Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 82 ПърваПърва 12341252 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 817
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Костадин Якофов работи с този кошер главно в направление - добив на прашец! Има изключителни успехи и не случайно е наречен "царя на пращеца". Споделя опита си с много пчелари. Аз не съм имал честта да се запозная с него, но пловдивчани би трябвало да го познават добре. Не случайно в един от горните постове споменах, че най-вече те имат опит с този вид кошер - нека го споделят, а ако може и технологията на Якофов за добив, сушене, съхранение и т.н. на прашеца.
    На мен лично този вид коше ми импонира с простата направа, малките размери(8 рамки) и вероято - по-лесната работа с него. Имам и притеснения, разбира се, ...точно заради това.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Моля за мнението на по-опитните пчелари !!!

    Може ли по това време на годината да се подрежат ДБ пити, за да станат Рутови - при подходяща Т на въздуха, разбира се - 15-16-17 градуса!
    Working....

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Или по-точно казано: Може ли по това време на годината да стане прехвърляне на пчелното семейство от ДБ в ЛР кошер???
    Working....

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Да,по принцип не е никакъв проблем.Стига да работиш бързо и правилно,но тази операция се прави през пролетта,когато рамките са по-празни в долната си част.

  5. #15
    Трябва ти приставка от 70мм. или дълбоко дъно,за да неподрязваш питите сега,а напролет.По малък е стреса.Мога да покажа и подробни снимки ,но когато стане възможно да се качват снимки от компютъра.[/img]

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    В момента са точно с такива" приставки". През лятото ми беше жал да ги стръсквам и режа, но напролет няма да ги жаля! А кога смятате, че е най-подходящото време през пролетта?
    Working....

  7. #17
    Март-април,когато са по-малко пчелите и времето позволява.

  8. #18
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Има няколко варианта за прехвърляне от ДБ на ЛР.

    1 Поставяш корпуси над ДБ рамки, след като семейството премине изцяло на ЛР, премахваш ДБ корпус, ако има мед го вадиш и приключваш с въпроса. Ако се налага дори може да отделиш ДБ корпус с ХР, а майката да е над нея.

    2 Подрязване на летвичките рано напролет. Питите които са без пило или се подменят или се подрязват. Лично аз не обичам да подрязвам пило и за това измествам останалите ДБ рамки в края, докато се освободят от пило.

    3 Да изрежеш само питата и да я поставиш в празна ЛР рамка. Операцията е идентична с тази на прехвърляне от тръвна или от хралупа в разборен кошер.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Мислех да го направя, както споменаваш по вариант 1, но ей - бога ми , пчелите не искаха да напуснат ДБ пити. Майката осеменяваше и в ЛР, но колкото пъти бърках - все я нямаше там. А смятах да поставя ХР, както споменаваш, но не успях да я "хвана". Затова на пролет по-раничко - ще работя по вариант 2, без да ги жаля.
    Working....

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220

    лр

    Интересувам се от височината на магазин за ЛР кошер,дали е същата като при ДБ.Не съм използвал такива досега,а пък искам да си направя.Моля ,някой който използва такъв магазин,да сподели.Мерси

 

 
Страница 2 от 82 ПърваПърва 12341252 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •