Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 26
  1. #11
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Нима си мислиш, че толкова години аз на практика не съм видял това което пиша.В момента при мен също е блокиран плодника по описания от мен начин с условието,че и магазините са пълни с мед след една седмица взимам всичкия мед от магазините и оставям пчелите да свършат своята работа тоест да освободят плодника за майката ,а пчелите останали след пашата тяхната единствена цел е да отгледат едно поколение и да умрат ето това ще се случи до 15 август.
    Виж, това е твоята стратегия и тя си има плюсовете, но не е универсална. Веднага мога да ти кажа, че един от плюсовете е намаляване на опаразитеността. Ако съчетаеш всичко това с третиране против акара, то това е един много голям плюс.
    Искам да ти кажа, че не съм сляп, просто целите ни са различни.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Нима си мислиш, че толкова години аз на практика не съм видял това което пиша.В момента при мен също е блокиран плодника по описания от мен начин с условието,че и магазините са пълни с мед след една седмица взимам всичкия мед от магазините и оставям пчелите да свършат своята работа тоест да освободят плодника за майката ,а пчелите останали след пашата тяхната единствена цел е да отгледат едно поколение и да умрат ето това ще се случи до 15 август.
    Колега, и при нас е здръстено долу в плодника и ние чакахме като теб, но да ти кажа ли какво стана, почват да изпадат в роево състояние и няколко ги изтървахме... Та спасението беше, изпразване на две пити от плодника и слагане 3 и 4 да снася майката. А магазина го извъртяхме колкото има...сега след 2 седмици всичко е пак така, но и магазините са фраш та ще се прави същото упражнение тази седмица..

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Колега, и при нас е здръстено долу в плодника и ние чакахме като теб, но да ти кажа ли какво стана, почват да изпадат в роево състояние и няколко ги изтървахме... Та спасението беше, изпразване на две пити от плодника и слагане 3 и 4 да снася майката. А магазина го извъртяхме колкото има...сега след 2 седмици всичко е пак така, но и магазините са фраш та ще се прави същото упражнение тази седмица..
    Ха-ха разсмя ме роево по това време забрави не и при мен явно с това изказване си личи,че си млад пчелар .Силна паша ,силен градеж плюс достатъчно празно място това е напълно достатъчно в момента и аз съм го осигурил .Роевото състояние при мен приключва до 15 юни това ти го гарантирам.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Колега хубаво че те разсмях, ама твърдиш нагоре че и при теб е задръстено долу и чакаш да качат горе, а сега казваш, че си осигурил място... Не разбирам!!!
    И аз пчелар не съм, само помагам на пчелар и написах каквото видях....

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Колега хубаво че те разсмях, ама твърдиш нагоре че и при теб е задръстено долу и чакаш да качат горе, а сега казваш, че си осигурил място... Не разбирам!!!
    И аз пчелар не съм, само помагам на пчелар и написах каквото видях....
    При мен е блокиран плодника и пчелите пълнят магазините има запечатани магазини аз единственото, което чакам е да свърши пашата, и празни рамки има винаги в кошерите защото ,когато пашата в последните дни премине от главна в поддържаща пчелите почват да освобождават плодника и именно тогава започвам аз да работя.Надявам се сега да ти се изясни това ,което съм написал в предишните постове.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Ами и ние това чакахме, ама пашата не премина, а от липова паша мина директно на слънчоглед и както нямаше почти мед в кошера наблъскаха само плодника, а горе само 2-3 рамки... И чакаме да качат горе ама не... Чак като освободихме място долу, майката зае една пита с пило, а пчелите почнаха да слагат основно горе и за две седмици сега наблъскаха магазина... Може да е съвпадение че почнаха да качват след като освободихме плодника, но стана така...

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2016
    Мнения
    203
    Пчеларски район
    Ресен-село Паскалевец
    И при мене така се получи за липата наблъскаха долу в плодниците при условие че имаха магазини,след това на 90%напълниха плодниците и запечатката я направиха със слънчогледа,тази събота от 17 кошера от които 10отводки от май месец извъртях от магазините 4 тенекии.Принудих се да освободя и от плодниците минимум една пита запечатана само със мед защото почнаха да правят маточници няма къде да снася майката,от плодниците врътнах още почти две тенекии,тази седмица ще довърша магазините които не бяха запечатани и свършва слънчогледа при мене.За първи път вадя мед,голям кеф беше))

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    И при мене така се получи за липата наблъскаха долу в плодниците при условие че имаха магазини,след това на 90%напълниха плодниците и запечатката я направиха със слънчогледа,тази събота от 17 кошера от които 10отводки от май месец извъртях от магазините 4 тенекии.Принудих се да освободя и от плодниците минимум една пита запечатана само със мед защото почнаха да правят маточници няма къде да снася майката,от плодниците врътнах още почти две тенекии,тази седмица ще довърша магазините които не бяха запечатани и свършва слънчогледа при мене.За първи път вадя мед,голям кеф беше
    Точно това се получи и при нас наборе, това исках да обясня, че ако ги бяхме чакали да качат горе щяха да се изроят всичките, нищо че е края на юни началото на юли...

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    много силна паша дойде слънчогледа тая година.колегата писа,че не може роеве да има,но не е прав колеги ловят още

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    много силна паша дойде слънчогледа тая година.колегата писа,че не може роеве да има,но не е прав колеги ловят още
    Да колега, гледам си от Златарица, колегата Радо76 е от Паскалевец и ние сме в тоя район.... Явно тук тази година се получава такава аномалия ...
    Мен по ме интересува дали сме направили правилно, като освободихме плодника като извъртяхме по две медни пити или има друг начин да се справим с проблема? За мен чакането като вариянт се оказа грешна тактика в случая...

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •