Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 82 ПърваПърва ... 513141516172565 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 141 до 150 от общо 817
  1. #141
    Наблюдател
    Регистриран
    23.02.2011
    Мнения
    3
    Колеги, даите мнение ако някои има наблюдение.С 8или10 рамков кошер е по удачно да се работи по технологията на Венер в полупланински район,където пашата е меко казано слаба?Блогодара предварително.

  2. #142
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Цитат Първоначално публикувано от toko652003
    Как успявате да отделите(разграничите)рапи цовия мед без решетка?И ако слагате решетка как принуждавате пчелите да се качат и носят мед в горен корпус без да местите пити с пило?Иде реч за средно по сила семейство, дата около 20 април.
    Интересно ми е как ще се създаде(време е) достатъчно количество пчели нектаросъбирачки за рапицата? Мисля си че времето е много кратко.Единствения вариянт според мен е използване на двумайчини семейства.
    Моя отговор е този - пчелите сами складират меда отделно от пилото (особенно ако питите са прясно изградени). Нямам идея другите пчелари как го правят, аз не полагам никакви грижи за това.
    миналата година ми беше първа във която вадих мед от рапица - наистина пчелите складирват меда отделно от пилото,допълнително във самата рапица оставям плодниците нарочно леко стеснени и здраво заредени със пило.И аз не знам каква е точно вярната практика при рапица,но наистина не бяха сложили и грам мед от нея във плодника.

    М/у другото,направи ми впечатление,че рапицовата паша е доста продължителна - някъде около три седмици.

    п.п.двумайчиното отглеждане е много добро решение,когато целта е рапицовата паша.

  3. #143
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Като чета за свиването на плодника, все си мисля, че семейството има нужда от дадено количество пило, инстинкт за развитие. От това и от обема на кошера зависи дали ще трупа мед в плодника или над него. Ако е прекалено широк плодника, ще трупа в него.Ако е леко стеснен, ще го използва за пило и над него ще трупа запасите. Задачата на пчеларя е да усети момента.

  4. #144
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Няма венци рапицов мед над пилото???

    Интересно.

  5. #145
    Автор
    Регистриран
    18.11.2010
    Мнения
    111
    Според Вас необходимили са отворите за прелки на корпусите на Лангстрот-рут. Тъй като на много кошери забелязвам, че такива не се правят.

  6. #146
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Това зависи от стила и метода на работа на самият пчелар,и мненията вероятно ще са различни.Ако правиш отводка в най-горен к-с,то такъв отвор ще ти е необходим.

  7. #147
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ако пък корпуса се ползва само за медови корпус, по добре да няма отвор. Защото в предната част на рамките от към отвора пчелите няма да складират мед.

  8. #148
    Наблюдател
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    14
    Здравейте! Моето мнение за отвора на ЛР корпуса е че той е необходим.Това прави корпусното тяло по универсално.Моите пчели зимуват с отворен отвор на първи корпус и отвор на прелката на 5см.За лятото пак са отворени отворите на корпусите.Много сполучлив според мен е варианта с кръглите отвори с въртящите капачета-ако искаш ветилация,ако искаш отвор за пчели без та минават търтеи и затворено или напълно отворено.Много дълго стана нооо отвора е необходим.
    lz2iry 30 бр ЛР

  9. #149
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Обръшам се с молба към колегите които пчеларстват с ЛР кошери-имам 3 семейства в лр кошери,на по един корпус са в момента.Проблема ми е,че пчелите са изпълнили корпуса и трябва да разширявам,но нямам изградени пити(имам общо 5-6 пити)Какво да няправя за да не почнат да се роят?Все още няма градеж.След 3-4 дни ще ги карам на рапица.Мисля си за вариант с магазинни пити,но не ми се ще много.

  10. #150
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132
    Аз бих подготвил втори корпус с основи, като на средните две позиции от него бих поставил две пити с най-старото запечатано пило от първия корпус, В стария корпус ще поставя двете основи на двете предпоследни места.

 

 
Страница 15 от 82 ПърваПърва ... 513141516172565 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •