Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 26
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски

    Блокиран плодник с мед

    Здравей те колеги.
    Семействата посабраха около един магазин липа и напълниха плодниците навсякаде кадето има празна килийка въпреки че имат място в магазините.Та мина доста време и не качват меда в магазините съответно майката няма място за снасяне.Споделете вие какво претприемате в подобни ситоации.
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  2. #2

  3. #3
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Плодниците и при мен са блокирани. Много бавно запечатват и много бавно качват горе в магазините. Говорим за 12 рамкови ДБ с магазини, а успяват да ги блокират. Блокират не само с мед, но и с перга. Пергата отива при отводките, но с меда е неприятно.
    Преди да текне така силно, сложих основи в центъра на пилото, а пчелите изгризаха долната половина на тази основа и естествено е виснала. Горната половина я напълниха за отрицателно време, но хамава работа.
    Когато решат, качват в магазини, но...кой ще ги чака.
    В момента местя пити, правя отводки, центрофужа, бракувам, слагам основи за градеж, само и само да дам място на майките да снасят.
    Ако ги чакаш до Август да качат меда в магазините, семействата ще се стопят и ще зимуват с по-малко пчела.
    Най-лесно ми беше да направя отводки. Старата майка на една рамка, допълвам с основи и оставям летящата пчела да се върне при нея. Останалите 11 рамки + нова майка или маточник(ако имаш) на нова позиция в пчелина. Старите майки почват да снасят, а от другото семейство(11 рамки + 1 основа) вадя само запечатаните рамки и слагам основи. Ако не ми харесва рамката, както е тази на снимката, бракувам и не се занимавам.

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Само хипотетично..А ако, се случат няколко дъждовни дни? Лично аз бих използвал пълномедните пити или за отводки, както казва Дамян. Или, което и правя за пазара. Разбира се ако е напълно запечатан. При варианта с вдигане на рамка горе, наистина е по- добре да не се рискува с такъв мащабен далак. Когато го пробвах, моите чисто и просто си захванаха далака за стената.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    12.06.2012
    Мнения
    112
    При мен и на двата пчелина е същото,тъпкат мед основно в плодниците! Ходих и при един стар пчелар и при него е така!

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Дамянов, има една тема
    http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3106

    би било добре да я качиш тая снимка и там. Абе изглежда си начетено момче, не знам защо толкова държиш да се учиш от грешките си...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Ако ги чакаш до Август да качат меда в магазините, семействата ще се стопят и ще зимуват с по-малко пчела.
    Най важното и ценно пило е това снесено след 10-15 август ,тогава ако има приток на нектар /естествен или изкуствен/ пчелите освобождават място на майката да снася.Какво разбирам аз под блокиран плодник всички рамки пълни с мед и запечатано пило ,яйца и ларви максимум 5 % от питите ако наистина положението при вас е такова тогава наистина говорим за блокиран плодник.

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    12.06.2012
    Мнения
    112
    ДБ-овите са,като при зазимяване - на 10 рамковите по 4 рамки пило и то в долната част на рамките! Крайните са с мед,а тези с пило са с много голям венец! На ЛР им качвам замедените на горе,а долу ВО,но е факт,че предпочитат да пълнят плодниците с мед! И се чудя,дали няма да е лоша зимата?! Щом не е само при мен,значи има нещо,двата ми пчелина са на около 30-40км. един от друг,а на този пчелар,дето ги гледах са на около 15км. от едниния и на около 55км. от другия ми пчелин.

  9. #9
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Най важното и ценно пило е това снесено след 10-15 август ,тогава ако има приток на нектар /естествен или изкуствен/ пчелите освобождават място на майката да снася.Какво разбирам аз под блокиран плодник всички рамки пълни с мед и запечатано пило ,яйца и ларви максимум 5 % от питите ако наистина положението при вас е такова тогава наистина говорим за блокиран плодник.
    Да кажем, че си прав за датата.
    Имаме наистина блокирани майки, които снасят много малко. Семействата се топят, а до 15 Август има над 30 дни.
    В загадката се търси кой и при каква температура ще отгледа тези толкова важни зимни пчели?

    При мен има семейства с пило колкото цигарена кутия, няма нужда да го смятам в %. До 15-ти август...
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Да кажем, че си прав за датата.
    Имаме наистина блокирани майки, които снасят много малко. Семействата се топят, а до 15 Август има над 30 дни.
    В загадката се търси кой и при каква температура ще отгледа тези толкова важни зимни пчели?
    Нима си мислиш, че толкова години аз на практика не съм видял това което пиша.В момента при мен също е блокиран плодника по описания от мен начин с условието,че и магазините са пълни с мед след една седмица взимам всичкия мед от магазините и оставям пчелите да свършат своята работа тоест да освободят плодника за майката ,а пчелите останали след пашата тяхната единствена цел е да отгледат едно поколение и да умрат ето това ще се случи до 15 август.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •