Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 13
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе

    Дамове с овце на 100м от пчелина?

    Привет колеги!Ситуацията е следната,през изминалата зима хора от селото където ми е пчелина решиха да си изместят дамовете с овцете от техния си двор(наскоро разбрах че съседите им там се оплаквали от миризми) в центъра на селото, в друг двор.Купиха една изоставена къща почистиха я и започнаха строеж в дворното място.Не знам колко овце гледат но са много, със сигурност над 200.Може би през март някъде, овцете официално си бяха в новия дом.Когато преди няколко години си купих моя имот там с цел създаване на пчелин гледах да е далеко от съседи, на края на селото и т.н. Всичко супер до преди около месец, когато присъствието на овцете започна да се усеща все по често във въздуха.Има дни в които въобще не мирише, но има и дни, в които миризмата на овце и амоняк е......особено сега в жегите.На мен ми е неприятно естествено, не знам обаче дали за пчелите ще е проблем.За сега не виждам да има агресия от тяхна страна.Другото, което ме притеснява е дали след една две години миризмата няма да стане по-силна и нетърпима.Исках да попитам някой колега от групата ако е имал подобен проблем да сподели мнение.Разтоянието от кошерите ми до дамовете според измерването, което направих с google earth е 100м.

  2. #2
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Провери закона дали изобщо имат право да гледат толкова овце в населено място.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    30.05.2016
    Мнения
    21
    Освен чиста вода си сложи и вода със сол(макар че това е желателно винаги).

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Ми трябва да почерпиш...Овцете ще ти гарантират ливадна паша и ще наторяват.На пролет изпасват житните плевели и дават слънце на широколистните(детелина и др.),като същевременно и наторяват.Единствения проблем е за носът ти.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Оооо ако проблема е само за моя нос значи нямам никакъв проблем.Важни са пчелите, но щом тях няма да ги дразни значи всичко е наред.А пък това за пашата е страхотно, не знаех тези подробности че пасат само житните плевели.Благодаря за включването

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Една "сладка" раздумка с хората ще ти гарантира и охрана на пчелина,че и агънца,млеко-демек приятели.А какво би спечелил ако тръгнеш на "война"-само врагове.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    08.03.2015
    Мнения
    124
    Задължително трябва да имат прясна вода около кошерите прочети във форума имаше тема където колеги споделяха опит как правят по примамливи поилките за да може пчелите да налитат на прясната вода. Не я дръж на слънце поне при мен избягваха водата на слънце която стоеше и ходеха на тази която е на сянка може и друга да е била причината, но така беше.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Пчелите се дразнят от миризми и има вероятност да са постоянно раздразнени.
    Този пост е редактиран от borislav aleksandrov; 17.07.2016 в 14:32.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от n.kostadinov Виж публикацията
    Привет колеги!Ситуацията е следната,през изминалата зима хора от селото където ми е пчелина решиха да си изместят дамовете с овцете от техния си двор(наскоро разбрах че съседите им там се оплаквали от миризми) в центъра на селото, в друг двор.Купиха една изоставена къща почистиха я и започнаха строеж в дворното място.Не знам колко овце гледат но са много, със сигурност над 200.Може би през март някъде, овцете официално си бяха в новия дом.Когато преди няколко години си купих моя имот там с цел създаване на пчелин гледах да е далеко от съседи, на края на селото и т.н. Всичко супер до преди около месец, когато присъствието на овцете започна да се усеща все по често във въздуха.Има дни в които въобще не мирише, но има и дни, в които миризмата на овце и амоняк е......особено сега в жегите.На мен ми е неприятно естествено, не знам обаче дали за пчелите ще е проблем.За сега не виждам да има агресия от тяхна страна.Другото, което ме притеснява е дали след една две години миризмата няма да стане по-силна и нетърпима.Исках да попитам някой колега от групата ако е имал подобен проблем да сподели мнение.Разтоянието от кошерите ми до дамовете според измерването, което направих с google earth е 100м.
    Мирише има бълхи мухи и прочие но те са ни в помощ както каза колегата Йосифов ливадата за да даде трябва някой да я бръсне
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    30.08.2011
    Мнения
    116
    Пчелите кацат на оборска тор и събират някои минерали,за пашата е сигурно ще имаш бяла детелина където няма овце и не са коси има само слама а от нея няма нищо.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •