Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 15 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 150
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.

    Купували ли сте пчелни майки съгласно изискванията на ЗАКОНА?

    Закон за пчеларството
    Чл. 20.
    (1) Забраняват се:

    2. (изм. - ДВ, бр. 26 от 2010 г.) търговията и превозването на пчелни майки и рояци без сертификат за произход, издаден от развъдна организация, получила разрешение по смисъла начл. 29а от Закона за животновъдството;
    3. (нова - ДВ, бр. 26 от 2010 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2014 г.) търговията и превозването на пчелни майки, семейства и рояци без ветеринарномедицинско свидетелство за придвижване/транспортиране на животни.
    МИНИСТЕРСТВО НА ФИНАНСИТЕ
    НАРЕДБА No Н-18 от 13 декември 2006 г.
    ЗА РЕГИСТРИРАНЕ И ОТЧИТАНЕ НА ПРОДАЖБИ В ТЪРГОВСКИТЕ ОБЕКТИ ЧРЕЗ ФИСКАЛНИ УСТРОЙСТВА

    Чл.3. (1) Всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва по банков път.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  2. #2
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Закон за пчеларството
    Чл. 20.
    (1) Забраняват се:

    2. (изм. - ДВ, бр. 26 от 2010 г.) търговията и превозването на пчелни майки и рояци без сертификат за произход, издаден от развъдна организация, получила разрешение по смисъла начл. 29а от Закона за животновъдството;
    3. (нова - ДВ, бр. 26 от 2010 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2014 г.) търговията и превозването на пчелни майки, семейства и рояци без ветеринарномедицинско свидетелство за придвижване/транспортиране на животни.
    МИНИСТЕРСТВО НА ФИНАНСИТЕ
    НАРЕДБА No Н-18 от 13 декември 2006 г.
    ЗА РЕГИСТРИРАНЕ И ОТЧИТАНЕ НА ПРОДАЖБИ В ТЪРГОВСКИТЕ ОБЕКТИ ЧРЕЗ ФИСКАЛНИ УСТРОЙСТВА

    Чл.3. (1) Всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва по банков път.
    Ако някой си внесе майки от европа, като пример Словения или Австрия и бъде санкциониран по този закон, ако се жалва в международния съд какво ще стане? По принцип европейското законодателство е над националното, което от своя страна трябва да се синхронизира с европейското.

  3. #3
    Тук доколкото разбирам въпросът е купувал ли е някой майки СЪС СЕРТИФИКАТ, така както биха дошли при поръчка от чужбина.
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Ако някой си внесе майки от европа, като пример Словения или Австрия и бъде санкциониран по този закон, ако се жалва в международния съд какво ще стане? По принцип европейското законодателство е над националното, което от своя страна трябва да се синхронизира с европейското.
    Нали знаеш - ще те осъдят в България и наказанието веднага ще влезе в сила (глоба, ако е административно наказание, и затвор, ако е наказателно). Ти трябва да изтърпиш (платиш) наказанието и след това можеш да си загубиш живота да съдиш България в Европейския съд. Ще ти отнеме поне 5 или дори 10 години, а за да платиш адвокатските хонорари, ще трябва да си продадеш къщата (апартамента). Тоест казуса трябва наистина да си струва, за да решиш да посветиш целия си живот на него.

    Въобще според мене търсенето на справедливост в Български или Европейски съд е бита карта. Както едните, така и другите съдилища са задръстени от неразрешени дела. Повече от 50% от делата им изтича давностния срок (5 или 10 години), преди те да бъдат разрешени. Някога преди години се опитах да търся справедливот чрез съда и опита ми е много горчив. Тогава за първи път се сблъсках с корупцията в съдебната система, със платените съдии и прокурори, с изчезването на страници и доказателства от делото, и/или подмяната им с фалшиви доказателства, с лъжесвидетелстването и въобще с цялата мръсотия, в която са затънали до гуша Българските съдилища и обслужващия ги персонал - прокурори, съдии, адвокати, следствени органи и дори съдия-изпълнителите.

    Нали знаете - в социалистическо време всичко се решаваше с едно обаждане по телефона от когото трябва на когото трябва, а сега всичко се решава с една пачка с подходящата дебелина и подходящия цвят на банкнотите (цвета е много важен).

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Да купувал съм майки според изискванията на закона. Тази година ще купя още 100+ от новата развъдна асоциация.
    Искам си документацията заради програмата.

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    В духа на темата искам да кажа, че най-важния нормативен документ, който регулира майкоразвъдната дейност и продажбите на майки и отводки, всъщност се явява Наредба 47. Аз живея с тази наредба, препрочитам си я сутрин, обед и вечер, а нощем си я слагам под възглавницата, белким нещо ми влезе в главата.

    НАРЕДБА № 47 ОТ 11 НОЕМВРИ 2003 Г. ЗА ПРОИЗВОДСТВО И.pdf

    Другия ключов нормативен документ е Наредба 35. Тя пък касае самите майкопроизводители и регулира вътрешната им дейност:

    НАРЕДБА № 35 ОТ 12 АВГУСТ 2004 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА И

  7. #7
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Нали знаеш - ще те осъдят в България и наказанието веднага ще влезе в сила (глоба, ако е административно наказание, и затвор, ако е наказателно). Ти трябва да изтърпиш (платиш) наказанието и след това можеш да си загубиш живота да съдиш България в Европейския съд. Ще ти отнеме поне 5 или дори 10 години, а за да платиш адвокатските хонорари, ще трябва да си продадеш къщата (апартамента). Тоест казуса трябва наистина да си струва, за да решиш да посветиш целия си живот на него.

    Въобще според мене търсенето на справедливост в Български или Европейски съд е бита карта. Както едните, така и другите съдилища са задръстени от неразрешени дела. Повече от 50% от делата им изтича давностния срок (5 или 10 години), преди те да бъдат разрешени. Някога преди години се опитах да търся справедливот чрез съда и опита ми е много горчив. Тогава за първи път се сблъсках с корупцията в съдебната система, със платените съдии и прокурори, с изчезването на страници и доказателства от делото, и/или подмяната им с фалшиви доказателства, с лъжесвидетелстването и въобще с цялата мръсотия, в която са затънали до гуша Българските съдилища и обслужващия ги персонал - прокурори, съдии, адвокати, следствени органи и дори съдия-изпълнителите.

    Нали знаете - в социалистическо време всичко се решаваше с едно обаждане по телефона от когото трябва на когото трябва, а сега всичко се решава с една пачка с подходящата дебелина и подходящия цвят на банкнотите (цвета е много важен).
    Матеев, България трябва да синхронизира законодателството си спрямо европейското, а не обратното. Това е истината и ще бъде направено рано или късно, защото мърдане няма, а и след като се оказва че местната пчела е карника, какъв е проблема хората да си внасят карники например. Соча пример просто не ги призовавам да го правя разсъждаваме по темата.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Нали знаеш - ще те осъдят в България и наказанието веднага ще влезе в сила (глоба, ако е административно наказание, и затвор, ако е наказателно). Ти трябва да изтърпиш (платиш) наказанието и след това можеш да си загубиш живота да съдиш България в Европейския съд. Ще ти отнеме поне 5 или дори 10 години, а за да платиш адвокатските хонорари, ще трябва да си продадеш къщата (апартамента). Тоест казуса трябва наистина да си струва, за да решиш да посветиш целия си живот на него.

    Въобще според мене търсенето на справедливост в Български или Европейски съд е бита карта. Както едните, така и другите съдилища са задръстени от неразрешени дела. Повече от 50% от делата им изтича давностния срок (5 или 10 години), преди те да бъдат разрешени. Някога преди години се опитах да търся справедливот чрез съда и опита ми е много горчив. Тогава за първи път се сблъсках с корупцията в съдебната система, със платените съдии и прокурори, с изчезването на страници и доказателства от делото, и/или подмяната им с фалшиви доказателства, с лъжесвидетелстването и въобще с цялата мръсотия, в която са затънали до гуша Българските съдилища и обслужващия ги персонал - прокурори, съдии, адвокати, следствени органи и дори съдия-изпълнителите.

    Нали знаете - в социалистическо време всичко се решаваше с едно обаждане по телефона от когото трябва на когото трябва, а сега всичко се решава с една пачка с подходящата дебелина и подходящия цвят на банкнотите (цвета е много важен).
    Малко се отклонявам от темата. Нямам опит с вноса на пчелни майки от чужбина, нито опит с водене на дела за отровени пчели. Но имам опит с водене на дело за неплатена рента срещу некоректен арендатор. Опитът ми може да е от полза на някой пчелар. Арендния договор бе 10 годишен с нотариална заверка на подписите. Когато дойде време арендатора да плати рентата за третата стопанска година, той ми предложи да подпиша едно допълнително споразумение, с което щеше да ми намали размера на рентата наполовина. Били настъпили промени в обстоятелствата, при които подписахме договора. Аз отказах да го подпиша. Бях заплашен, че ако не го подпиша, няма да си получа рентата. Аз на свой ред го заплаших със съд. Арендаторът се разсмя и каза: Докато ме осъдиш, ще минат години! Всички са го подписали, ти си единствения, който не го е подписал.
    Изчаках да изтече срока за плащане на рентата и за четвъртата стопанска година и заведох делото. Арендаторът не подаде възражение срещу моята искова молба. При тези обстоятелства, съдът реши делото по съкратената процедура и без да насрочва съдебно заседание, направо издаде изпълнителен лист. След това, аз платих още един адвокатски хонорар за изпълнително дело, както и такса за частен съдебен изпълнител. След около 20 дни, парите от неплатените ренти, както и от всички направени от мен съдебни разходи ми бяха приведени от адвоката на банковата ми сметка. Цялата съдебна процедура продължи по-малко от два месеца. Сега, като стане време за плащане на рента, аз се обаждам на арендатора по телефона и рентата пристига на банковата ми сметка в рамките на седмица.

  9. #9

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Матеев, прав си , че това са наредбите за майкопроизводство. Технологията на производството касае качеството на продукта "пчелна майка" и него сме разисквали многократно.Наличието на две организации в момента е предпоставка за положителна промяна по отношение на качеството.
    Въпросът ми е за търговията с пчелни майки.Търговията, дали се извършва в рамките на закона?Членовете на твоята организация придружават ли продуктите ( пчелни майки) с цитираните и изисквани от законите документи? Колегата rosty_sz , казва "Да". Заставаш ли с името и авторитета си зад него?
    Ако при тебе всичко е наред, склонен ли си да инициираш от името на организацията си повсеместна проверка от страна на компетентните органи за законосъобразността на търговията с пчелни майки от български производители на територията на страната.(Чуждите производители и вносът са обект на други действия.)
    Имам основателни причини да смятам , че търговията с пчелни майки е в "сивия сектор".И ако приемем , че новата организация върши всичко в рамките на закона остава , че конкуренцията работи на тъмно и извън рамките на закона.В тая връзка е и питането. Склонен ли си от името на организацията си да поискаш необходимите действия от държавните органи за изчистване на пазара?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

 

 
Страница 1 от 15 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •