Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 73 1231151 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 730
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Национална Пчеларска Програма (НПП) 2017-2019 г.

    Вчера (01.07.2016 г.) в гр. София в сградата на МЗХ се проведе среща на работната група по създаване на Наредба и управление на Националната Пчеларска Програма 2017-2019 г. Отварям тази тема с цел предварително публикуване на междинните проекто-версии на наредбата, за да може пчеларите да се запознаят с тях, и да си кажат забележките.

    Тъй като сроковете са много кратки, с молба ако имате предложения за някаква промяна или допълнение, да ги направите най-късно до Вторник вечерта. Крайния срок за изпращане на предложенията е Сряда, но на мене ми трябва време да обобщя предложенията и да ги изпратя в МЗХ.

    Ето го текста на проектонаредбата, който се обсъждаше на вчерашното заседание:

    проект наредба прилагане на НПП 17-19.pdf

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    там край реката
    Предлагам на работните срещи за обсъждането на НПП 2017-2019 да се намали пределната цена на кошерите. Не може един кошер на свободния пазар да струва по евтино от тези които се заявяват по НПП. И когато се даваха точки за предложена с 10 % по ниска цена тогава търговците сваляха цената - ЗНАЧИ МОЖЕ. Към производителите на отводки да се заложи краен срок най късно да речем до 15- 20 юли и поне да са на 4 ри рамки. Отводка след тези дати просто е безсмислена и да отпадне критерий "точки за кошери и отводки едновременно" Знам че отводкаджиите ще ревнат но нека предложат нещо качествено а не да се чудят как да лапат големите пари. Отводки закупени от обикновенни пчелари са много по продуктивни от Лицензираните производители на отводки. Даже някъде от лицензирани производители пчеларите се обзавеждат и с "екстри" в отводките.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    За какво да се намали цената?На тая обявена цена излизат без пари.За какво трябва да се разваля тая хубава схема

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    там край реката
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    За какво да се намали цената?На тая обявена цена излизат без пари.За какво трябва да се разваля тая хубава схема
    http://www.hadjiconevaood.com/page-8.php сметни субсидията върху тази цена

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Субсидия е друго понятие и такава в пчеларството няма.
    Пределните цени за кошери много се доближават да пазарните. Дори и примера който си пуснал погледнах на бързо и видях че ЛР-ра струва 104,50 лв. без ддс. За съжаление това е цена без рамки и хранилка, а изискването от ДФЗ е за закупуване и на тях включвайки се в пределната цена. Тоест сметката се натоварва с още 30 Х 0,50 + 3 около 18,00 лева и вече цената надхвърля пределната, а ти искаш да се намали,защото видиш ли пазарната била по-ниска.

    Да ти кажа и за отводките. Преди нямаше условие като се закупят кошерите да бъдат заселени и някои колеги си ги купуваха държаха ги на склад 3г и ги продаваха след това за нови. За това сега има изискване да са заселени. Легално те могат да бъдат заселени или със собствени отводки или със закупени такива, но е абсолютно недопустимо държавата да подпомага бенифициент, за извършване на закононарушение, а закупуването на отводки от не лицензиран производител е такова. Все още държавата не налага никакъв контрол върху продажбата на майки и отводки. Радвайте се на ситуацията и я използвайте, но не изнаглявайте.


    Сега да го сметна.
    104,50 кошер + 18 лв рамки и хранилка е 122,50 лв. Пределна цена по спомен 110 лв. помощ по спомен 60 процента което е 66 лева. За теб да доплатиш ти остава 56 лева. ОБАЧЕ трябва и да вземеш от "евтинките" и "хубави" отводчици. По спомен пределна цена пак 110 лв. и подпомагане 70% което 33 доплащане от твоя страна. Кошера с отводчицата ти излезе 143 лева. Като сложим осигуровките за три години, пререгистрациите, разходите за подаване на документи и т.н. кошерчето чукна 200 кинта. Е всеки да си прави сметката.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Субсидия е друго понятие и такава в пчеларството няма.
    Пределните цени за кошери много се доближават да пазарните. Дори и примера който си пуснал погледнах на бързо и видях че ЛР-ра струва 104,50 лв. без ддс. За съжаление това е цена без рамки и хранилка, а изискването от ДФЗ е за закупуване и на тях включвайки се в пределната цена. Тоест сметката се натоварва с още 30 Х 0,50 + 3 около 18,00 лева и вече цената надхвърля пределната, а ти искаш да се намали,защото видиш ли пазарната била по-ниска.
    ..................................
    Да не забравяме за качеството на кошерите по програмите които на пролет се издуват , огъват и цепят и стават само за огрев а ти си платил 56 лева ! Но какво значение има нали ще имаш файда от 66 лева.
    Този пост е редактиран от borislav aleksandrov; 17.08.2016 в 13:47.
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    там край реката
    Ами да ти кажа по отношение на отводките с който съм разговарял за закупени отводки от "ЛИЦЕНЗИРАН" производител или ги е закупил с екстри, или ги е получил края на юли началото на август с три рамки с една шепа пчели вътре и напролет реват че са измрели, щото не могат да ги стабилизират до зимата. Отводка трябва да е поне на 4 рамки и да се продава най късно до 15 - 20 юли за да има възможност да се стабилизира и да оцелее през зимата.

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Краско Виж публикацията
    Ами да ти кажа по отношение на отводките с който съм разговарял за закупени отводки от "ЛИЦЕНЗИРАН" производител или ги е закупил с екстри, или ги е получил края на юли началото на август с три рамки с една шепа пчели вътре и напролет реват че са измрели, щото не могат да ги стабилизират до зимата. Отводка трябва да е поне на 4 рамки и да се продава най късно до 15 - 20 юли за да има възможност да се стабилизира и да оцелее през зимата.
    Не всички лицензирани производители са такива - има и добри, които продават качествени отводки и майки. Има ги дори и в другата асоциация (НРАП). За съжаление обаче Българският пчелар прекалено много се е напатил от фалшиви отводки и майки от НРАП, като например тези, произведени от Борис Велев от Благоевград или от Калоян Кисов от Пловдив. И двамата са мошеници от класа и аз се чудя, че продължават да получават лиценз всяка една поредна година ....... Невероятно, но факт.


    Имам още едно потвърждение на думите на Краско. Знаете ли за какво питат повечето клиенти, когато ми звъннат по телефона? Първите им думи са "имате ли ОПЛОДЕНИ майки?". И след като им кажа, че наистина са оплодени (това според мене се разбира от самосебе си), втория им въпрос е "Ама наистина ли са оплодени?".

    Няма лъжа, няма измама - може би около 50% от клиентите си интересуват дали майките ми са оплодени, и чак на 5-тия или 6-тия въпрос се сещат да попитат каква е цената. Някои дори и не питат за цената. Хората просто искат ОПЛОДЕНИ МАЙКИ ........

    Кой докара нещата да стигнат до тука през последните 10-15 години? Кой създаде тази психоза сред Българските пчелари? Надявам се, че му знаете името ......

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Тя тая пчеларска програма е за ,,наши хора,,.Аз бях одобрен за 50 отводки и 50майки за кошери бях резерва,след 2 дена даже и в резервите ме нямаше по незнайно каква причина.Чудно ми е за какво ме одобряват за отводки като нямам кошери.С поред мен задължително трябва да бъде който е одобрен за кошери да закупи и същото количество отводки,но това е мое мнение.

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    ....Според мен задължително трябва да бъде който е одобрен за кошери да закупи и същото количество отводки,но това е мое мнение.
    Бюджета е ограничен, а всеки един пчелар иска различни комбинации от майки, отводки и/или кошери. За да се удовлетворят колкото се може повече пчелари, е необходимо да им се даде пълна свобода в техния избор. По различните видове подмерки има различен бюджет и различен пчеларски интерес, така че е абсолютно невъзможно да се направи обвързване на спечелилите по една подмярка със задължително спечелване на друга. Това е смешно, нахално и дори нагло със силен привкус на егоизъм.

    ПС: Не ми се сърди, но здравата логика и справедливостта изискват да има пълна свобода в избора на всеки един пчелар по всяка една подмярка, и борбата за разпределение на бюджета по тази подмярка да се извършва по справедлив и прозрачен начин, а не с облагодетелстване на едни, за сметка на други.

    Освен това при обвързването на спечелилите по две различни подмерки се създава МАТЕМАТИЧЕСКИ ПАРАДОКС. Например ако бюджета по едната подмярка се изчерпи, какво да правим със спечелилите по другата подмярка? Да им дадем пари, които ги няма или да ги отрежем и от другата подмярка, и да класираме следващите след тях. Тъпо - нали. Предполагам сега осъзнаваш, че твоето предложение е невъзможно да бъде реализирано, и двигател за неговото измисляне е само и единствено егоизма (как да лапна повече от общата баница, като настроя условията към моята си камбанарийка).

 

 
Страница 1 от 73 1231151 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •