Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 21 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 210
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    14.02.2015
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Северозападен
    Цитат Първоначално публикувано от borifototo Виж публикацията
    Трябваше с майките да им пратите и инструкции.

    Е нали ги праща на "професионалисти/регистрирани"...

    (Извинявам се за офф-топика )

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Има и един друг начин за създаване на отводка със летящи пчели и майка в клетка. Кошерът се отмества на ново място. На старото място се слага празен кошер. Летящите пчели налитат в празния кошер, в който се поставя майката в клетка. На отместения кошер се слага вода в хранилката, защото там ще останат само млади нелетящи пчели. При този начин, старата майка не се търси. В новия кошер с летящи пчели няма пило и пчелите не могат да изградят маточници. Така, те нямат друг избор, освен да приемат новата майка. Този метод изглежда лесен, но досега не съм го пробвал. Възможно е да възникнат някои непредвидени трудности.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Когато съм придавал ценна майка съм го правил като създавам слаба отводка с пити с млади пчели и запечатано пило но опита ми е малък но мисля че % на успеваемост е много висок.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Когато съм придавал ценна майка съм го правил като създавам слаба отводка с пити с млади пчели и запечатано пило но опита ми е малък но мисля че % на успеваемост е много висок.
    Недостатъкът на твоя метод е, че трябва да си сигурен, къде е старата майка - дали в отводката или в старото семейство. По това време, пчелите в кошера са много. Някъде съм чел, че пчелите - търтовки най-трудно приемат новата майка. В нормално семейство, това са анатомични търтовки, които имат развити полови органи, въпреки, че не снасят яйца. В различните периоди на годината, тяхната численост в пчелното семейство е различна. Затова, в определени периоди от годината, приемането на нова майка е по-лесно, а в други - по-трудно. През месеците юли и август, пилото в кошерите намалява. Пчелите кърмачки не успяват да дадат на откритото пило всичкото пчелно млечице, което произвеждат. Поради това, числеността на пчелите търтовки по това време на годината нараства и пчелите по-трудно приемат нова майка. Подобно е положението и когато семейството е в роево настроение.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Една интересна статия за придаване на пчелна майка. Дава малко нетрадиционни виждания по въпроса, подкрепени със съответните аргументи.
    http://fermera.bg/component/k2/item/...%BA%D0%B8.html

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Има и един друг начин за създаване на отводка със летящи пчели и майка в клетка. Кошерът се отмества на ново място. На старото място се слага празен кошер. Летящите пчели налитат в празния кошер, в който се поставя майката в клетка. На отместения кошер се слага вода в хранилката, защото там ще останат само млади нелетящи пчели. При този начин, старата майка не се търси. В новия кошер с летящи пчели няма пило и пчелите не могат да изградят маточници. Така, те нямат друг избор, освен да приемат новата майка. Този метод изглежда лесен, но досега не съм го пробвал. Възможно е да възникнат някои непредвидени трудности.
    Този начин за направа на отводка е много добър, но с една "малка" поправка. Но в случая тя е съществена. Старата майка остава със старите пчели. Както и Матеев по-горе го описа, те са свикнали с феромоните на старата майка и всяка нова я убиват. Изпробвал съм го лично на поне 5-6 кошера да оставя старата майка в преместеният кошер с младите пчели и резултатът винаги е един и същ - старите пчели убиват новопридадената майка. За да се получи всичко добре трябва да се намери старата майка, да се постави в новият кошер със старите, летящи пчели, а старият кошер, който го преместваме на друго място в пчелина се поставя най-добре зрял маточник, а може и нова оплодена майка.
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    На Тотевски метода работи перфектно ако мога да добавя и старите пчели само на В.О. изяждат 10-15л. захарен сироп и изграждат 5-6пити
    пролетта го препоръчах на колега от форума който само чете а не пише хвана кошер да тръгва да се рой и го направи резултата миналата неделя се запознахме и ме черпи каза че са изградили 10 ДБ основи за 1 седмица пробвал е на друг но са изградили 4-5 били по малко пчели.
    При мен изграждат средно 5-6 ДБ и после вече по една днес на един такъв от май месец му сложих 11 В.О.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Totevski Виж публикацията
    Този начин за направа на отводка е много добър, но с една "малка" поправка. Но в случая тя е съществена. Старата майка остава със старите пчели. Както и Матеев по-горе го описа, те са свикнали с феромоните на старата майка и всяка нова я убиват. Изпробвал съм го лично на поне 5-6 кошера да оставя старата майка в преместеният кошер с младите пчели и резултатът винаги е един и същ - старите пчели убиват новопридадената майка. За да се получи всичко добре трябва да се намери старата майка, да се постави в новият кошер със старите, летящи пчели, а старият кошер, който го преместваме на друго място в пчелина се поставя най-добре зрял маточник, а може и нова оплодена майка.
    Аз пък точно обратното, тази година сложих 15 нови майки да ги налетят стри пчели имам 100% приемане. Иначе ако подменям майката с нова, вечер махам старата майка и на другия ден преди обяд когато в кошер има най малко стари пчели слагам новата.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Това се нарича ГОЛ РОЙ и се прави само на силни семейства със много пчели. За 10 дена, изграждат 10 рамки ДБ/основи/ от, който 6-7 са с пило и то от горе да долу и вместо да ги храните може да изкарате 15-20 кг мед :-) :-) :-) :-) :-). Това го пиша незнам за кой път, но много малко хора придобиват още една гънка.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Е да де ако е силен гради ако не е храниш сменяш си майката правиш си отводка и спираш роенето ако не е роева треска.

 

 
Страница 2 от 21 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •