Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 20
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    01.07.2016
    Мнения
    27

    Крилата на пчелите...

    Привет! Както вече знаете от скоро се занимавам с пчеларство. Забелязах, че на няколко пъти като преминавам покрай кошера виждам паднали пчели (една до две) - живи, но... не могат да излетят само се лутат напред-назад - ако се закачат за нещо кажи речи веднага падат. Загледах се по-отблизо и видях, че някои от тях са си добре, но имаше и такива, на които крилцата са като прегризани. Това нормално ли е? Т.е. явно пчелата вече е прекалено изхабена от летежа и другите дейности, които извършва или... акар?

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    23.03.2016
    Мнения
    11
    Ако пчелата не е износена в смисъл по хитиновата и обвивка има космици и е по дребничка значи най вероятно е новоизлюпена пчела в килийката на коя по времето когато е била ларва е имало акари които се хранят с хемолимфата на пчелата и прецакват крилата.Третирал ли си пролетта за акар?

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Акар. Прочети подробно всичко за акара и вирусите, които той пренася и ще ти се изясни ситуацията.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    01.07.2016
    Мнения
    27
    Ами струва ми се, че си изглежда съвсем нормално, просто крилцата са и деформирани. Иначе семейството го купих края на юни - не съм третирал за акар, освен, че бях дал сироп с ментови капки и спирт - ако това може да се каже третиране. Впрочем, ако някой знае природни начини за третиране срещу акари ще съм благодарен, ако сподели. За сега аз знам два варианта - единият е сироп с ментови капки и спирт, а другият е сироп с няколко капки йод. Не помня точната пропорция, но съм я записал, ако случайно някой не знае ще споделя

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Снимки на тези пчели имаш ли? В такива случаи е хубаво да има и снимков материал, защото иначе се получава гадаене. Може да са много причини. Най-болезнената е акара. Ако си стартирал със сборни отводки може крилцата им да са повредени от борба в кошера...

    За био методите прочети тази тема, макар че резултатите са спорни:
    http://pchelari.com/forum/showthread...8901#post88901

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    01.07.2016
    Мнения
    27
    Благодаря много Aranis. Нямам снимки, но ако пак видя такива пчелички ще снимам. Иначе купих цяло семейство.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    12.06.2012
    Мнения
    112
    Вирус причинен от акара - деформирани крила!

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Тази снимка е на пчела с навъртяла много летателни часа ако не е така може да е както казват колегите вирус на деформираните криле пренасян от Вароа


  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    01.07.2016
    Мнения
    27
    Да, като тази на снимката са. Пак казвам, че само по една най-много до две съм виждал така. Значи това е от многото летене?

    Ще ви занимая с още един от многото ми въпроси. Днес имах възможността да видя една пчела (от доста близо) изпаднала от кошера (крилцата и бяха здрави), която вървеше напред-назад и по едно време се спря. Започна да прави нещо с крачетата си сякаш се "чеше". Може би просто се е почиствала, но... все си мисля, че може би има някой и друг акар.

    П.С. Изключително много съм благодарен, че ми отговаряте

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    [QUOTE=ivan9210;100015]Да, като тази на снимката са. Пак казвам, че само по една най-много до две съм виждал така. Значи това е от многото летене?

    Ще ви занимая с още един от многото ми въпроси. Днес имах възможността да видя една пчела (от доста близо) изпаднала от кошера (крилцата и бяха здрави), която вървеше напред-назад и по едно време се спря. Започна да прави нещо с крачетата си сякаш се "чеше". Може би просто се е почиствала, но... все си мисля, че може би има някой и друг акар.

    П.С. Изключително много съм благодарен, че ми отговаряте [/QUO

    Ванко , капките с йод са за нозематоза . След месец и половина , ще направиш и другага дейност.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •