Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 50
  1. #11
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Цитат Първоначално публикувано от ivanhpetrov Виж публикацията
    Колега,ако е удобно би ли споделил само след тези инциденти майките оцеляват ли или какво се случва?Благодаря предварително.Хубав ден.
    Тази година три пъти повторих тази грешка и трите пъти ги спасих като ги напръсках с ракия и после затиснах майката в клетка на рамка с пило. Само един след като на третия ден се скупчваха върху нея ги приспах с амониева селитра и се оправиха. Но иначе бях прежалил вече майката.

  2. #12
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Цитат Първоначално публикувано от валко Виж публикацията
    Догодина като се излюпи маиката изчакаи да пронесе и да си укрепи със собствена свита и тогава тръскаи пчели само пред прелката каквото влезе ще бъде кротко и няма да има кълбета и погребения.
    То това е ясно, ама три дена преди да придам маточник пред излюпване, правя 3-4рамкова отводка и изтръсквам още две рамки с пчели от незапечатано пило. И понеже е в същия пчелин, точно като се излюпи майката се оказва, че вече отводката е с една шепа пчели.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Бат Тянко , най-добре питайте Св.Харалампий и Св. Прокопий .

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    Тази година три пъти повторих тази грешка и трите пъти ги спасих като ги напръсках с ракия и после затиснах майката в клетка на рамка с пило. Само един след като на третия ден се скупчваха върху нея ги приспах с амониева селитра и се оправиха. Но иначе бях прежалил вече майката.
    Първо се прави разствор на селитрата и топиш памук След съхнене , режеш парче колкото бучка захар и я слагаш в димаря .

  5. #15
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Като деца правехме димки от накиснат вестник в селитра, изсушен и навит на руло. Колкото по гъст беше разтвора толкова повече пушеше.

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    То това е ясно, ама три дена преди да придам маточник пред излюпване, правя 3-4рамкова отводка и изтръсквам още две рамки с пчели от незапечатано пило. И понеже е в същия пчелин, точно като се излюпи майката се оказва, че вече отводката е с една шепа пчели.
    Пробваи два часа след като си направил отвотката да придадеш маточника ,защо чакаш три дена.

    П

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    Като деца правехме димки от накиснат вестник в селитра, изсушен и навит на руло. Колкото по гъст беше разтвора толкова повече пушеше.
    Тук не става въпрос за тровене на пчелите .
    Трябва финес , все пак са от женски род .

  8. #18
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Цитат Първоначално публикувано от валко Виж публикацията
    Пробваи два часа след като си направил отвотката да придадеш маточника ,защо чакаш три дена.
    П
    Защото така пише по книгите които имам. Два дена, после махам започнатите маточници и компенсирам със пчели ако са намалели. Дори съм си отпуснал 1 ден в повече по тази причина. Метода работи при моите условия и нямам проблеми ,освен когато не намирам млади пчели за първоначалното сформиране.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,558
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Ами имам много въпроси на които не знам отговорите, тоест мога да направя грешка.

    1.Мазане на майката с мед при предаване редно ли е, при положение че дихателните отвори май са по гърдите и корема.

    2.При каква температура трябва да транспонтирам майката в клетка сега лятото за да не и измръзнат яйчниците, тоест да пускам ли климатика при положение че доц. Първулов казва че за запазване жизнени сперматозоидите в семенното мехурче на майката,няколко години,температурата около нея през зимата трябва да бъде 24,5 и 32 градуса и ако падне под 20 градуса сперматозоидите загива за няколко часа или това се отнася само за зимата или нещо не е в ред при положение че температурата в кошера средно е около 34,5 С
    - чудна работа.

    3.Приятел пчелар с завиден опит (над 25-30г.) ми е казал че понеже кошерите му са с снеглерова дъска и с 2 майки са с два входа обърнати на изток и запад та казва че тези кошери работят повече тоест сутрин излитат с около час по рано и вечер се прибират с час по късно. Та дали е вярно това

    П.П. А засега стига толкова че май ставам досаден.

  10. #20
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Тук не става въпрос за тровене на пчелите .
    Трябва финес , все пак са от женски род .
    Рецептата за прилагане я взех от един друг форум-дават 1 до 2 супени лъжици в разгоряна пушалка.
    Пушека стигал за пълно приспиване на 4-5 силни кошера. Аз досега такива големи дози не съм ползвал, по скоро чаена лъжичка и леко подпушване по интуиция.

 

 
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •