Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 14 от 16 ПърваПърва ... 41213141516 ПоследнаПоследна
Резултати от 131 до 140 от общо 152
  1. #131
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Vesko_sl Виж публикацията
    Да попитам , кога евентуално ще продавате оплодени пчелни майки ? Трябва ми само една майка за тази година . Догодина ще купя повече от вас .
    Ами ако ти трябва, завънни ми и си поръчай. По принцип масовите продажби ги приключвам от утре, но за единични бройки ще правя и ще продавам дотогава, докато има търтеи. Това може да означава още 3 дена или още 3 месеца.

    "Приключвам" означава, че преди 10 дена намалих залагането на нови маточници от 400 на ден до 200 на ден, а от утре - по 100 на ден. Но тези 100 на ден ще ги въртя дотогава, докато има търтеи.

    ПС: Точно в момента зад гърба ми има 33 майки, и те в момента хвърлят боб и гадаят кой ще е техния нов собственик. 21 от тях не знаят, че съдбата им вече е предрешена, а новия им собствени вече доволно потрива ръце.

  2. #132
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Вчера ми остана малко време и отворих един кошер с майка от Матеев(освен подарената си купих две към нея).Зарадва ме, има пило на 5 рамки.Семейството в което я сложих буксуваше и беше набелязано за подмяна на майка, сега има повече пчели от момента на придаването на новата майка(май бе средата на юли).


  3. #133
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Преди два дни зазимих кошера с подарената майка. Семейството е по-силно от средно, а когато поставих майката беше по-слабо от средното ниво. Майката беше спряла да снася (нямаше никакво пило) и ми направи впечатление, че площите от излюпеното пило са почти изцяло залети с незапечатан мед. Или няма пило от доста време или инстинкта за запасяване край кълбото е много добър. Доволен съм. Дано презимува успешно и на пролет отново ще изпълня ангажимента да ви държа в течение.

  4. #134
    Наблюдател
    Регистриран
    23.03.2016
    Мнения
    11
    Прави ми впечатление,че отводката с подарената майка в дните в който останалите кошери имат много вял летеж и то кошери които са много по силни от тази отводка,в тези дни в отводката летежа е много динамичен и до преди няколко седмици интензивно носеха прашец.Вероятно се дължи на някаква селекция ли и аз незнам.Ако има такава колегата Матеев,ако не е фирмена тайна може да сподели.А другите кошери съм ги купувал от 3-4 места.

  5. #135
    Наблюдател
    Регистриран
    14.05.2014
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Златица
    Амии да се пресрамя аз първи и да докладвам за загинала майка /пеещата в Еконт/ от подарените.В кошера имаше много умрели пчели,венец от по около един пръст мед над кълбото /три рамки/ и една пита с мед и прашец през една пита от установеното кълбо.И сега изненадааа два прегризани и един нормално отворен маточник на една от рамките.На 5.01.17г. след бърз повърхностен преглед установих от седем кошера един излетял да се пързаля някъде,другите бяха на лице живи и здрави,като два получиха питка,че ме чакаха под таванката. На 05.02. единия с питката и този с подарената майка бяха заминали във вечните медни поля. Амии това е,живи и здрави и успешен сезон на всички.

  6. #136
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Експеримента с мои майки го правя и аз самия ....
    През миналата година подмених над 40% от всичките си майки с такива, произведени от мен. Естествено спазвах изискванията за полови алели, като ги размесвах из различните пчелини.

    Към днешна дата мога да кажа, че зимната ми смъртност е на ниво 8-10% в различните пчелини. Миналата година (а и всички предишни години) зимната ми смъртност стоеше на стабилни нива от порядъка на 14-16%. Тази година зимната ми смъртност е по-малка, но и зимата все още не е свършила, така че пилците ще ги броим след 1 месец.

    Едно доуточнение - зимната смъртност на слабите семейтва е по-висока - 25-26%. Говорим за нуклеусния парк, при който бяха зазимени семейства на по 2-3 рамки. Най-слабите от тях естествено се споминаха. Причината за това е и дълбокия сняг (над 1 метър), който буквало загроби под себе си ниско сложените на палети нуклеуси. Тези нуклеуси, които бяха повдигнато на 50 сантиметрови стойки, имат смъртност, съизмерима с тази на големите семейства (16-18%).

    Големите студове и дълбокия сняг спомогнаха за това, че в продължение на повече от 2-2 месеца нямах никакъв достъп до някои от пчелините си. Така те просто бяха оставени на произвола на съдбата. Останалите ги наглеждахме и хранехме, но тези с труден достъп сега ги посещаваме за първи път след началото на декември.

    Най-интересното е, че през различните години пробвах различни методи от пчеларската митология. Имах година, в която бях зазимил свръх-силни семейства. Имах и години, със зазимени много слаби семейства. Имах години, в които есента бях избил акара до крак (Чекмайт). Имах и години, в които едва ли не го бях оставил да си живее и разпространява на воля (първата година). Имах години, в които редовно хранех. Имах години, в които не им дадох нито една питка. Крайният резултат - зимната смъртност като закована стабилно си стои на нива от порядъка на 15% и това е. Чак започвам да се чудя кои са действителните фактори, които и влияят.

  7. #137
    Наблюдател
    Регистриран
    08.11.2014
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    община Рила област Кюстендил
    Колега търся да закупя 2 пчелни майки при наличие моля ви се пишете ми

  8. #138
    Наблюдател
    Регистриран
    08.07.2016
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Wonderland
    Първи впечатления от майките на г_н Матеев.Три броя,една подарена идве закупени.Всьщност две,една от закупените беше убита при предаването.Подарената придадена в нормално семейство с отнета двугодишна майка.Добро натрупване на зимни пчели ,нормален подмор,отличен хигиенен инстинкт,доста ранно активизиране на пчелите,добро развитие ..Втората придадена в одводка ,поради появата на варовито пило.Сменената майка е собствено производство.Варовитото пило изчезна,но след около 10дена заложиха маточници за самосмяна и майката бе сменена.И отводводката изимува успешно естествено доста слабичка почти без подмор.Следващи впечатления след около месец

  9. #139
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Имате ли от тези ?Снимка0391.jpg

    Моите са живи ( на фона на повишената смъртност) и са добре. Интересно ми е, а сигурно и Матеев чака отзиви, как са при вас.

  10. #140
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Днес разширявах семейството с майката от Матеев. Семейството е добре. Когато предадох майката беше средно по сила. Такова беше и в края на февруари. Сега пак е такова . Пилото е компактно, добре подредено. За сега оценката ми е добра. Най-интересното предстои.

 

 
Страница 14 от 16 ПърваПърва ... 41213141516 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •