Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 21 ПърваПърва ... 5678917 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 210
  1. #61
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2013
    Мнения
    83
    Колеги имам едно питане, ако имате някаква идея защо пчелите си убиват единствената майка , която е снасяла едва 10 дена и това ми се случва на 4-та отводка. Друго нещо вече излюпена майка в отводката, каква е причината пчелите да и оръфат задната част на крилата,естествено впоследствие я задушават и я убиват,защото не може да излети и да се оплоди. Мн шантаво

  2. #62
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Gavazov Виж публикацията
    Колеги имам едно питане, ако имате някаква идея защо пчелите си убиват единствената майка , която е снасяла едва 10 дена и това ми се случва на 4-та отводка. Друго нещо вече излюпена майка в отводката, каква е причината пчелите да и оръфат задната част на крилата,естествено впоследствие я задушават и я убиват,защото не може да излети и да се оплоди. Мн шантаво
    За първото се съмнявам да са я убили те, а за второто си си отговорил сам.

  3. #63
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Gavazov Виж публикацията
    Колеги имам едно питане, ако имате някаква идея защо пчелите си убиват единствената майка , която е снасяла едва 10 дена и това ми се случва на 4-та отводка.
    А има ли място за осеменяване.И отводките по това време включват на медосбор и блокират.

  4. #64
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Здравейте.
    Тази година правих доста експерименти с развеждане и предаване на майки.
    Изпробвах:
    - предаване/сменене на ОТВОРЕНО пило - по малко грижи но има особености. Лоши резултати с приемане (на ОТВОРЕНО пило) при отводки/семейства от други раси, като жълти и сиви пчели. Семейства търтовки приемат майка без проблем ако 24 часа (на също място с отворени прелки) съдят в своя кошер без пити, вода и храна. После слагаме пита с отворено пило+ медена+ хранилка с сироп и майка в клетка - 100% приемане.

    - също 100% резултат на приемане дава кръгла клетка за предаване на майка - http://pchelar.com/files/tmp/image142n.JPG Тя от страна има отвор - слагаме майка вътре на пита (не задължително на зряло пило и мед) а кръгл отвор от страна затварям с медено тесто - след 2-а дена майка приета.

    - пробвах и цилиндрични клетки от Ентеров апарат затворен с пресния восък - така предавал не оплодени, белязани майки - https://youtu.be/NwQTdHtiGRc на мен това повече харесва от колкото предаване на маточници - следваща година провя само така.

    Успех.

  5. #65
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2013
    Мнения
    83
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    За първото се съмнявам да са я убили те, а за второто си си отговорил сам.
    И за мен е странно, но те са си я убили, аз не отварям през 2 дена, след като видя че осеменява отварям след 10 дена. Но съм сигурен че пчелите са я убили

  6. #66
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2013
    Мнения
    83
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    А има ли място за осеменяване.И отводките по това време включват на медосбор и блокират.
    Отводките ги правя в 5 рамкови нуклеуси ,слаби на по 2р. люпещо пило и 1р. медено-прашецова и слагам и една основа. Впоследствие и 5р добавям според развитието. Не е задръстена майката ,по скоро си мисля че е прекалено бърза(подвижна)и пчелите и се дразнят.

  7. #67
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Gavazov Виж публикацията
    И за мен е странно, но те са си я убили, аз не отварям през 2 дена, след като видя че осеменява отварям след 10 дена. Но съм сигурен че пчелите са я убили
    Добре е да я отвориш след като има вече запечатано пило, по ранното отваряне предизвиква убиване на майката.

  8. #68
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Gavazov Виж публикацията
    Колеги имам едно питане, ако имате някаква идея защо пчелите си убиват единствената майка , която е снасяла едва 10 дена и това ми се случва на 4-та отводка. Друго нещо вече излюпена майка в отводката, каква е причината пчелите да и оръфат задната част на крилата,естествено впоследствие я задушават и я убиват,защото не може да излети и да се оплоди. Мн шантаво
    А дали има вероятност не пчелите да убиват майката, а тя да умира без чужда помощ?
    Дали е възможно опърпването на крилата на майката, пък, да се дължи на същите причини като загубата на майките?
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #69
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Някъде четох, че максималното време, което майката престоява в клетката, не бива да е повече от 5 дни. В това време, включва ли се и времето за престой на майката в клетката, след като тя е поставена в кошера? Забелязал съм, че след поставянето на клетката с майката в кошера, за около 10 - 15 часа умряха по-голяма част от придружаващите я пчели. Чудя се, дали това е нормално?

  10. #70
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Мастер заинтригува ме и ще пробвам да си напъна мозъчните гънки ама ефект ще има ли не знам.
    Ами мисля че пчелите трябва да са поне около 6 междурамия и колкото по малко е пилото и колкото по блокиран плодник толкова по добре. При мен обикновенно е края на юли главната паша свършва има само подържаща, стеснявам входовете и махам магазините от доли съм на мрежа.
    Правя грешка че връщам старите пити с перга а и мога да заразя другите с прехвърлените от мен пити с пило.Правило ми е впечатление че първата вечер не взимат сиропа но после като кажат а сега няма насищане затова ползвам тези големите хранилки тоест първите няколко дена стандартна хранилка не върши работа.
    Може би е и минус че за зимата е с новоизградени пити и с голям % захарен мед но аз не съм убеден в това.
    Ааа и може би ако се правят един над друг е по добре ама още не мога да измисля как да ги подхранвам иначе умувам по въпроса от доста време.
    Моля те да споделиш за тънките моменти щото няма да мога да заспя от любопитство.
    https://www.youtube.com/watch?v=mqUFUrxp4L8
    Тази година го направих и съм съгласен на 100%.

 

 
Страница 7 от 21 ПърваПърва ... 5678917 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •