Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 21 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 210
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Аз пък точно обратното, тази година сложих 15 нови майки да ги налетят стри пчели имам 100% приемане. Иначе ако подменям майката с нова, вечер махам старата майка и на другия ден преди обяд когато в кошер има най малко стари пчели слагам новата.
    Дай подробности. Обикновено "ключа за палатката" се крие в някакъв много дребен детайл.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Темата е как да придадем успешно ценна майка дали със стари пчели дали с млади дали анатомични търтовки винаги има % на неуспех.
    При мен до седмица две сезона приключва и ще процедирам така с някой пчелни семейства който са малко на брой (дали е правилно или не не мога да кажа защото съм го практикувал само няколко пъти).
    1.Кошер с майка която се е издънила я намирам и пускам само на 5-6бр. В.О. кошера го взимам и местя в страни на 1 метър между 2-3 час му придавам млада майка в клетка ако плодника е блокиран вадя и въртя пити и ги слагам по средата и подхранвам с сироп на другият ден според зависи освобождавам майката и слагам ленти варостоп. Кошера със старата майка подхранвам 10ина дни с сироп и стартовит и третирам за вароатозата след 2 седмици виждам колко са изградили и взимам пита с запечатано пило и слагам на този с младата майка а на нейно място слагам изградена празна пита и според зависи и В.О. това упражнение няколко пъти. Края на август преценявам дали да подхранвам за зимата и дали ще ги обединявам.
    2.Кошер който е с задръстен плодник и почти няма пило но с добра майка го истръсквам целият отпред на една мукава без майката пускам го на восъчни основи и подхранвам по гореописания начин и третирам за Вароатозата а питите с нектар и пило ги рзпределям на другите а запечатаният мед центруфогирам след 10ина дни пак по същият начин добавям празни пити но е желателно и с перга.

    Те това е а дали е оправдано като ресурс и време и най вече правилно не мога да кажа но в любителски пчелин като моят с малко на бр. кошери за мен е и не разбирам защо трябва да правя гол рой само на силен кошер и да не подхранвам може и да бъркам.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Съгласен съм с теб , но има два много тънки момента . Дали , или и през годините си ги разбрал сам .

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    1.Кошер с майка която се е издънила я намирам и пускам само на 5-6бр. В.О. кошера го взимам и местя в страни на 1 метър между 2-3 час му придавам млада майка в клетка ако плодника е блокиран вадя и въртя пити и ги слагам по средата и подхранвам с сироп на другият ден според зависи освобождавам майката и слагам ленти варостоп. Кошера със старата майка подхранвам 10ина дни с сироп и стартовит и третирам за вароатозата след 2 седмици виждам колко са изградили и взимам пита с запечатано пило и слагам на този с младата майка а на нейно място слагам изградена празна пита и според зависи и В.О. това упражнение няколко пъти. Края на август преценявам дали да подхранвам за зимата и дали ще ги обединявам.
    2.Кошер който е с задръстен плодник и почти няма пило но с добра майка го истръсквам целият отпред на една мукава без майката пускам го на восъчни основи и подхранвам по гореописания начин и третирам за Вароатозата а питите с нектар и пило ги рзпределям на другите а запечатаният мед центруфогирам след 10ина дни пак по същият начин добавям празни пити но е желателно и с перга.
    При всяко едно предаване на майка е задължително да се направи подхранване защото ситите пчели са по благосклонни към майката.След вадене на мед също е препоръчително веднага да се подхрани семейството за да се избегне стресът от оставането без запаси.Направата на отводка тип гол рой тоест без пило е желателно да се третира с ОК по рецептата на Скутелатор веднага след направата докато акара е още по пчелите.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Аз мислех за пчелите , а ти пак по рецепта на ...
    При работа с пчелите няма точна рецепта .

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Дай подробности. Обикновено "ключа за палатката" се крие в някакъв много дребен детайл.
    Няма нищо за казване, махам кошера на негово място празен кошер и майката я пускам директно върху рамките. Но мойте пчели приемат всичко, прехвърлям пчели от кошер в кошер без да ги пръскам с нищо. Непомня да съм губил майка а за 3 години имам над 100 придадени майки. Тази година съм подменил около 40 и даже не съм проверил дали са приети. Сега като вадя меда(ако има такъв) ще видя какво е станало.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Темата е как да придадем успешно ценна майка дали със стари пчели дали с млади дали анатомични търтовки винаги има % на неуспех.

    Те това е а дали е оправдано като ресурс и време и най вече правилно не мога да кажа но в любителски пчелин като моят с малко на бр. кошери за мен е и не разбирам защо трябва да правя гол рой само на силен кошер и да не подхранвам може и да бъркам.
    Георги, прочети внимателно какво пиша, нищо не си разбрал, а ако искаш да не си напъваш мозъка, трябва да почерпиш някоя друга ракия на маса, за да ми се развърже езика. Не познавам човек, който е измислил система, по която да печели веднъж в годината шестица от тотото и в последствие да я раздава на всеки срещнат.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Няма нищо за казване, махам кошера на негово място празен кошер и майката я пускам директно върху рамките. Но мойте пчели приемат всичко, прехвърлям пчели от кошер в кошер без да ги пръскам с нищо. Непомня да съм губил майка а за 3 години имам над 100 придадени майки. Тази година съм подменил около 40 и даже не съм проверил дали са приети. Сега като вадя меда(ако има такъв) ще видя какво е станало.
    Като са спокойни , няма защо да се главоболиш .

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Съгласен съм с теб , но има два много тънки момента . Дали , или и през годините си ги разбрал сам .
    Мастер заинтригува ме и ще пробвам да си напъна мозъчните гънки ама ефект ще има ли не знам.
    Ами мисля че пчелите трябва да са поне около 6 междурамия и колкото по малко е пилото и колкото по блокиран плодник толкова по добре. При мен обикновенно е края на юли главната паша свършва има само подържаща, стеснявам входовете и махам магазините от доли съм на мрежа.
    Правя грешка че връщам старите пити с перга а и мога да заразя другите с прехвърлените от мен пити с пило.Правило ми е впечатление че първата вечер не взимат сиропа но после като кажат а сега няма насищане затова ползвам тези големите хранилки тоест първите няколко дена стандартна хранилка не върши работа.
    Може би е и минус че за зимата е с новоизградени пити и с голям % захарен мед но аз не съм убеден в това.
    Ааа и може би ако се правят един над друг е по добре ама още не мога да измисля как да ги подхранвам иначе умувам по въпроса от доста време.
    Моля те да споделиш за тънките моменти щото няма да мога да заспя от любопитство.
    Този пост е редактиран от Георги 1974; 15.07.2016 в 14:54. Причина: Допълнение

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Тарти виж знам че си с много кошери и че не си вчерашен от вчера ме яде от вътре че изпускам нещо по повод твоят коментар.
    Честно не мога да се светна а за черпенето няма проблем.

 

 
Страница 3 от 21 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •