Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 17 от 21 ПърваПърва ... 71516171819 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 161 до 170 от общо 210
  1. #161
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    11 литра инверт? Това за колко време?
    Иначе на времето като съм слагал купешка М с такава клетка - копна с повдигача от някоя пита от техните малко мед и го тръкна по клетката и това е. Май и един два пъти съм размазвал по някой търтей от техните отгоре, ама няма смисъл. Тоя пророй още малко и като лекарство ще почнат да го предлагат.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  2. #162
    Наблюдател
    Регистриран
    23.05.2018
    Мнения
    9
    Пчеларски район
    Вълчитрън
    Утре ще осиротя единия кошер защото майката снася много малко пило пък и нея знам на колко време е кошерите ги купих преди около месец.мисля да махма старата да ги оставя 5-6 часа без маика и тогава да придам новата.посъветваха ме да убия старата майка и да натъркам с нея клетката на новата

  3. #163
    Наблюдател
    Регистриран
    21.02.2017
    Мнения
    24
    Щом придадох майката почнах да им сипвам в хранилка от 3,5литрара за 1 седмица го усвоиха. В съветите за придаване на майка в "Пчеларски вестник" от 22.05.пишеше, че ситите пчели по-лесно я приемат. Рояка е в 10рамков ДБ кошер със 7ВО и 3 изградени пити.

  4. #164
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Ми аз имам изкуствени маточници за предаване на неоплодени майки, но трудно се възприема новото.
    Янчо , аз работя с изкуствени маточници от 9-10 години .
    Този начин не е нов , а неизползван от пчеларите в България .

  5. #165
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Всеки може да си направи изкуствени маточници .
    Вземат се ленти от восъчни основи леко затоплени и се навиват около калъп наподобяващ маточник .
    Отстрани на маточника се пробиват няколко отвора за вентилация на майката .
    Отдолу отворът се запушва със захарно медено тесто .
    Неоплодената майка се поставя в кошера два дни преди излюпването на зрелите маточници .

  6. #166
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Янчо , аз работя с изкуствени маточници от 9-10 години .
    Този начин не е нов , а неизползван от пчеларите в България .
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Всеки може да си направи изкуствени маточници .
    Вземат се ленти от восъчни основи леко затоплени и се навиват около калъп наподобяващ маточник .
    Отстрани на маточника се пробиват няколко отвора за вентилация на майката .
    Отдолу отворът се запушва със захарно медено тесто .
    Неоплодената майка се поставя в кошера два дни преди излюпването на зрелите маточници .
    Повече от ясно е че повечето колеги се движим с доста голямо закъснение от новостите в пчеларството! Последното изречение от втория цитат не го разбрах, защо неоплодената майка се поставя два дни преди излюпването на зрелите маточници - за да има време да ги унищожи ли или някаква друга е целта? И защо новосформирана отводка на която е придадена неоплодена майка чрез изкуствен маточник (и е пирета) продължават да изграждат маточници - може би се презастраховат да не се изгуби майката при брачния полет, а тогава и личинките може да са се свършили вече???

  7. #167
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Здравейте колеги!
    Миналия месец търсих помощ.
    Благодаря на всички - направих точно по вашите совети:

    1. Майки предавал САМО на затворено пило.
    2. Майки престояли ЗАТВОРЕНИ едно денонощие в кошерите (за обща миризма)
    3. След това и ДВАТА отвора освободени и с клечка направени канали в медено тесто.
    4. На всеки кошер сложих по една хранилка с разреден кристализиран мед.
    5. На третия ден контрол на приемане.

    *** от 36 предадени оплодени майки, приети и работят 35 бр. (една майка взели в кълбото- семейство било от *италианки* )
    Успех!
    (сорри, за моя развален български

  8. #168
    Наблюдател
    Регистриран
    25.08.2018
    Мнения
    5
    Как се придава оплодена майка с отводка ако имам МК на кошера без майка? Направих си резервни отводки на по 2-3 рамки за всеки случай и ето.. Логиката ми казва махам ХР слагам вестник и след с по големи дупки и най отгоре кошера с оплодената майка. Но как е на практика?

  9. #169
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от alokam Виж публикацията
    Как се придава оплодена майка с отводка ако имам МК на кошера без майка? Направих си резервни отводки на по 2-3 рамки за всеки случай и ето.. Логиката ми казва махам ХР слагам вестник и след с по големи дупки и най отгоре кошера с оплодената майка. Но как е на практика?
    Да.Махаш ХР,слагаш вестник напръскан със сироп и след 2-3 дни ще почистиш остатъка от вестника.

  10. #170
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от alokam Виж публикацията
    Как се придава оплодена майка с отводка ако имам МК на кошера без майка? Направих си резервни отводки на по 2-3 рамки за всеки случай и ето.. Логиката ми казва махам ХР слагам вестник и след с по големи дупки и най отгоре кошера с оплодената майка. Но как е на практика?
    Не разбрах къде стои тази ХР о каква функция изпълнява
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

 

 
Страница 17 от 21 ПърваПърва ... 71516171819 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •