Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 13 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 730

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Национална Пчеларска Програма (НПП) 2017-2019 г.

    Вчера (01.07.2016 г.) в гр. София в сградата на МЗХ се проведе среща на работната група по създаване на Наредба и управление на Националната Пчеларска Програма 2017-2019 г. Отварям тази тема с цел предварително публикуване на междинните проекто-версии на наредбата, за да може пчеларите да се запознаят с тях, и да си кажат забележките.

    Тъй като сроковете са много кратки, с молба ако имате предложения за някаква промяна или допълнение, да ги направите най-късно до Вторник вечерта. Крайния срок за изпращане на предложенията е Сряда, но на мене ми трябва време да обобщя предложенията и да ги изпратя в МЗХ.

    Ето го текста на проектонаредбата, който се обсъждаше на вчерашното заседание:

    проект наредба прилагане на НПП 17-19.pdf

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    там край реката
    Предлагам на работните срещи за обсъждането на НПП 2017-2019 да се намали пределната цена на кошерите. Не може един кошер на свободния пазар да струва по евтино от тези които се заявяват по НПП. И когато се даваха точки за предложена с 10 % по ниска цена тогава търговците сваляха цената - ЗНАЧИ МОЖЕ. Към производителите на отводки да се заложи краен срок най късно да речем до 15- 20 юли и поне да са на 4 ри рамки. Отводка след тези дати просто е безсмислена и да отпадне критерий "точки за кошери и отводки едновременно" Знам че отводкаджиите ще ревнат но нека предложат нещо качествено а не да се чудят как да лапат големите пари. Отводки закупени от обикновенни пчелари са много по продуктивни от Лицензираните производители на отводки. Даже някъде от лицензирани производители пчеларите се обзавеждат и с "екстри" в отводките.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    За какво да се намали цената?На тая обявена цена излизат без пари.За какво трябва да се разваля тая хубава схема

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    там край реката
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    За какво да се намали цената?На тая обявена цена излизат без пари.За какво трябва да се разваля тая хубава схема
    http://www.hadjiconevaood.com/page-8.php сметни субсидията върху тази цена

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Субсидия е друго понятие и такава в пчеларството няма.
    Пределните цени за кошери много се доближават да пазарните. Дори и примера който си пуснал погледнах на бързо и видях че ЛР-ра струва 104,50 лв. без ддс. За съжаление това е цена без рамки и хранилка, а изискването от ДФЗ е за закупуване и на тях включвайки се в пределната цена. Тоест сметката се натоварва с още 30 Х 0,50 + 3 около 18,00 лева и вече цената надхвърля пределната, а ти искаш да се намали,защото видиш ли пазарната била по-ниска.

    Да ти кажа и за отводките. Преди нямаше условие като се закупят кошерите да бъдат заселени и някои колеги си ги купуваха държаха ги на склад 3г и ги продаваха след това за нови. За това сега има изискване да са заселени. Легално те могат да бъдат заселени или със собствени отводки или със закупени такива, но е абсолютно недопустимо държавата да подпомага бенифициент, за извършване на закононарушение, а закупуването на отводки от не лицензиран производител е такова. Все още държавата не налага никакъв контрол върху продажбата на майки и отводки. Радвайте се на ситуацията и я използвайте, но не изнаглявайте.


    Сега да го сметна.
    104,50 кошер + 18 лв рамки и хранилка е 122,50 лв. Пределна цена по спомен 110 лв. помощ по спомен 60 процента което е 66 лева. За теб да доплатиш ти остава 56 лева. ОБАЧЕ трябва и да вземеш от "евтинките" и "хубави" отводчици. По спомен пределна цена пак 110 лв. и подпомагане 70% което 33 доплащане от твоя страна. Кошера с отводчицата ти излезе 143 лева. Като сложим осигуровките за три години, пререгистрациите, разходите за подаване на документи и т.н. кошерчето чукна 200 кинта. Е всеки да си прави сметката.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Субсидия е друго понятие и такава в пчеларството няма.
    Пределните цени за кошери много се доближават да пазарните. Дори и примера който си пуснал погледнах на бързо и видях че ЛР-ра струва 104,50 лв. без ддс. За съжаление това е цена без рамки и хранилка, а изискването от ДФЗ е за закупуване и на тях включвайки се в пределната цена. Тоест сметката се натоварва с още 30 Х 0,50 + 3 около 18,00 лева и вече цената надхвърля пределната, а ти искаш да се намали,защото видиш ли пазарната била по-ниска.
    ..................................
    Да не забравяме за качеството на кошерите по програмите които на пролет се издуват , огъват и цепят и стават само за огрев а ти си платил 56 лева ! Но какво значение има нали ще имаш файда от 66 лева.
    Този пост е редактиран от borislav aleksandrov; 17.08.2016 в 13:47.
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    там край реката
    Ами да ти кажа по отношение на отводките с който съм разговарял за закупени отводки от "ЛИЦЕНЗИРАН" производител или ги е закупил с екстри, или ги е получил края на юли началото на август с три рамки с една шепа пчели вътре и напролет реват че са измрели, щото не могат да ги стабилизират до зимата. Отводка трябва да е поне на 4 рамки и да се продава най късно до 15 - 20 юли за да има възможност да се стабилизира и да оцелее през зимата.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Чудно ми е как за всичко все ме одобряват само за кошери не.Според мен там има някаква схема да ти излизат за без пари.

  9. #9
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Чудно ми е как за всичко все ме одобряват само за кошери не.Според мен там има някаква схема да ти излизат за без пари.
    Това е така, защото интересът на пчеларите към кошерите е по-голям, отколкото към отводките. А бюджетите са приблизително еднакви (по около милион). Доколкото си спомням, на последната среща по НПП 2017-2019 ни предоставиха статистики на пчеларския интерес (и май я публикувах във форума), и за кошери той беше около 530%, за отводки около 350%, а за майки - само около 150%. Дано не ви излъжа с цифрите, но това ми е останало в главата. Тогава обаче си спомням, че ме шокира огромния дисбаланс между търсене и предлагане на държавни (европейски) пари.

    Вас майтап ви се струва, но по пчеларската програма по мерките за кошери и отводки се подават от 3 до 5 пъти повече заявления, отколкото е бюджета. Тоест пчеларите си счупват краката да искат пари. Бюджета от 4.6 милиона трябва да се вдигне поне до 15-20 милиона, щото да се задоволят мераците на всички кандидати. Евросъюза обаче е лимитирал сумата, и това не е само за България, а и за всички останали европейски държави. И освен нас плачат и всички останали държави, но явно пчеларския сектор е недолюбван в цяла Европа.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    За мен лично, не е логично да се подпомагат отводките и майките, защо? Защото това е работата която върши пчеларят, отглеждането на пчели. Все едно държавата да ме подпомогне в плащането на заплатата на мойте работници. Не че ще ми лошо държавата да заплати 70-80% от заплатата им. Та за мен, по важно е помощта да е насочена към закупуването на неща, несвързани със самото отглеждане на пчелите. Кошери, лекарства, ремаркета и други необходими машини и съоръжения за по-добри условия за работата на пчеларя. Пчеларят трябва да се стреми да се усъвършенства в отглеждането на пчелите а не да става по добър дърводелец.

 

 
Страница 1 от 13 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •