Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 51 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 506
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889

    Post КАКВО Е ТОВА РАСТЕНИЕ

    А намерих снимка на едно растение,което се появява всяка пролет във моя пчелин и после изчезва.Някой знае ли как се казва и мога ли да го култивирам така,че да присъства целогодишно ....... чрез него искам да избегна високата трева,балура и да се отърва от пръскане и косене.


  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Това е червена мъртва коприва. Ранно пролетен , широколистен плевел. Популярно наименование - великденче.Не може да го отглеждаш целогодишно , през лятото изчезва , не понася жега и суша.Много добър източник на нектар ии прашец напролет , заедно с гарванския лук.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  3. #3
    ANIBAL
    Guest
    Моите вече имат изобилие от него.И са пощурели от Бадемовия нектар.Но има и вече джанки нацъфтели.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от христо
    Това е червена мъртва коприва. Ранно пролетен , широколистен плевел. Популярно наименование - великденче.Не може да го отглеждаш целогодишно , през лятото изчезва , не понася жега и суша.Много добър източник на нектар ии прашец напролет , заедно с гарванския лук.
    Според мен, а и според уикипедия мъртвата коприва няма нищо общо с великденчето.
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 13.04.2015 в 11:48. Причина: цитат

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    ЧЕРВЕНА МЪРТВА КОПРИВА - (Lamium purpureum) - Секция Биология
    От род Мъртва коприва у нас са познати 7 вида. Почти всичките са много широко разпространени и се отличават един от друг главно по багрите на цветовете и някои подробности в устройството на венчето. Едни са с червени или бели цветове, а други - с жълти. При някои венчето е с дълбоко разсечена горна устна, при други тя е цяла или плитко врязана. Трудно е да се определи точно кой е най-често срещаният вид, но все пак червената мъртва коприва като че ли има малко предимство в това отношение.Тя е едногодишно тревисто растение и се среща в цялата страна по тревисти и буренясали места, някъде можете да я съзрете дори навлязла и в нивите, засяти с културни растения.
    Еднакво добре понася климата и край морския бряг, и на височина 1000 м над м. в. в долния планински пояс. По-на-горе обаче тя не "прекрачва". Още рано напролет от презимувалите миналогодишни семена покълнват новите растения на червената мъртва коприва. Източват се тънки четири ръбести стъбла, които на височина достигат 20 - 30 см. Те са още от основата си разклонени, приповдигащи се, а след това напълно изправени. Стъблата са покрити с разредени власинки. Листата на растението са разположени по същия начин, както и при обикновеното подъбиче, но тук те са с яйцевидна форма, а основата им е сърцевидна. В долната част на стъблото листата са с дълги дръжки, а във връхната му част са приседнали.
    Всички листа са назъбени, отдолу са напластени с меки власинки, а отгоре са почти голи. През март отварят цветовете си растенията в най-закътаните места.ИЗТРИТО Венчето е обагрено червено или бледорозово. Важно е да знаете, че при този вид горната устна е цяла, ненаделена и наподобява малко шлемче, а долната е наделена и се различават един по-голям среден дял и два странични - по-малки. Има и още една особеност.
    Разтворите ли добре един цвят, ще забележите по вътрешната страна на венчето малко пръстенче от власинки и това е сигурен белег, че сте намерили растение от червената мъртва коприва, защото останалите 6 вида от рода са без подобно пръстенче. Плодникът на този вид е яйцевиден, с късо стълбче, което завършва с топчесто близалце. Опрашените от насекомите цветове бързо завързват плод. А плодът и при този вид е кутийка от 4 три ръбести орехчета. След узряването им те се разпукват и от всяко орехче изхвръква по едно семенце, което догодина ще даде живот на ново растение.

    А великденче е популярното му название сред земеделците и агрономите в нашия край.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    22.11.2010
    Мнения
    47
    Растението наистина е червена мъртва коприва, но няма нищо общо с великденче. Великденчето е от род Veronica.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Колега Христо, в единия пост казваш едно а именно,че копривата не цъфти през лятото, а в другия си пост цитираш друго, че цъфти през лятото!!?? Нещо бъркаш! Аз знам колко време цъфти но ти обясни по ясно за тези които не знаят!!! Мерси!

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Калегата Христо не е виновен!
    Вероятно са го подвели земеделците и агрономите по техния край. Или по-скоро се надявам де е така.
    Но не е удачно, той от своя страна да подвежда колегите във форума с непроверена информация.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Недейте награбва човека - и аз често в желанието си да помогна,търся информация из форума и каквото намеря го споделям,а вече колко е вярна тази информация,ще се разбира в последствие т.е.ако не е вярна,някой който е по-запознат ще я коригира,а ако е вярна или ще се допълни или няма да се каже нищо повече.

    Аз лично му благодаря на човека,защото съм търсил,но уви никъде нищо не намерих,а той все на нещо е попаднал ето от къде:
    http://www.kakvo.org/chervena-martva...iologia/statia

    така че,моля някой,който е по-запознат със това растение повече от написаното във страницата от линка,нека да сподели - още повече щом се смята,че е невярна информацията там.
    Благодаря.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Цитат Първоначално публикувано от kuline
    Калегата Христо не е виновен!
    Вероятно са го подвели земеделците и агрономите по техния край. Или по-скоро се надявам де е така.
    Но не е удачно, той от своя страна да подвежда колегите във форума с непроверена информация.
    Наистина интересна дискусия!!! Информацията ми е "първа ръка" , друг е въпроса , че копирах онази информация , за да има какво да прочетат тези , които не знаят - но тя се оказа писана от такъв , като тях!!Най-грешната част вече съм я изтрил! А за информация(която за повечето не е тайна) - агроном съм от 17години, и ви уверявам( както впрочем и колегата Б.Александров е написал ), че ако тук на някого(земеделец,агроном...) му кажеш великденче, веднага ще се сети , какво е това...
    А кога цъфти всеки знае,напролет!
    :D :D :D
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

 

 
Страница 1 от 51 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •