Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 5 ПърваПърва ... 345
Резултати от 41 до 50 от общо 50
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,558
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Най голямата ми грешка в пчеларството, а не само на мен а на много голям % пчелари е че като имаме кекав кошер го ровичкаме и дондуркаме цяло лято че и повече и прецакваме хубав та да го оправим и губим време и пари ама не се отказваме.
    Явно това е българска черта която от материален характер може и да е грешка но не и от емоционален.

  2. #42
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    То е повече от ясно, че първата най-голяма грешка на всеки мъж е, че се е оженил. А втората грешка е, че станахме пчелари, което пък ни отвори огромно поле за грешки чак до края на живота.
    Статистиката казва, че пчелари със старческа деменция нямало...работата на открито, постоянното мислене за пчелите ни държало умствено здрави. Хоби пчеларите поне! За професионалистите не съм чувал!

  3. #43
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Най голямата ми грешка в пчеларството, а не само на мен а на много голям % пчелари е че като имаме кекав кошер го ровичкаме и дондуркаме цяло лято че и повече и прецакваме хубав та да го оправим и губим време и пари ама не се отказваме.
    Явно това е българска черта която от материален характер може и да е грешка но не и от емоционален.
    Нещо такова имах в предвид с пост 31
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Не знам за вас, но аз виждам краставица с кубинска мана и семейство с акари?
    Смени очелата за четене може и друго да видиш

  5. #45
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Който не работи не греши, а между другото, пчелите са много дуракоустойчиви. Понякога и аз съм дурак, но го разбирам 1-2 седмици след намесата ми.

  6. #46
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Тази година направих грешка. При ползването на рамки без восъчни основи в многокорпусен кошер, не ползвах и пчеларска тел.

    В резултат на това намерих една пречупена пълна с мед рамка в един от кошерите, заради жегата, когато извадих меда.
    При ваденето на тези рамки от кошера, трябва много да се внимава, защото има опасност да се разкъсат, когато са пълни с мед. Не може да си ги въртиш както си искаш. Винаги трябва да са във вертикално положение. И не може да се тръскат от пчелите, много са нестабилни.

    Следващата година пак няма да им сложа пчеларски тел, но ще им сложа рибарска корда.

  7. #47
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    Тази година направих грешка. При ползването на рамки без восъчни основи в многокорпусен кошер, не ползвах и пчеларска тел.......
    Ха-ха ..... почти всеки начинаещ я прави тази грешка. И аз я направих, но не с 1, а с 2000 рамки. И до ден днешен сърбам забърканата преди няколко години супа .....

    И гледайки по форума постинги или снимки стигам до извода, че много пчелари са забъркали подобна супа, само че ползват други зеленчуци.....

  8. #48
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ха-ха ..... почти всеки начинаещ я прави тази грешка. И аз я направих, но не с 1, а с 2000 рамки. И до ден днешен сърбам забърканата преди няколко години супа .....

    И гледайки по форума постинги или снимки стигам до извода, че много пчелари са забъркали подобна супа, само че ползват други зеленчуци.....
    Матеев, вадя мед от повече от 25 години. Не съм новобранец.
    Това което правя в момента, наистина, не е написано в книгите, никъде не съм го прочел, но се надявам , повече да не ползвам восъчни основи.
    През тази година не съм ползвал ВО. Имаше само една срутена пита в най-горен корпус, защото я бях наклонил хоризонтално, преди главната паша, и тогава се счупи, но си помислих че пчелите ще я залепят отново. Е, не го направиха.
    Има и проблем при ваденето на меда, защото усещах как питите ще се счупят, ако ги тръскам от пчелите.
    Следващата година ще сложа рибарска корда в рамките, и ще си свиркам.
    Успех на всички, аз вече съм доволен от тази година.
    Ще ми се наложи още веднъж да вадя мед от такива пити без ВО и тел, но ще внимавам, задръстени са с мед.

  9. #49
    Автор
    Регистриран
    11.11.2016
    Мнения
    166
    Пчеларски район
    Айтоско
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    И аз вече ставам досаден, но последната ми грешка беше при една куца майка, която снасяше много нарядко, имаха заложен маточник за самосмяна и като се излюпи веднага накълбиха младата майка и нито ракия, нито селитра помогнаха и накрая я взех и я пуснах в друг кошер без майка със заложени вече маточници и естествено не я намерих повече.
    После като размислих, може би не я пускаха умишлено до старата майка и просто трябваше да ги оставя да се оправят сами. Поредния случай в който не позволих на пчелите да ми оправят грешката
    Това скупчване съм го видял няколко пъти след излюпването на майките при естествено заложените роеви маточници.Май просто искат да ги изолират майките за да няма конфликт между тях.

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Скупчването е , че от маточник ще излезе първата майка .

 

 
Страница 5 от 5 ПърваПърва ... 345

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •