Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 49 от 73 ПърваПърва ... 39474849505159 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 481 до 490 от общо 730
  1. #481
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от Краско Виж публикацията
    Моето предложение за промяна в Наредба 15

    Тъй като приема за 2017 по НПП завърши предлагам да помислите за промяна в наредбата за новия прием касаещо капацитета на инвентара и най вече на центрофугите. Щом има таван за пчелните семейства да са до 100, да се ограничи и капацитета на центрофугите максимум до 24 рамки хордиално. Даже и това е много. Най много до 12 рамки хордиално. Ние с 24 рамкова обслужвахме 150 семейства. До преди това 80-90 семейства сме ги обслужвали с 3/6 рамкова ръчна хордиална. Така по този начин бюджета може да стигне за по голям брой кандидати през следващата година. Има начинаещи пчеларчета дето си нямат познания за това. Другото което е работете по създаване на база данни с референтни цени. Така ще отпадне събиране на 3 оферти и по лесно ще се администрират мерки А и В.
    Напълно разбирам и адмирирам поста ти,НО с една забележка, корегирай (радиално) и (хордиално ) движение на рамките.П.П може би една редакция на поста ти, ще спомогне за правилно асимелиране от четящите.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  2. #482
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    В работната група наистина обсъждахме дали да не наложим ограничения върху размера на центрофугата, защото наистина има големи центрофуги (моята е 56 рамки), които пчеларя ще му потрябват чак когато стигне до 1000 гошера. Това беше мое предложение и се разви някаква дискусия, която не си спомням точно какви доводи извади, но предложението не се прие. Предполагам е било защото се предполага, че пчеларя ще продължи да се развива и над 100 кошера.

    Тази година ще видим дали има злоупотреби да се купуват големи центрофуги, и ако това е така, почти е сигурно, че за догодина ще наложим някакви ограничения. Нали знаете - всички ограничения в програмата се слагат само и единствено защото някъде някой се е опитвал да злоупотребява с нещо. Няма как обаче да се предвиди какво ще измисли гения на българския пчелар, така че може да се предполага, че новите мерки ще са несъвършенни при първото им пускане, но в следващите години ще се доусъвършенстват.

  3. #483
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Колкото до 3-те оферти и тяхната замяна с пределни цени - това е възможно само ако на САПИ се възложи да направи проучване на пазарните цени. За догодина ще помолим МЗХ да се разпореди на САПИ да направи такова проучване, и това наистина би могло да разреши проблема с 3-те оферти и да ги заменим с пределни цени.

  4. #484
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Краско Виж публикацията
    Моето предложение за промяна в Наредба 15

    Тъй като приема за 2017 по НПП завърши предлагам да помислите за промяна в наредбата за новия прием касаещо капацитета на инвентара и най вече на центрофугите. Щом има таван за пчелните семейства да са до 100, да се ограничи и капацитета на центрофугите максимум до 24 рамки радиално. Даже и това е много. Най много до 12 рамки радиално. Ние с 24 рамкова обслужвахме 150 семейства. До преди това 80-90 семейства сме ги обслужвали с 3/6 рамкова ръчна хордиална. Така по този начин бюджета може да стигне за по голям брой кандидати през следващата година. Има начинаещи пчеларчета дето си нямат познания за това. Другото което е работете по създаване на база данни с референтни цени. Така ще отпадне събиране на 3 оферти и по лесно ще се администрират мерки А и В.
    Донякъде съм съгласен с мнението на колегата. Но в някой случай 24 рамкова е недостатъчна за целите на пчеларя. Лично на мен 24 рамкова ми е крайно недостатъчна и ми е нужна минимум 40 рамкова, а в момента съм под 100 семейства. Нужно ли е да се ограничават онези които са наясно какво искат и знаят какво правят? Например 75 рамкова радиална с цена от 3 700 лв. при лимит от 2 500 лв и 50 % както е по програмата. Това е не повече от 1 850 лв. За 24/28 рамкова с цена 1 800 лв. са 900 лв. при условие че избират офертите с най-ниска цена ( а има и по-ниски цени за 24 рамкови отново с фактура). Освен това този лимит от 2 500 лв. не е ли наложен именно заради това?
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  5. #485
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    там край реката
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    Донякъде съм съгласен с мнението на колегата. Но в някой случай 24 рамкова е недостатъчна за целите на пчеларя. Лично на мен 24 рамкова ми е крайно недостатъчна и ми е нужна минимум 40 рамкова, а в момента съм под 100 семейства. Нужно ли е да се ограничават онези които са наясно какво искат и знаят какво правят? Например 75 рамкова радиална с цена от 3 700 лв. при лимит от 2 500 лв и 50 % както е по програмата. Това е не повече от 1 850 лв. За 24/28 рамкова с цена 1 800 лв. са 900 лв. при условие че избират офертите с най-ниска цена ( а има и по-ниски цени за 24 рамкови отново с фактура). Освен това този лимит от 2 500 лв. не е ли наложен именно заради това?
    До 100 семейства е достатъчна 12 рамкова, като иска голяма има други мерки. В 4.1 капацитета на техниката се описва в проекта и това се взема в предвид при одобрението на проекта.

  6. #486
    Потребител
    Регистриран
    16.08.2013
    Мнения
    54
    Не официално се беше чуло че пределни цени не се казват понеже пчеларите след като знаят пределната цена посочват нея.Беше направен аналог с програмата за селските райони.

  7. #487
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Цитат Първоначално публикувано от Краско Виж публикацията
    До 100 семейства е достатъчна 12 рамкова, като иска голяма има други мерки. В 4.1 капацитета на техниката се описва в проекта и това се взема в предвид при одобрението на проекта.
    Не съм убеден, че с 12-ка щще можеш да обслужиш 100 семейства, особено ако търсиш производителност. Аз ползвам 12-ка и когато имах 100 семейства виждах голям зор и губех много от това, че не мога да си извадя навреме меда. Ако не се бе наложило да намаля бройката със сигурниост щех да инвестирам в по-голяма центрофуга.

  8. #488
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Краско Виж публикацията
    До 100 семейства е достатъчна 12 рамкова, като иска голяма има други мерки. В 4.1 капацитета на техниката се описва в проекта и това се взема в предвид при одобрението на проекта.
    Това е несериозно. Някаква обосновка защо е достатъчна? А колко пчелари до 100 семейства изобщо ще покрият изискванията на 4.1 ?
    Както и не съм съгласен и с твърдението на Матеев че 56 рамкова е достатъчна до 1000 семейства (да не говорим че всяка професионална ферма с 1000 + семейства работи с поточни линии с капацитет от 4-8 тона за 8 часов раб. ден. Или ползват минимум от 2 до 4 центрофуги с капацитет над 50 рамки)

    А колко дни ще са нужни за ваденето на меда от пчеларя с една 12 рамкова центрофуга от 100 смейства ? Или с 56 рамкова на 1000 семейства? А труда той е безплатен може би? А помощниците ако има такива? А ако това не ти е основна работа и работиш от понеделник до петък и имаш само два дни (събота и неделя) да извадиш меда?


    На TECHTRON Сърбия една 14 рамкова касетъчна струва 4 300 лв. а за 6 ДБ или 12 магазиини рамки е 2 600 лв. Срещу 2 200 лв. за 42 рамкова и 3 400 лв. за 70 рамкова. Кое е по-изгодно и като рамки и като цена?
    То тогава дайте да поискаме и да са ръчни центрофуги за по 350-800 лв. айде да отпуснем до 1 200 лв. за една Лега...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  9. #489
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Борка, що се хабиш, на ли видя на анкетата, че хората вадят по 10-20 кг мед, как няма да им стига такава центруфуга.

  10. #490
    Наблюдател
    Регистриран
    03.11.2014
    Мнения
    13
    Пчеларски район
    Ловеч
    Така е.320 семейства около 6,5 тона мед с 24-рамкова центрофуга.Обслужване на пчелите + добива на меда двама души, без каквито и да е помощници.В определени моменти е много напрегнато,но нещата се получават.

 

 
Страница 49 от 73 ПърваПърва ... 39474849505159 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •