Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 14 от 15 ПърваПърва ... 412131415 ПоследнаПоследна
Резултати от 131 до 140 от общо 150
  1. #131
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Съседе,аз пари от джоба си на лица с който кръвна възка нямам,не давам.Всеки си има глава на раменте да си преценява дали да дава, колко да дава и на колко да дава продукцията си.
    Мене религията ми разрешава освен мед да добивам прашец,прополис,пчели ...

  2. #132
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Аз се изумявам как един средно интелигентен бг пчелар няма тръпката да си произведе сам качествени майки, това е всъщност магията в пчеларството - да си част от Природата, като я направляваш по начин, който мислиш, че е най-добрият, за да произведеш майки - Ти Сам!!..да сложиш маточника в отводката...после да чакаш/видиш дали се е излюпила майката, а след една седмица да видиш снесените яйчица - това е такава емоция/тръпка, че може да се съизмери едва ли не с някои моменти от ученическите бригади с някои съученички!!...останалото какво е - въртене на цетрофугата и хамалогия.....кой е последният/деветият дан в пчеларството, ако не производството на максимално качествени майки???????????
    До тук добре.Прав си! Но ако около тебе се пръкнат няколко "профита" закърмени с максимата "Колкото по агресивни, толкова повече мед дават" и цялата ти селекция отива по дяволите.Ти селектираш майки те те душат с татковци.И къде отиваш? При майкопроизводител.И от тук тръгват новите проблеми.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  3. #133
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    ...... После да ми каже какви данни има от представянето на продукцията му във планината/полето и различните райони и крайща на страната.
    Много ли искам ?
    ......... ?
    Чак такива данни.... Нали знаеш, 1000 пчелари, 1000 мнения. От собствените си наблюдения може да ти каже основните особености на линията. Как зимува, как стартира, при какви условия развива пълния си потенцил и някои съвети, но за да получиш обещаното, трябва да слушаш и следваш напътствията. Никой няма да ти сервира по твой вкус. Това е безумие да се иска. Масово си карат, както си знаят и после се чудят защо не става. После майките виновни и ”мамата бравата..” Това е основната причина кадърни хора да се откажат да продават. На път е още един... за съжаление. В един момент ти писва да биеш стената с глава!!!

  4. #134
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    До тук добре.Прав си! Но ако около тебе се пръкнат няколко "профита" закърмени с максимата "Колкото по агресивни, толкова повече мед дават" и цялата ти селекция отива по дяволите.Ти селектираш майки те те душат с татковци.И къде отиваш? При майкопроизводител.И от тук тръгват новите проблеми.
    Нямал съм много вземане - даване с майкопроизводители и не мога да дам експертно мнение, но си мисля, че и там, както навсякъде нещата опират до съзнанието... А тарикати винаги е имало и ще има. Жалкото е, че заради тях страдат най-вече другите!

  5. #135
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    А би трянвало да събират и да имат....
    Те нямат такива наблюдения,реално наблюденията са при купувача ...
    Ако купим с теб двамата майки,различно ще се представят на 615 при теб и на 65 при мен надморска ..
    Лично за мен има значение дали пчелата ще има афинитет да събира прашец ( шефката работи на пило) и как и колко заклейва.
    Нормално е като купуваш да знаеш какво искаш да купиш и постигнеш с него.

  6. #136
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Нормално е като купуваш да знаеш какво искаш да купиш и постигнеш с него.
    Аз това имах предвид още от началото. Обаждаш се питаш един, двама, трима и 14тия може и да те разбере. Е може о да те излъже(не е невероятно), но може и да е честен, все пак и те (развъдчиците) гледат по няколко линии или поне така мисля
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  7. #137
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    ?
    В тая връзка да попитам,има ли колеги който имат интерес да "обменят материал" от най добре представящите си семейства (пило/мед/прашец) ?
    Има, аз.....
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  8. #138
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    А би трянвало да събират и да имат....
    Те нямат такива наблюдения,реално наблюденията са при купувача ...
    Ако купим с теб двамата майки,различно ще се представят на 615 при теб и на 65 при мен надморска ..
    Лично за мен има значение дали пчелата ще има афинитет да събира прашец ( шефката работи на пило) и как и колко заклейва.
    Нормално е като купуваш да знаеш какво искаш да купиш и постигнеш с него.
    Много ще ми е интересно да видя погледа на майкопроизводител като му се каже, че търсите майка която да създаде семейство което заклейва яко и много или събира много прашец. И ред такива изисквания, които ги пише в книгите, но рядко се срещат по кошерите.

  9. #139
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Много ще ми е интересно да видя погледа на майкопроизводител като му се каже, че търсите майка която да създаде семейство което заклейва яко и много или събира много прашец. И ред такива изисквания, които ги пише в книгите, но рядко се срещат по кошерите.
    Голям си песимист! Вместо да очакваш бонус.....
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  10. #140
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Чак такива данни.... Нали знаеш, 1000 пчелари, 1000 мнения. От собствените си наблюдения може да ти каже основните особености на линията. Как зимува, как стартира, при какви условия развива пълния си потенцил и някои съвети, но за да получиш обещаното, трябва да слушаш и следваш напътствията. Никой няма да ти сервира по твой вкус. Това е безумие да се иска. Масово си карат, както си знаят и после се чудят защо не става. После майките виновни и ”мамата бравата..” Това е основната причина кадърни хора да се откажат да продават. На път е още един... за съжаление. В един момент ти писва да биеш стената с глава!!!
    Да,вярно е.Не може да доставиш качествена майка и да седнеш да чакаш,меда да потече.

 

 
Страница 14 от 15 ПърваПърва ... 412131415 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •