Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 21 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 210
  1. #71
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето един клип на Младен Петров за придаване на плодна пчелна майка посредством натъркване на клетката със старата майка:


  2. #72
    Наблюдател
    Регистриран
    27.08.2016
    Мнения
    14
    Пчеларски район
    Несебър
    Здравейте, от това лято се грижа за 17-18 кошера (ДБ). Пашата мина нормално, вадене, центрофугиране всичко както си му е реда, НО една отводка загина. Последва я кошера до нея, който беше със силно семейство. Имах някой наблюдения преди да измрат и сега същото се повтаря със трети кошер. И той беше доста силен,но забелязах на два пъти голямо вълнение пред входа му около 6 7 часа, когато ходя да ги подхранвам. Заитерсувах се и разбрах , че може би е нападение. При отварянето ми направи впечатление ,че има малко пчели, малко паяжинки като от гъсенични пашкули, майката я нямаше и е доста отслабен. Въпреки това го подхранвам.
    Та въпроса ми е: мога ли на този кошер да придам нова майка в момента ? Има ли вариант останалите пчели да ги придам на някой друг по слаб кошер или и този е свършен?

  3. #73
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от redbull92 Виж публикацията
    Здравейте, от това лято се грижа за 17-18 кошера (ДБ). Пашата мина нормално, вадене, центрофугиране всичко както си му е реда, НО една отводка загина. Последва я кошера до нея, който беше със силно семейство. Имах някой наблюдения преди да измрат и сега същото се повтаря със трети кошер. И той беше доста силен,но забелязах на два пъти голямо вълнение пред входа му около 6 7 часа, когато ходя да ги подхранвам. Заитерсувах се и разбрах , че може би е нападение. При отварянето ми направи впечатление ,че има малко пчели, малко паяжинки като от гъсенични пашкули, майката я нямаше и е доста отслабен. Въпреки това го подхранвам.
    Та въпроса ми е: мога ли на този кошер да придам нова майка в момента ? Има ли вариант останалите пчели да ги придам на някой друг по слаб кошер или и този е свършен?
    В този кошер няма никакво семейство. Молците са го нападнали, а пчелите са крадци. Та както казваш - този кошер е свършен и нищо не придавай, че ще прехвърлиш крадците и в другия, а оттам и друга кражба е възможно да се предизвика.

  4. #74
    Наблюдател
    Регистриран
    27.08.2016
    Мнения
    14
    Пчеларски район
    Несебър
    И аз така предположих. Известно време наблюдавах поведението на пчелите в/у една пита като ми се стори че полират или пълнят килийките с мед , но явно са си крадци. Освен това пред входа имаше и следи от нещо като клей. Някакво наслагване. Как съм го предизвикал това измиране? Или въпроса не е за тук ? Ако е така нека модератора я премести. Благодаря !

  5. #75
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от redbull92 Виж публикацията
    Здравейте, от това лято се грижа за 17-18 кошера (ДБ). Пашата мина нормално, вадене, центрофугиране всичко както си му е реда, НО една отводка загина. Последва я кошера до нея, който беше със силно семейство. Имах някой наблюдения преди да измрат и сега същото се повтаря със трети кошер. И той беше доста силен,но забелязах на два пъти голямо вълнение пред входа му около 6 7 часа, когато ходя да ги подхранвам. Заитерсувах се и разбрах , че може би е нападение. При отварянето ми направи впечатление ,че има малко пчели, малко паяжинки като от гъсенични пашкули, майката я нямаше и е доста отслабен. Въпреки това го подхранвам.
    Та въпроса ми е: мога ли на този кошер да придам нова майка в момента ? Има ли вариант останалите пчели да ги придам на някой друг по слаб кошер или и този е свършен?


    Внимавай сега с прегледите на семействата.Скъси входовете на всички останали кошери.Пълна хигиена на пчелина и капка мед да не капва.Тоя филм съм го играл 23 отводки и 4 основни семейства ми ликвидираха за една седмица. Тоя кошер го премести на далеко ако са само крадци вади рамките и го прибирай.

  6. #76
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от redbull92 Виж публикацията
    И аз така предположих. Известно време наблюдавах поведението на пчелите в/у една пита като ми се стори че полират или пълнят килийките с мед , но явно са си крадци. Освен това пред входа имаше и следи от нещо като клей. Някакво наслагване. Как съм го предизвикал това измиране? Или въпроса не е за тук ? Ако е така нека модератора я премести. Благодаря !
    Приятелю , много си сбъркал . Както и да е . За следващият случай ще знаеш .

  7. #77
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Делта то всеки е минал по тоя път да сбърка бай Кольо маточината викаше ,,Всеки един пчелар прави по една грешка всяка година колкото и да е опитен,,
    А редбул един съвет за подхранването. Подхранвай ги вечер.

  8. #78
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Дака сигурен ли си,че като подхранва вечер,това ще свърши работа.Та тез ограбените семейства са отдавна без майки.Роили са се до смърт...Единствената мисъл на пчелите е била да се отърват от "грижите" на пчеларя. ....Енерджи,намери някой по опитен колега наоколо и направете преглед на кошерите,че паяжината може да е от молци,а може и асперги.....

  9. #79
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Делта то всеки е минал по тоя път да сбърка бай Кольо маточината викаше ,,Всеки един пчелар прави по една грешка всяка година колкото и да е опитен,,
    А редбул един съвет за подхранването. Подхранвай ги вечер.
    Друмев, аз ги храня точно по обед, че и малко след обед. За това какво ще кажеш? Днес го правих.

  10. #80
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Делта то всеки е минал по тоя път да сбърка бай Кольо маточината викаше ,,Всеки един пчелар прави по една грешка всяка година колкото и да е опитен,,
    А редбул един съвет за подхранването. Подхранвай ги вечер.
    И подхранване няма да ги оправи .

 

 
Страница 8 от 21 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •