Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 82 ПърваПърва ... 9101112132161 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 817
  1. #101
    Наблюдател
    Регистриран
    31.01.2011
    Мнения
    28
    ттитто, това по кое време го правиш?

  2. #102
    Потребител
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    61
    Мисля, че ще е добре колегите с опит да се включат на въпроса на stan. Опишете опита си как при ненеличие на изградени пити, може да се окомплектова кошера с такива изгредени. Примерно: Аз съм начинаещ, любител. Реших от тази година вече да започна да се се занимавам либителски с пчеларстване. За сега съм в процес на набавяне и закупуване на необходимия пчеларски ивентар. По стечение на обстоятелствата реших да започна с многокорпусната технология, но с с дадам блатови медови магазини. Поръчах си за в края на май началото на юни 2бр. нови кошери с с поставени в тях отводки на 5 бр. рамки. Както съм поръчал и целия комплект рамки за кошерите с неизградени восъчни основи.... И оттук нататък накъде. Как трябва да постъпя за да окомплектовам двата плодникови корпуса и магазините си с изградени восъчни рамки. Ще съм благодарен, да чуя професионалните Ви мнения. Благодаря предварително. Ако администратора реши че въпроса ми може да се разгледа като отделна тема в раздела за начинаещи да го направи.
    Живей както можеш, ако не можеш както искаш.

  3. #103
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Koгато има усилен градеж всичко ще си дойде на мястото.
    Стига да са силни и навреме да им слагаш основи.Могат да ти изградят над 20 пити.
    Успех!

  4. #104
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Аз така бих направил - така като чета, виждам че става на въпрос за ЛР.
    Ще си развивам нормално семейството, като ще използвам по време на притока на нектар от овошките да изградят по 2 пити в плодника. Същото може да се прави и по време на рапицата. Задължително преди рапицата или преди акацията ще арестувам майката в първи корпус с откритото пило, а запечатаното ще кача във втори корпус, като сложа ХР между тях. Когато се излюпи пилото, той става веднага медови корпус. И тръгне ли здраво пашата - трети корпус с две -три изградени и другите основи. Би трябвало ако се сложи под медовия корпус, да го изградят по-бързо, а може и директно да се сложи над първия магазин, но първия трябва да е залят с нектар, а при това положение на пчелите им трябва много свободно място за растилане на нектара, така че ще се качат и във втория медови корпус и ще изградят перфектни пити. Затова повечето възрастни пчелари с ДБ не вадят много мед, защото работят само с един магазин и когато го запечатат, тогава го центрофугират и връщат обратно, а през това време са загубили много стоков мед. И другото - слабите семейства не градят и не складират нектар, само силните.

  5. #105
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Колеги не го разбрахте правилно.Той ще закупи отводки на 5 пити пчели и пило юни месец около 10.Останалото са рамки с восъчни основи.Първо трябва да изгради още 5 рамки за да попълни корпуса.След това трябва да гради пити за втория корпус и магазините.При него основната паша е липа, малини и ливадна знам го със сигурност, след 15 юни може да разчита идинствено на тази паша за градеж и обилно подхранване .Въпросът му е какво бихте направили вие в този случай, как да процедира с изграждането на пити и развитие на семействата.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  6. #106
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Храна и само храна, това е единственото. Защото юни месец отводка, не разчитай да се развие сама, колкото и нектар да има - трябват много летящи пчели. Да не пресъхва хранилката, а може и със суха захар да се пробва.

  7. #107
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Подхранването му не мърда, но като изгради първия корпус как да працедира с поставянето на втория и изграждането му.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  8. #108
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    "Когато градим - трябва да храним" - Г.Н.Гърдев

  9. #109
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Мислиш ли че юнска отводка ще може и медови корпус да и се сложи. Дано. Всичко зависи от темпа на развитие ,климатичните условия, медоносната растителност, майката, че и от пчеларя. Той да развие първо плодника да се напълни, после ако има време да мисли и за втори плодник или магазин.

  10. #110
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    При мен отводка ДБ от юни месец напълва плодника (12р.) до кр. на август. Като е при него пашата по слаба явно трябва да храни. Или да си купи от който му продава отводките 10 бр. изградени празни пити( по 2-3-4 лв) и така ще е много лесно.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

 

 
Страница 11 от 82 ПърваПърва ... 9101112132161 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •