Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 16 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 152
  1. #91
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Днес надникнах в семейството с подарената майка. Установих, че и освобождават доста по бавно от колкото на нея и се иска и взех мерки. В момента има три пити пило, но пак повтарям че е осеменила всяка свободна килийка и я намерих на една пита с мед. Останах приятно изненадан от размера и. Кактои първоначално подозирах в момента на получаването тя не беше развила до край своя размер. В момента е чудовище - изключително едра. Струва ми се дори доста дебела, но е изключително подвижна, което за мен е още по важно. Мисля че има голям потенциал дано всичко е нормално и ще продължавам да споделям. Малко оценки по шестобалната:
    Едрина - 6
    Съразмерност - 5 дебела е
    Пъргавина- 6
    на снасяне по питата - 6
    Едрина на яйцата - 6
    Окраска - 6

    И на Дамян са така подарените

  2. #92
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    ..... Съразмерност - 5 дебела е .....
    Според гл.ас. Христо Спасов (най-добрия български селекционер от социалистическо време), диаметъра на майката е право-пропорционален на броя на яйчните тръбички. Дори тогава по негово време те (от института) са подавали заявление за изобретение, което се е състояло в следното:

    1. Обосновка и доказателства от научни статии, че диаметъра е право-пропорционален на броя на тръбичките, а от там и на яйценосната способност
    2. Предложен е уред за бързо окачествяване на пчелни майки посредством измерване на диаметъра
    3. Уреда се е състоял от прозрачна пластмасова тръбичка с постепенно намаляващ диаметър
    4. По дължината на тръбичката има разграфявания със скала за качеството на майката
    5. Майката се пуска с главата напред в дебелия край на тръбичката
    6. Тръбичката се поставя във втора, непрозрачна тръбичка.
    7. Около майката става тъмно и единствената светлина е в далечния тънък край на тръбичката
    8. Майката тръгва към светлината и се движи до момента, до който се заклещи
    9. По скалата се отчита какъв е нейния диаметър (нейното качество или нейната яйценосна способност)
    10. След приключване на измерването майката се издухва с въздух от обратната (тънката) страна на тръбичката. Това може да се направи и с уста.

  3. #93
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Да споделя и аз за подарената ми от Матеев майка. Направих сборна отводки и продадох майката с клетката. След 4 дни виждам че майката е освободено. Започвам да я търся и виждам камара от пчели, разбутах я и майката там. Бият я не я харесват. Поставям я отново в клетката. Замазване отворите мед и восък и я поставям обратно в кошера. След два дни отварям и същата работа. Повтарям операцията и след няколко дни същата работа трупат се върху нея с агресивно поведение. След няколко дни не помня вече колко същата работа викам си не я харесвате и това е. Викам cи така и така не я приемат, ще експериментирам напръсках майката цялата пита на която беше с пророи. След няколко дни същата работа. Това преди два дни викам си ще ползвам етер. Днес отварям и виждам майката се разхожда свободно и се вижда някое и друго яице. В резултат на дългите борби бялата боя беше паднала. Бих казала корава майка догодина ще наблюдавам как ще се представи по време на медосбора.

  4. #94
    Наблюдател
    Регистриран
    14.05.2014
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Златица
    И аз да споделя за майката подарък,намиране бързо,такова животно нема,голяма и дебела.Почти всички празни килиики осеменени,а и като че ли пчелите не бяха толкова агресивни щом прегледах кошера на веднъж.

  5. #95
    Наблюдател
    Регистриран
    01.10.2011
    Мнения
    8
    Цитат Първоначално публикувано от edya Виж публикацията
    Майката получих на 12.07. и същия ден бе предадена . Приета е успешно, но до днес все още не снася.
    Видимо няма увреждания. Смятам да я задържа още седмица в отводката.

    П.С. За да не стават недоразумения искам да поясня, че нямам абсолютно никакви съмнения в коректността на Матеев.

    За съжаление майката не пронесе след като стоя повече от 10 дни в отводката и се наложи премахването й.

  6. #96
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2016
    Мнения
    203
    Пчеларски район
    Ресен-село Паскалевец
    И аз да споделя-майката доста наедря,вече е осеменила 3 рамки,сложена ВО-в събота-вторник изградена и осеменена няма пропуск снася където има празно място,пчелите са доста спокойни,маркировката си стои и лесно се забелязва.Упсешно зазимяване ще направя на 8-рамки

  7. #97
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от edya Виж публикацията
    За съжаление майката не пронесе след като стоя повече от 10 дни в отводката и се наложи премахването й.
    Днес ще ти изпратя друга майка.

    Съжалявам, че така се е получило. Според теорията на вероятностите все при някого нещо трябваше да се обърка, и явно при тебе се е случил лошия късмет.

    При мене също се случва - аз придадох на моите семейства над 1000 плодни майки, и в една малка част от тях нещата също се объркаха. Какво да ти кажа - жива стока, с 1000 различни възможни причини да се случи някакъв гаф. Само че аз не се замислям - просто слагам друга майка и точка по въпроса.

  8. #98
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Гецата Виж публикацията
    И аз да споделя за майката подарък,намиране бързо,такова животно нема,голяма и дебела.Почти всички празни килиики осеменени,а и като че ли пчелите не бяха толкова агресивни щом прегледах кошера на веднъж.
    Нали твоята майка беше тази, която е "пеела" в Еконт. Беше ми много любопитно какво ще стане с нея, но явно всичко е наред.

    Между другото аз до ден днешен не съм чувал "пееща" майка, въпреки че непрекъснато до мене има всякакви майки. Дори спят с мене, но това "пеене" или "маткане" никога не съм го чувал. Ако някой има записан този звук, ще ми е много любопитно да го чуя.

  9. #99
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    https://www.youtube.com/watch?v=fqMzWUpyTI0
    Поздрав за всички настоящи и бъдещи майкопроизводители! Да сте живи и здрави!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  10. #100
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Нали твоята майка беше тази, която е "пеела" в Еконт. Беше ми много любопитно какво ще стане с нея, но явно всичко е наред.

    Между другото аз до ден днешен не съм чувал "пееща" майка, въпреки че непрекъснато до мене има всякакви майки. Дори спят с мене, но това "пеене" или "маткане" никога не съм го чувал. Ако някой има записан този звук, ще ми е много любопитно да го чуя.
    Ако отвориш кошер минути преди да се рои ще го чуеш доста добре на повечето от питите. Този звук се издава от майките които току що са напуснали маточника. Звука се издава чрез вибриране на крилата. Много пъти съм го чувал, но и виждал. Ха, ха.... малко сме майсторите пчелари.

 

 
Страница 10 от 16 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •