Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 19 от 21 ПърваПърва ... 91718192021 ПоследнаПоследна
Резултати от 181 до 190 от общо 210
  1. #181
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Няма логика,имат си майка,и в случая е здраво семество.Липсваше агресия от страна на пчелите,не заклейвахе отворите и си ги обгрижваха.Не чух някоя да пее и да ги вика.
    Забелязъл съм,почти винаги силните семейства си залагат маточници и заклейват клетката със придадената майка,или е убиват след като я освободят,особенно ако е от друга раса.
    При слаби семейства,или липса на открито пило е друго.
    Тук много въпроси си задал, които искат обширно разясняване.
    Напротив има логика. В момента имат няколко майки и се чудят на коя да се спрат. Докато трае 'опознаването" ги хранят всичките, но в даден момент ще ги елиминират една по една. През зимата има по - голям период на толерантност.
    Пеенето при майките е процес който се наблюдава само при излюпването на новата майка. След това такова пеене не се наблюдава.
    Когато има нова придадена майка, но има яйца, то пчелите избират яйцата пред набутаната им чужда майка.
    При слаби семейства и липса на пило е друго. Поставени са пред безизходица и търпимоста е по - голяма, но често води до смяна след появата на пило. Надявам се да съм ти бил полезен, а и не само на теб.

  2. #182
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Трендафиле,аз зададох само един въпрос,останалото са констатаций или другояче казано споделен резултат от опита ми в работата.Мен лично ми беше интересно дали на някой колега му се е налагало и случвало или е експириментирал с такава/такива постановки.
    За мен няма логика тука.Резултатът,ако бяха освободени направо вътре едва ли щеше да е същия. Резултатът,ако бяха вътре с премахнати капачета на клетката и освободени от самите пчели едва ли щеше пак да е същият.
    За пеенето.При предаването на майка почти винаги още при поставянето на рамките аз ги чувам,че почват да пеят.Сега пеят ли,викат ли си ги е въпрос на разбиране.
    Тия факти за условията при предаването доколкото прочетох не бяха споменати в темата,и дано да помогнат и са полезни на по младите колеги.
    Иначе можеш да си ми още повече полезен,можеш да ми помогнеш в зазимяването на 220 семейства,защото с тия патерици в момента мога единственно през клавиатурата да работя

  3. #183
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Трендафиле,аз зададох само един въпрос,останалото са констатаций или другояче казано споделен резултат от опита ми в работата.Мен лично ми беше интересно дали на някой колега му се е налагало и случвало или е експириментирал с такава/такива постановки.
    За мен няма логика тука.Резултатът,ако бяха освободени направо вътре едва ли щеше да е същия. Резултатът,ако бяха вътре с премахнати капачета на клетката и освободени от самите пчели едва ли щеше пак да е същият.
    За пеенето.При предаването на майка почти винаги още при поставянето на рамките аз ги чувам,че почват да пеят.Сега пеят ли,викат ли си ги е въпрос на разбиране.
    Тия факти за условията при предаването доколкото прочетох не бяха споменати в темата,и дано да помогнат и са полезни на по младите колеги.
    Иначе можеш да си ми още повече полезен,можеш да ми помогнеш в зазимяването на 220 семейства,защото с тия патерици в момента мога единственно през клавиатурата да работя
    Да, правилно, но констатациите ти породиха нещо като въпроси за мен и аз се опитах да споделя. Ако знаех, че си толкова навътре в материала, нямаше да изразявам мнението си.

  4. #184
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Навътре,навънка е все тая,по важен е крайният резултат и изводите и поуките занапред,щото всяка грешка при нас се изразява във година време
    Иначе тия форуми (частни и публични) са си за това,всеки да изразява своето мнение и виждания (в рамките на правилата на частния форум),хубаво е когато се получава градивна дискусия

  5. #185
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Навътре,навънка е все тая,по важен е крайният резултат и изводите и поуките занапред,щото всяка грешка при нас се изразява във година време
    Иначе тия форуми (частни и публични) са си за това,всеки да изразява своето мнение и виждания (в рамките на правилата на частния форум),хубаво е когато се получава градивна дискусия
    Да, така е. Форумите са наистина за това. Е, и аз се опитах да водя някаква дискусия/градивна/ до колкото мога.

  6. #186
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    В началото на месеца се наложи да съхранявам при мен 2 майки от майкопроизводител за 2 дни. По съвет от него ги сложих между 2 пити в кошер и всичко мина безпроблемно за тях.
    Не мога да си го обясня обаче защо пчелите от кошера ги обгрижваха и не бяха враждебни към тях при положение че си имат майка и пило.
    Утре ще ти споделя и моя опит. Преди два дни ми дадоха две майки. Вчера не успях да ги сложа. Валя хубав дъжд, а и трябваше да се прибера по обяд спешено. Оставил съм ги над рамките в кошер със запасна майка. Над тях найлон и фибранен капак. Направих го просто, защото нямаше какво да измисля по-бързо. Сега, когато ти прочетох поста, вече знам(от приятел) че не е проблем да се оставят ”на отговорно пазене”. Колко време е друг въпрос. Логиката на пчелите често не се покрива с човешката.

  7. #187
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Миналата година, горе долу по това време или по късно ми останаха 4 майки от обединения с отводки, понеже имах еднин кошер който се гласеше за търтовка реших да ги шляпна и 4те отгоре на търтовката, за експеримента иначе съдбата ѝ бе предопределена. Едната майка беше изоставена другите си ги ухажваха в последствие освободена и оставена беше само една. Според мен ако няма някакви расови различия(както с изоставената при мен) не е проблем да си гледат и ухажват известно време повече майки. Явно измежду пчелите полу сестри се получава предпочитания и симпатия и в един момент се окажат близо до новите майки гости и ги нагостят. Та нещо такова ми се върти в главата. Иначе подобно на Румбата, съм оставал майка да нощува в кошер, но в хранилката директно върху рамките(некаква моя си логика) успешно
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  8. #188
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Утре ще ти споделя и моя опит. Преди два дни ми дадоха две майки. Вчера не успях да ги сложа. Валя хубав дъжд, а и трябваше да се прибера по обяд спешено. Оставил съм ги над рамките в кошер със запасна майка. Над тях найлон и фибранен капак. Направих го просто, защото нямаше какво да измисля по-бързо. Сега, когато ти прочетох поста, вече знам(от приятел) че не е проблем да се оставят ”на отговорно пазене”. Колко време е друг въпрос. Логиката на пчелите често не се покрива с човешката.
    Майките са запазени, хранени и поставени по места. Начина на съхраняване работи, с едно уточнение. При продължително съхраняване по този начин, пчелите може да изберат и спрат обгрижването на някоя от майките(инфо от колега). Това си е техен избор. За няколко дни става.

  9. #189
    Наблюдател
    Регистриран
    26.02.2021
    Мнения
    1
    Днес направих преглед на кошерете си за първи път от както ги зазимих и останових че в единият няма пило и пчелите са много малко, майката също на я видях.С тях се занимавам от две години и сега незнам какво да правя

  10. #190
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Щом са малко,напушваш,отнасяш кошера настрани,поне 5 метра,изтръскваш пчелите и прибираш кошера.Пчелите ще налетят в съседните кошери.

 

 
Страница 19 от 21 ПърваПърва ... 91718192021 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •