Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 59
  1. #41
    Наблюдател
    Регистриран
    12.06.2016
    Мнения
    28
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Дори някой да пише, че е пробвал, откаде ще си сигурен дали е работил правилно?
    Който и да пробва, ще рискува с някакъв процент кошери. Предполагам до 10%. И несъмнено, ще работи по еднакъв начин с новите и старите си кошери. Така, че резултата ще е виден.

    Важното е да работи ЕДНАКВО, а не "правилно".

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Outcast Виж публикацията
    Който и да пробва, ще рискува с някакъв процент кошери. Предполагам до 10%. И несъмнено, ще работи по еднакъв начин с новите и старите си кошери. Така, че резултата ще е виден.

    Важното е да работи ЕДНАКВО, а не "правилно".
    Ако това еднакво още в началото не е правилно?

  3. #43
    Наблюдател
    Регистриран
    12.06.2016
    Мнения
    28
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Ако това еднакво още в началото не е правилно?
    Кокошката или яйцето ?

    Пич, не ми се спори за глупости ?

    Ако целта ти е да изродиш темата, считай, че си успял , демек "твоЙто магаре е мъжко".

    ПП1
    За да продължа по темата за 33-НЗ/34-Р рамка, от прочетеното по техните форуми забелязах, че намаленото разстояние на вертикалната летва води и до липса на търтиев градеж. Дори строителните рамки, пчелите ги градят само с работнически клетки, а търтиеви правят малко, по-наклонени и само долу в ъглите. Този недостатък/предимство се решава, като се залагат и 37мм строителни рамки за градеж само на търтиеви клетки или 33мм строителна рамка се отдалечи от другите с 2х2мм подложки на стандартното 37мм.

    ПП2
    Намерих и потребител, който в коментара си твърди, че при него благодарение на намаленото разстояние между питите, акарите са намалели драстично.
    Този пост е редактиран от Outcast; 10.01.2017 в 22:16.

  4. #44
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Outcast Виж публикацията
    Колеги, МОЛЯ за разбиране.


    Въпросът ми е дали друг не е опитвал 33мм плодникова рамка, за да ми спести една/две години.

    ПП
    Вече и аз се обърках
    Спокойно момче.Запази самообладание,защото още не се е включила тежката артилерия на форума.
    Аз искам да ти спестя 1 седмица писане и накрая ще ти писне от умозаключения като предходните.Колкото и да се молиш за разбиране,всеки ще върти и суче и накрая–нищо.Затова направи това което си замислил.Ще изгубиш 1 календарна година според теб.Но тя няма да е загубена.Ще си натрупал опит,практически,от извора.Но записвай всичко.Това е според мен реалното след 7–10 годишно/не помня вече/ четене на форума.

  5. #45
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.06.2014
    Мнения
    466
    Пчеларски район
    гр Aприлци
    Цитат Първоначално публикувано от Outcast Виж публикацията
    Който и да пробва, ще рискува с някакъв процент кошери. Предполагам до 10%. И несъмнено, ще работи по еднакъв начин с новите и старите си кошери. Така, че резултата ще е виден.

    Важното е да работи ЕДНАКВО, а не "правилно".
    Колега то още тук е заложен фалстарта в понятието ЕДНАКВО. Ако ще търсим сравнение между системи, може би трябва да работим "правилно" с всяка една от тях и накрая да сравняваме резултатите!

  6. #46
    Наблюдател
    Регистриран
    12.06.2016
    Мнения
    28
    Ама тоя форум вЕрно е загуба на време.

    Чао !

  7. #47
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Приветствам желанието на всеки да пробва нещо ново, нещо което ще му подобри резултатите, нещо което ще му намали труда, и т.н.! Няма смисъл да се правим на многознайковци. Всеки има правото да си каже мнението, по даден казус! Това дали е правилно, или не?????? Такива са знанията, и разбиранията! Няма защо да се сърдим! В момента съм на привършване на един кошер. Като прочетох за тази рамка, се заинтересувах, и реших да пробвам. Не си спомням само, рамките и в маг. ли са на 34мм. или само в плодника? Ще чета, и ще гледам клиповете отново! Напред, с нововеденията!

    Поздрави, Г. Георгиев

  8. #48
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Outcast Виж публикацията
    Ама тоя форум вЕрно е загуба на време.

    Чао !
    "Добро утро, свато!" По-спокойно бе младеж, много си първосигнален. Успокой топката!

  9. #49
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Мисля,че това бе Слави13-бездомника.То и самият ник говори много.На преден план все бута природното,високото и малкото рамки.Не на последно място е нервността........Ако греша се извинявам.

  10. #50
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    След като прочетох цялата тема и след като попрочетох за тези рамки с хофман 33/34мм .. тнт .. Стигам до извода, че не са добре тези рамки и ще ви кажа защо. Не отдавна е доказано разстоянието между питите какво трябва да е при пилото и то е 12,5мм и то е така, защото височината на майката + височината на пчелата. Доказано е и колко трябва да е дебела питата при пилото 25мм, всички знаят защо, затова и рамката като стандарт е 25мм. Сравнявам всичко с пилото, защото медения венец е колкото разстояние има, толкова ще го "надуят". Ако в плодник 10 рамки поставим 9 на еднакви разстояние, ще увеличим разстоянието между пилото, но венците ще ги одебелят..факт! Дълбочината на килийките няма да се промени!, Ако свием и в 10 р кошер вкараме 11 рамки на еднакво разстояние, ще се получи така че ще свием междурамовото разстояние, венеца ще е по-малък а пилото ще е със същия размер, няма как да е по-къса килийката.... Всички измервания на рояци доказват че правилното разстояние е 12,5мм между питите при ПИЛОТО, а те са с 25мм широчина. 25+12,5 37,5*10= 375мм широчина на 10 рамков корпус. Тук идва и проблема в България с нашия "стандарт" че няма как да се поставят рамки с хофман 37мм защото като ги заклеят и няма вадене... И какво са направили Българските дърводелци, ами приемат 375 за константа и правят хофмана 35/36мм за да можем да работим спокойно, ние а не пчелите...!!! Аз съм с 8р корпуси и съм с рамки 37мм хофман и корпусите са ми 305/6мм работи се лесно... Какво забелязвам при старите си кошери с тъй наречен бдс, ами крайните пити от външна страна са плоски, лоши и никога няма пило а тях. Сега от както минах на тези размери рамки и корпуси, много често имам пило до крайни пити от външни страни... Питите са все едно са били в център! Какво са установили и тез Руснаци, че пролетното развитие е добро, но повече роели, предполагам че причината за роенето е неудобството на гнездото, защо инъче ще бяга ако им е удобно? Бии спейс колеги е измислено и доказано, защо някви фенове на водката ще откриват топлата вода... Бях, чел някъде че Софрониев като правел отводки и ги свивал (той работи с прави рамки и го прави просто на момента) и имало ефект.. колко е верно незнам! От други дългогодишни пчелари знам, че са го прилагали, и те работят без хофман, есента ги свивали и стеснявали с преграда, по-добре зимувало... но сега го отричат и смятат за отживелица. Има и други практици, които твърдят, че по-добре зимували, като махнем една рамка и разширим питите, така трупат повече мед по венците и в по-малко на брой междурамия влизат повече пчели, кълбото ставало по-компактно и има по-добър контакт с повече храна... А сега на кой да се вярва, ами този начин на работа също създава неудобство, защото на пролет трябва да се свият до нормалното състояние, инъче ще почнат едни междинни далачета и рамките стават монолит... Личното ми мнение, насочете повече време и енергия в създаване на повече инвентар, там е истината. Ако работя на фарар, ще правя така че да имам нон стоп 30 % свободни корпуси и дъна, снелгрови и тнт, да нямам изненади..., Защото с дб с камите нищо не става, да вади се мед от слънчогледа много, но айде извадете мед от овошки... ами неможем.... Сила се иска и КОНТРОЛ, това става с много работа, инвентар и независимост, а всеки пчелар е независим при наличие на инвентар и възможност за създаване на нови майки...

 

 
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •