но нямам хубава снимка. Той покри около 2 рамки в сандъчето.
    Също типично явление за споменатите от мен роеве.

  2. #12
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Тази година имам кошери без мед и други напълнили по 2-3 магазина мед, за тези с 3 магазина годината не е по различна.
    Просто на моя милост липсваха умения като изключим генетиката на различните семейства се усещам къде е грешката ми.
    Тук обсъждаме роя, но принципно си прав. Генетиката не е за подценяване като фактор изобщо, тъй като в един пчелин няма напълно генетично идентични пчели в два кошера. Случват се и други фактори соча пример, който се реализира при мен 3 самосмени на майката за тоя сезон, какъв мед да чакам от тоя кошер?

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    ...
    delpi, концепцията ти за третиране е погрешна. Махаш акара преди зимата, но той вече си е нанесъл последствията върху зимните пчели.
    Тази година обмислям вариант да третирам в края на Август. Така или иначе мисля, че поддържам ниско ниво на опаразитеност на семействата ми и нямам зимни загуби.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Тук обсъждаме роя, но принципно си прав.
    Роя може и да следствие на многото мед.
    Всеки ден минавам през с. Кривина на път за работа ми е. Пълно е със слънчоглед пашата още не е приключила застъпват се масивите.
    Иначе и аз мисля че е от самосмяна и теснотията е действала като катализатор.

  5. #15
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Роя може и да следствие на многото мед.
    Всеки ден минавам през с. Кривина на път за работа ми е. Пълно е със слънчоглед пашата още не е приключила застъпват се масивите.
    Иначе и аз мисля че е от самосмяна и теснотията е действала като катализатор.
    Възможное и да си прав за теснотията, ако е имало паша с добър рандеман нищо чудно, наличието на силна паша и липсата на обем за работа и развитие форсира роенето. Колегата най-добре знае имало ли е паша или не. Тъй като чета тук мнения, че тази година слънчогледовата паша няма рандеман. Трайното задръстване на майката провокира самосмяна.
    без значение от съответната причина си е пчеларска грешка. Може да е на късмет.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Я кажи преди 16 дена какво правиха пчелите ти, тогава когато са заложили маточниците.

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Я кажи преди 16 дена какво правиха пчелите ти, тогава когато са заложили маточниците.
    Бил съм на почивка по това време, но дори и да не бях нямаше със сигурност да ровя в плодниците за да гледам какво е положението, защото бях спокоен, че роевия период е отминал. Какво да се прави - начинаещ съм Учим се от грешките си.
    Наясно съм и с това, че роевото настроение се заражда доста преди да се захранят маточниците.
    По въпроса за пашата на 30 Юни започна да цъфти слънчогледа и както казва Георги тази година наистина е много. Около 18-19 Юли започна да цъфти и късния слънчоглед.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  8. #18
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    Бил съм на почивка по това време, но дори и да не бях нямаше със сигурност да ровя в плодниците за да гледам какво е положението, защото бях спокоен, че роевия период е отминал. Какво да се прави - начинаещ съм Учим се от грешките си.
    Наясно съм и с това, че роевото настроение се заражда доста преди да се захранят маточниците.
    По въпроса за пашата на 30 Юни започна да цъфти слънчогледа и както казва Георги тази година наистина е много. Около 18-19 Юли започна да цъфти и късния слънчоглед.
    Кошера не е имал намерение да се рои. А грешката е че не си следил да има място в плодника за снасяне бил е претъпкан с мед и са заложили самосмяната, която е преминала в роене, поради безработица, породена от липса на фронт за работа.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    наличието на силна паша и липсата на обем за работа и развитие форсира роенето. .
    Най-после си дойдохме на думата.....,а аз си мислех,че наличието на горните условия форсират самосмяна....

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Кошера не е имал намерение да се рои. А грешката е че не си следил да има място в плодника за снасяне бил е претъпкан с мед и са заложили самосмяната, която е преминала в роене.
    С други думи третия празен магазин поставен над плодника е липсвал.
    При пчелите има мед, защото има ред!

 

 
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •