Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 52 от 82 ПърваПърва ... 242505152535462 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 511 до 520 от общо 817
  1. #511
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    [QUOTE=jordanov;55379]Тъй де Зайо, прав си за всичко, ама нали пусто сме у темата за ЛР кошери? Нали ни учат че голямото предимство тук е да се работи с цели корпуси? Слагаш корпус с ВО, хвърляш корпус за топене... Ако е за хоризонтално разширяване и стесняване, чи то Дадана е по-удобен...

    Напълно съм съгласен с теб колега, но от моя скромен опит до сега съм стигнал до извода, че всичко това което го пишат за ЛР е вярно, НО....при много добре развито семейство и продължителна паша. При липсата на които й да е от тези два фактора нищо не правим. Пример: представи си, че през пролетта на акациева паша на три различни по сила семейства - мършаво, средно и силно сложим по един корпус /не дай си боже и с основи за градеж/ нали се сещаш какъв ще е резултата. Но ако походим ИНДИВИДУАЛНО спрямо силата на всяко семейство, като ползваме магазин, по-малко пити ограничени с преградни дъски в трети корпус или цял такъв, резултата ще е съвсем различен.
    Keep Walking...

  2. #512
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Напълно вярно.
    За да се работи леко с ЛР трябват много силни семейства ако няма възможност пчеларя да постигне това заради специфична паша, лоши майки и други е по-добре да работи с дадан. Така възможностите за грешка ще са по-малко, ще усвоява по-слаби паши и ще зазимява по-сигурно.
    Казвам горното като собственик на стотин ЛР-и и най-малко съм защитник на дадана, но истината си е истина.
    Този пост е редактиран от rosty_sz; 13.02.2015 в 17:15.

  3. #513
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Ами Зайо, само мога да те поздравя, че вече имаш достатъчно опит за да правиш верни и точни изводи, надявам се че така ще вземаш и правилните решения. А и Рости е капацитет и той ги е казал нещата пределно ясно. Единствено остава хер Скутелатор да се включи в движение и да ни напомни, че трябва да работим с правилната пчела и разговора свършва...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #514
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Ами Зайо, само мога да те поздравя, че вече имаш достатъчно опит за да правиш верни и точни изводи, надявам се че така ще вземаш и правилните решения. А и Рости е капацитет и той ги е казал нещата пределно ясно. Единствено остава хер Скутелатор да се включи в движение и да ни напомни, че трябва да работим с правилната пчела и разговора свършва...
    Ха ха - не, такава пчела всъщност няма.
    Пък относно индивидуалното отношение към всяко семейство.... ами моето мнение е, че като веднъш се разшири (цял корпус) едно семейство, друг се поставя чак когато си го изгради (или пък има изглед това да стане скоро). Ако семейството е слабо или пък няма паша, ако трябва основите ще стоят и 3 месеца - нищо няма да им стане. Всъщност смятам за правилно, ако се гонят максимални добиви,във всеки един момент през време на пашовия период да има един цял корпус с основи най-отгоре (новия корпус го поставям винаги най-отгоре, и никога между два изградени)в излишък, просто за всеки случай.

    Мнението ми относно преградните дъски...... за начинаещи....взлизат в употреба.
    Кой кошер е по-добър - ЛР или ДБ - спора е излишен и безсмислен. Докато обема може да се коригира спрямо нуждите на семейството - това няма никаво значение. Всъщност, смятам че в това отношение ЛР е по-удобен
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #515
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Сетих се, че Дон Кученмайстър (fatbeeman) има една мисъл, която в случая е много подходяща - Пчеларството е съвсем просто. Не разбирам защо някои умишнено се опитват да го усложняват и да го првят трудно!
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #516
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Ами Зайо, само мога да те поздравя, че вече имаш достатъчно опит за да правиш верни и точни изводи, надявам се че така ще вземаш и правилните решения. А и Рости е капацитет и той ги е казал нещата пределно ясно. Единствено остава хер Скутелатор да се включи в движение и да ни напомни, че трябва да работим с правилната пчела и разговора свършва...
    eeee обидих се как можа да ме забравиш и мен
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  7. #517
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    eeee обидих се как можа да ме забравиш и мен

    Съвършено неоснователно. И двамата сте стара моя слабост, но се опитвам стриктно да спазвам Третата заповед - Не изговаряй напразно името Го...ъъъ, Модераторско.

    П.п. Чакай ве! Ти кога стана от обидчивите??
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #518
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Като се прави ротация 1 пита с прясно пило нали е достатъчна да се качи веднага майката в 2ри корпус.

  9. #519
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Изгледах внимателно филма за ЛР кошерите и следните неща ми направиха впечатление:
    - пчелите пълнят медовите корпуси през ХР, която би трябвало да им пречи да качват меда през нея
    - при ваденето на меда от рапица и правенето на отводките, пчеларката успешно вдигаше пълни с мед ЛР корпуси
    - медът от рапица в медовите корпуси бе изцяло запечатен. Дали няма да кристализира в тях?

  10. #520
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Като се прави ротация 1 пита с прясно пило нали е достатъчна да се качи веднага майката в 2ри корпус.
    Две е по добре
    Милен Михов

 

 
Страница 52 от 82 ПърваПърва ... 242505152535462 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •