Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 18 от 21 ПърваПърва ... 81617181920 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 171 до 180 от общо 210
  1. #171
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от alokam Виж публикацията
    ...ако имам МК на кошера без майка...
    Аз с това се затруднявам да го разбера, логически Много Корпуси, Мравчена Киселина , МаточниК или нещо друго

  2. #172
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Ето, как досега съм придавал майки, но подчертавам, че става въпрос едва за дузина бройки, така че...
    Ако ще подменям майката, осиротявам кошера за час до час и 1/2. Придавам майката в клетка, без да чупя крачета или слагам тесто и т.н., само леко намазвам клетката с мед от кошера. След 2 часа отварям кошера, леко издърпвам клетката и ако в пчелите няма агресия към майката, отварям капачето и я пускам между рамките. Затварям кошера и си отварям една бира. Майката е приета.
    Досега не ми се е случвало пчелите да проявяват агресия, но един ден, когато и това стане, предполагам ще разменя майката с друга от друг кошер. Да я държа затворена с дни, за да привикнат към нея ми се струва голям лукс и излишно забавяне на развитието им. Може и да не подхождам правилно, но докато този метод работи, ще се придържам към него
    Този пост е редактиран от zx7r; 21.06.2019 в 01:11. Причина: Едит

  3. #173
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от alokam Виж публикацията
    Как се придава оплодена майка с отводка ако имам МК на кошера без майка? Направих си резервни отводки на по 2-3 рамки за всеки случай и ето.. Логиката ми казва махам ХР слагам вестник и след с по големи дупки и най отгоре кошера с оплодената майка. Но как е на практика?
    По лесно и удобно е вместо с вестник да разделиш корпусите с мрежа за комари за един или два дена, след това я махаш и обединението е на почти 100% сигурно без да си играеш да вадиш парченца вестник....

  4. #174
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    По лесно и удобно е вместо с вестник да разделиш корпусите с мрежа за комари за един или два дена, след това я махаш и обединението е на почти 100% сигурно без да си играеш да вадиш парченца вестник....
    Аз работя със сито за пясък, обрамчил съм го и го ползвам за комините и за обединяване. Здраво е и се работи много лесно, до сега приемането е 100% по този начин.

  5. #175
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Аз работя със сито за пясък, обрамчил съм го и го ползвам за комините и за обединяване. Здраво е и се работи много лесно, до сега приемането е 100% по този начин.
    ЧРД Ник!Бъди здрав и щастлив и всички около теб!
    Наздраве!

  6. #176
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    ЧРД Ник!Бъди здрав и щастлив и всички около теб!
    Наздраве!
    Благодаря, пожелавам то същото на теб и на всички пчелари!

  7. #177
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    В началото на месеца се наложи да съхранявам при мен 2 майки от майкопроизводител за 2 дни. По съвет от него ги сложих между 2 пити в кошер и всичко мина безпроблемно за тях.
    Не мога да си го обясня обаче защо пчелите от кошера ги обгрижваха и не бяха враждебни към тях при положение че си имат майка и пило.

  8. #178
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    В началото на месеца се наложи да съхранявам при мен 2 майки от майкопроизводител за 2 дни. По съвет от него ги сложих между 2 пити в кошер и всичко мина безпроблемно за тях.
    Не мога да си го обясня обаче защо пчелите от кошера ги обгрижваха и не бяха враждебни към тях при положение че си имат майка и пило.
    защото са затворени и един вид са "в беда", затова ги хранят

  9. #179
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    защото са затворени и един вид са "в беда", затова ги хранят
    Дори и в клетка затворени,по-често са враждебни!

  10. #180
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Няма логика,имат си майка,и в случая е здраво семество.Липсваше агресия от страна на пчелите,не заклейвахе отворите и си ги обгрижваха.Не чух някоя да пее и да ги вика.
    Забелязъл съм,почти винаги силните семейства си залагат маточници и заклейват клетката със придадената майка,или е убиват след като я освободят,особенно ако е от друга раса.
    При слаби семейства,или липса на открито пило е друго.

 

 
Страница 18 от 21 ПърваПърва ... 81617181920 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •