Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 31 от 82 ПърваПърва ... 2129303132334181 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 301 до 310 от общо 817
  1. #301
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Тогава най-лесно се открива.

  2. #302
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2011
    Мнения
    62
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Дано нямаш в предвид Juniper Hill..
    Практиката плодника да е на 2 корпуса и по някое време той да се разделя с ХР, до колкото ми е известно, не съм чувал да се практикува другаде освен в БГ (със сигурност в никоя англоговоряща страна). Затова и този метод не е обяснен в литературата.

    Колега scutellator, посочил съм ти пример за прилагане на практика разделянето
    на плодник от два корпуса с ХР. Друг е въпроса какво е твоето мнение.
    Статията на Джон Хог за мен е много интересна.Можем да коментираме.

  3. #303
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Колега scutellator, посочил съм ти пример за прилагане на практика разделянето
    на плодник от два корпуса с ХР.
    За което съм искрено благодарен. Почти бях забравил за че имаше и такова нещо като метод на Джунипър Хил (и понеже нямам списанието, по някаква случайност успях да намеря какво точно имаш предвид под ABJ 145/2 брой).

    Както и да е. Отговорът ми беше обвързан с контекста към въпроса на Valaz. Наистина има описано и на други места как се разделя плодника с ХР - Демари, например. Но моето мнение за метода на Джунипър Хил е същото като за Демари - малко по-сложно е от това просто да разделиш плодника с ХР, а най-отгоре да поставиш магазините.
    Не мога да коментирам първия метод, тъй като не съм запознат с него в детайли - преглеждал съм го отгоре -отгоре. Когато стане въпрос за метод, който не може да бъде обяснен с две изречения, получавам алергия и просто го прескачам (прелиствам на следващата страница на списанието).
    Ако една технология не ми гарантира нито повече мед, нито по-малко труд, за какво да си правя труда да се запознавам с нея
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #304
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2011
    Мнения
    62
    Статията на Джон Хог е преведена на български от Бойка Баталска и е публикувана във вестник ПЧЕЛИ от 2006г.
    Нямам представа точно в кой брой.
    Технологията гарантира контрол върху роенето. Твърди се, че се пести време и труд, и че са постигнати "невероятни резултати в медопроизводството".

  5. #305
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    И в оригиналната статия и аз прочетох същото.
    Пестене на време и труд при работа с две майки? О, я стига. Щом трябва да търсиш майката, да пренареждаш и ротираш корпуси, значи си далеч от тази цел. Ако отделяш средно по 5 мин на преглед на кошер (в големите професионални пчелини един работник преглежда между 70 и 100 кошера на ден), значи целта е постигната.

    Пък ако някой от вас си мисли че успеха на професионалните пчелари, които реализират завидни добиви ( три цифрени средни добиви от кошер) зависи от някаква сложна технология, е изпаднал в жестока заблуда. Аз не познавам и не съм чувал за такъв професионален пчелар който да се слави с подобна технология ( нещо от типа на Венер, по която много от вас са така захласнати). Никакви ротации на корпуси, никакви две майки, никакви помощни семейства, медовици - нищо от този сорт. Каквато и евентуална полза те да имат, просто няма време за тях.

    Относно роенето. Докато се рових да търся тази статия , един се се беше изразил относно тази система по следния начин ( цитирам по памет) "... а всеки, който продължава да твърди че е установил контрол върху роенето, трябва да си сложи шапка от алуминиево фолио на главата, така останалите от нас ще знаят кои са те."
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #306
    Автор
    Регистриран
    18.11.2010
    Мнения
    111
    Имам следния въпрос към по-опитните практикуващите пчеларство с ЛР кошери:
    Кое е по-добре да се използва за магазини за стоков мед,ЛР корпуси или магазини-ДБ? Моля Ви да се аргументирате, за да може да помогнете на нас начинаещите, тъй като се лутаме насам натам в избора на система кошери с която да пчеларстваме, както и самата технология.

  7. #307
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    За мен най-голямото пеимущество на корпусната с-ма е че се работи с един вид рамки затова те съветвам и медовитети корпуси да са ЛР .Това са измишльотини за мен в-у 2 корпуса ЛР да се сложат 2 магазина то си става чист ДБ само че с по-голям плодник.

  8. #308
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Гледам ЛР.Много пчелари практикуващи ДБ ми препоръчват да си направя корпуси с магазинни пити по подобие на техните, но въпреки съветите им и малкия ми опит в занаята /2-3г/ смятам поне в следващите няколко години да работя с цели корпуси, като на по-слабите семейства слагам вместо 10 пити по 6-7 в медовия корпус с две преградни дъски от страни, като при необходимост същите да бъдат премахнати и добавени пити. По подобен начин развих отводките си и съм много доволен. Ако някой е експериментирал вече по този начин, моля да сподели опита си.

  9. #309
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Според мен всичко зависи от района и пашата или пашите.
    Аз съм в полупланински район и пашата основната ми е ливадната, която започва в началото на юни и трае около 45 дни. Някоя година е бурна и бързо пълнят медовия корпус, но това е рядко. В повечето случаи не може да се каже, че е бурна и бавно пълнят медовия корпус. Може и от силата на семействата да зависи също.
    Аз мисля, че да се работи с 2 ЛР корпуса за плодник е доста по удобно:
    1. защото се развива малко по мощно семейство отколкото в ДБ
    2. с ротирането на копусите се постига по бурно развитие на семейството
    3. по голям обем за гнездото се получава
    4. по лесно се създават отводки
    5. по лесно се справя пчеларя с роевото настроение
    Слагаш отгоре ХР и два магазина ДБ минимум , че и три някой път. По този начин не вадиш мед от пити в които се е люпило пило.
    За мен този вариянт е доста добър.
    По горе става на въпрос, че в БГ никой не разделя плодника на 2 с ХР, това не е вярно, аз лично го правя, както и много други колеги. И не е вярно, че не е описано. В много книги е описано, това са методите на Демари, а и ФАРАР го е описал в книгата си.

  10. #310
    Наблюдател
    Регистриран
    18.04.2012
    Мнения
    7
    Здравейте
    Дайте ми съвет от кой производител да се насоча за ЛР кошове Искам да си купя 5-10 и много държа на качеството! Не съм толкова богат, че да купувам евтино!
    Благодаря за съветите предварително

 

 
Страница 31 от 82 ПърваПърва ... 2129303132334181 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •