Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 51 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 506
  1. #11
    ANIBAL
    Guest
    Да и за мен и моето семейство този цвят е от Великденче!!!Не става въпрос за научното растение носещо това име.Става въпрос за тази чудесна на нектар и прашец тревичка.И цяла България го знае Великденче.Така,че моля да се радваме на това растение,което спасява много пчелни семейства от глад.Моите кукли са омацани целите с червения прашец на това растение.Привет и успешен сезон !

  2. #12
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov
    мъртвата коприва и великденчето може да нямат нищо общо но и по моя край на тая трева и викат великденче и дори съм питал изрично на кое точно викат така - разговорно и са ми показвали червената мъртва коприва сега чене е правилно и двете растения нямат нищо общо е друг въпрос става дума че хората на село му викат великденче защото масово цъфти при нас около великден и си е останало с такова име. Ако съм на поляна с мъртва коприпа и кажа на някои съселенин покажи ми мъртва коприва ще ме гледа като теле понеже не го знае така
    в моето село също се нарича великденче.дори питах е сега баба ми и и показах снимката и тя потвърди че е великденче. а за мъртва коприва и тем подобни не е и чувала даже хахахаха. явно старите хора го познават под това име, а кое е великденчето по научната литература не знам.
    п.п. моите кошери са именно на такова място дето е пълно с такова растение. а поляната под кошерите буквално е залята от това така наречено великденче

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607

    КАКВО Е ТОВА РАСТЕНИЕ.

    Колеги около пчелина ми расте това растение и е много посещавано от пчелите.Когато минавам по пътя винаги чувам жуженето им по цветовете му.При нас цъфти в момента.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    22.11.2010
    Мнения
    47
    Според мен, това е Salvia verticillata - прешленест конски босилек. Наистина от него могат да се понапълнят кошерите.

  5. #15
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Отговора на колегата Стефан е много точен.В района където пчеларствам е пълно с това растение и наистина се вади чуден мед.Много е гъст и от сладост чак нагарча на края.Но иска влага и поне малко дъждец.При такива условия наистина се пълнят магазините.По някога съм виждал и мравки да пият от нектара му.Медът е с жълточервен оттенък и специфичен аромат.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от Стефан
    Според мен, това е Salvia verticillata - прешленест конски босилек. Наистина от него могат да се понапълнят кошерите.
    Да и в дендрологията е посочено като такова.

    http://www.google.bg/imgres?imgurl=h...ed=0CDgQ9QEwCQ
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    И при мен го има същото. За първа година расте в моя регион и е покрило огромни пространства. Това се случи след като цялата околия изгоря пролетта запалена от малоумници, които мислят че палежа е полезен.. Обаче мед още не съм видял тази година, има по 1-2 пити запечатани и това е.

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Казва се ешолция или калифорнийски мак.

  9. #19
    Да допълня, че цъфти цяло лято и се самозасажда без проблем. А и много се посещава от пчелите.

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Това растение днес беше пълно с пчели.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

 

 
Страница 2 от 51 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •