Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 16 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 152
  1. #41
    Наблюдател
    Регистриран
    12.05.2011
    Мнения
    16
    Майката е получена, предадена и приета в отводка
    Благодарност към Матеев.

  2. #42
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Днес се наложи да унищожа 50 отводки, за да подсиля семействата отглеждачи, че нещо напоследък са поотслабнали. За целта излових майките от тези отводки, и раздадох питите им с пило и пчели на отглеждачите. Интересното е това, че повечето от тези майки ми се сториха много едри, някои дори направо изглеждаха като слонове. Това са тазгодишни майки, които около 2 месеца са снасяли на воля, и са имали предостатъчно време пчлите да ги охранят и да наедреят значително.

    Та искам да кажа, че това което вижда пчеларя, когато получи нова майка, не е нейния окончателен размер. Със сигурност тя ще наедрее още повече, когато се разгърне и започне интензивно да снася в новото семейство.

    ПС: Половината от изпратените днес майки на клиенти са майки-слонове. Тъй като такива клиенти имам и от този форум - пиша им, за да не се шашкат. Това са силно развити майки, снасяли вече по 2 месеца.

  3. #43
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    Севлиевски
    Благодарско ,и аз днес получих майката. Утре отивам на село и ще я предам кадето преценя, я на отводки ,я на осиротял ,и после ще пиша пак.

  4. #44
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Да ви разкажа за един интересен случай. Преди 5 дена (в понеделник) изпратих 10 майки на майкопроизводителя от Благоевград Веселин Велев. Ами поиска си ги човека и аз му ги изпратих, въпреки че знаех, че е лицензиран член на другата развъдна асоциация (НРАП). По телефона той ми обясни, че майките били уж за негов приятел, но ми беше повече от ясно, че тези майки ще попаднат при доцента (пардон - професора).

    Както и да е - след 2 дена ми звъни, за да си каже "претенциите". И забележете - претенциите не бяха за расовата принадлежност, не бяха за размера или за качеството на майките (явно нищо не могат да кажат по въпроса). Претенциите бяха, че на 3 от майките едното крилце било леко оръфано на върха. И настояваха да ми върнат едната майка по Еконт, за да видя какво съм им изпратил. Аз веднага им казах да я изхвърлят, като толкова не я харесват, и им казах, че на секундата ще им пратя други майки. Те обаче изрично отказаха. Много настояваха да ми я пратят обратно. Казах им поне да ми я пратят с наложен платеж, че да си върнат част от парите, но те и това отказаха. Един вид нямат претенции за парите, просто много силно желаят да ми върнат едната майка.

    Та съгласих се и те я върнаха. Днес (преди малко) я получих. Майката и пчелите около нея бяха жизнени и в превъзходно здраве, въпреки че са в тази кутийка вече 5 или 6 дена, и че са се дрънкали насам-натам 700-800 километра. Извадих фенерчето и 5-10 минути внимателно разглеждах майката. Понеже тя беше подпъхнала едното крилце под другото, в началото нищо не се виждаше. Десет минути тръсках и клатих кутийката насам-натам, докато най-после тя леко мръдна крилцето и то наистина се оказа леко оръфано на върха - може би около половин-един милиметър. Та ми е много любопитно колко часа са ги разглеждали тези майки под лупа, за да търсят някакъв кусур, щото да докажат, че Матеев прави некачествени майки.

    Та случая е много показателен. От него мога да си извадя следните изводи.
    1. НРАП се интересува от майките на БПРА
    2. НРАП търси недостатъци и гафове дори и под лупа
    3. И понеже не ги намират, за недостатък показват нещо, което всъщност е предимство. Това според мене е майка, която се е била с друга майка, налетяла след оплождане в същия нуклеус. Тази майка явно е победила, което означава, че тя е по-добрата от двете. Леко оръфаното крилце всъщност е доказателство за качеството на майката, а не за някакъв нейн недостатък.

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията

    Та съгласих се и те я върнаха.



    Матеев, едва ли си познаваш хилядите майки-лично.Да не ти пратят някоя от техните, за които се налага използване на антбиотици.

  6. #46
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А сега и за другите, по-полезни изводи от наблюдаването на пчели, стояли почти 1 седмица в кутийката:

    1. Майката и пчелите около нея дойдоха в превъзходно състояние, жизненост и здраве. Това автоматично означава, че 5-6 дена престой в клетката не е никакъв проблем. Също така означава, че транспорт на огромни разстояния с куриер също не е никакъв проблем.

    2. Храната в малкия отсек почти не беше докосната, а в големия отсек беше изядена (изхвърлена) с дълбочина не повече от 3-4 mm. Дупката беше с обем колкото на грахово зърно или това прави около 7-8% от всичката храна. С такова темпо на изяждане явно храната ще им стигне минимум за 1 месец престой в кутийката.

    3. И веднага един косвен извод - явно освобождаването на майката за 3-4 дена след придаване е ЗАСЛУГА НА КОШЕРНИТЕ ПЧЕЛИ, а не на пчелите в кутийката. Те са малко на брой и такава планина от храна ще им стигне за много време. Явно кошерните пчели са тези, които бързо изяждат тази храна от външната страна, и това се случва благодарение на големия им брой.

    4. През този дълъг престой в кутийката пчелите явно не изпитват необходимост от някаква влага или вода. Може би си я вземат от храната - знам ли. Факт е, че през целия престой в кутийката никой не им е осигурявал нито влажност, нито оптимален температурен режим. Въпреки това пристигнаха в превъзходно състояние. Извода е, че може би ние се престараваме с големите си изисквания за температура, влага и т.н., но явно на пчелите не им пука за околния микроклимат, и превъзходно си живуркат в кутийката за майки.

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Атанасов е прав съмнителна работа едва ли се знае от къде и от какво се е оръфало крилцето.
    Леко оръфаното крилце всъщност едва ли е дефект майката може да литне много малко колкото да ти направи беля да падне от питата до кошера, лети когато се рой ама 1милиметър едва ли е проблем като гледам старите пчели какви крила.

  8. #48
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Атанасов е прав съмнителна работа едва ли се знае от къде и от какво се е оръфало крилцето.
    Леко оръфаното крилце всъщност едва ли е дефект майката може да литне много малко колкото да ти направи беля да падне от питата до кошера, лети когато се рой ама 1милиметър едва ли е проблем като гледам старите пчели какви крила.
    Да, най-съмнителното е, че те отказаха да им изпратя нови майки, отказаха и връщане на пари (под формата на наложен платеж). Просто искаха (буквално настояваха) да ми изпратят една моя майка като подарък. Та сега се замислям дали наистина това е моя майка и въобще каква цел преследват с този голям мерак ДА МИ ПОДАРЯТ ЕДНА МАЙКА (моя или чужда).

    То и друго си е съмнително - защо Веселин Велев се явява посредник на някакъв негов "тайнствен приятел". Досега водим вече няколко разговора по телефона, и Велев през цялото време "препредава" желанията, мераците, информацията от придаването и претенциите на този "приятел". Та нима този негов "приятел" си няма телефон и не може да ми звънне от първа ръка? Много странна стана тази история с цялото това "посредничене".

  9. #49
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Вероятно са ти подарили някоя болест. Доцента докато е жив ще се стряска на сън като чуе за Матеев.

  10. #50
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    За съжаление и аз смятам,че има нещо гнило в "Дания".Моят съвет е тази майка да бъде унищожена и махната от твоя пчелин.Според мен си припомни старата българска поговорка "Страх лозе пази".

 

 
Страница 5 от 16 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •