Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 15 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 150
  1. #41
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Иначе наистина съществуват различни методи, по които може да бъде различена една Карника от една Мацедоника. Например генетичен анализ или пък метода на Davino, който е придобил световна полулярност и който се базира на подробен анализ на над 30 параметъра на едно от предните пчелни крила - дължини на сегментите, ъгли, площи, съотношения, отмествания спрямо перпендикуляри и т.н.

    Тези допълнителни изследвания могат да се правят от развъдните асоциации ДОБРОВОЛНО, а не задължително. Но дори и те да ги направят (ние например работим по метода на Davino), какъв е смисъла на всичко това, освен за вътрешна информация? Какъв е смисъла да се знае точното име на расата, след като закона никъде не е упоменал каква точно трябва да бъде тя?

  2. #42
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Иначе наистина съществуват различни методи, по които може да бъде различена една Карника от една Мацедоника. Например генетичен анализ или пък метода на Davino, който е придобил световна полулярност и който се базира на подробен анализ на над 30 параметъра на едно от предните пчелни крила - дължини на сегментите, ъгли, площи, съотношения, отмествания спрямо перпендикуляри и т.н.

    Тези допълнителни изследвания могат да се правят от развъдните асоциации ДОБРОВОЛНО, а не задължително. Но дори и те да ги правят (ние например работим по метода на Davino), какъв е смисъла на всичко това, освен за вътрешна информация? Какъв е смисъла да се знае точното име на расата, след като закона никъде не е упоменал каква точно трябва да бъде тя?
    Според мен смисъла е че всеки потребител трябва да знае какво купува, в случая да може да си изгради технологията на работа според расовите особености на пчелата, с която работи и да бъде по-малко изненадван в работата си с пчелите.

  3. #43
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Според мен смисъла е че всеки потребител трябва да знае какво купува, в случая да може да си изгради технологията на работа според расовите особености на пчелата, с която работи и да бъде по-малко изненадван в работата си с пчелите.
    А има ли някой освен Scutellator-a, който да я наясно с расовите особености на различните пчелни раси?

    Едва ли не всеки един пчелар в България е създал расов хаос в собствения си пчелин и в небето над него. Дори и да има хора, които да милеят за някаква конкретна раса, техните колеги-пчелари в близките 3 километра бързо-бързо им разбиват илюзиите, задръствайки небето с мелези от всякакъв род и калибър.

    Ако приемем, че в България годишно се раждат поне 500 000 пчелни майки, а асоциациите едва ли произвеждат и продават повече 50 000 бройки, които поне малко от малко подлежат на някакъв контрол, то тогава сами се досетете кое ще надделее - порядъка или хаоса.

  4. #44
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    А има ли някой освен Scutellator-a, който да я наясно с расовите особености на различните пчелни раси?

    Едва ли не всеки един пчелар в България е създал расов хаос в собствения си пчелин и в небето над него. Дори и да има хора, които да милеят за някаква конкретна раса, техните колеги-пчелари в близките 3 километра бързо-бързо им разбиват илюзиите, задръствайки небето с мелези от всякакъв род и калибър.

    Ако приемем, че в България годишно се раждат поне 500 000 пчелни майки, а асоциациите едва ли произвеждат и продават повече 50 000 бройки, които поне малко от малко подлежат на някакъв контрол, то тогава сами се досетете кое ще надделее - порядъка или хаоса.
    Това ми е интересната тема в момента и чета по нея именно расите пчели и техните белези. Мнението ми е че пчеларя трябва да си разработи технология на отглеждане според расовите белези на пчелите, които отглежда.

  5. #45
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Това ми е интересната тема в момента и чета по нея именно расите пчели и техните белези. Мнението ми е че пчеларя трябва да си разработи технология на отглеждане според расовите белези на пчелите, които отглежда.
    По принцип през годините пчеларя се старае да се адаптира според привичките на собствената му раса пчели. Например кога се прави дадена операция и дали се прави, кога се подхранват, къде се слагат допълнителни медови корпуси, кога се роят, как се роят и как се спира роевото настроение, икономични ли са при безпашие или си изядат собствения мед и много други. Самата пчеларска технология е силно зависима от расата на пчелите, но когато няма раса, а хаос от мелези, нещата много се усложняват. Тогава не може да се работи на ниво един пчелин, а трябва да се слезе на ниво 1 пчелно семейство, като всяко семейство си има собствени капризи, различни от останалите, и към него трябва да се подхожда персонално по начин, различен от останалите.

    Това е много объркващо и често води до по-ниски добиви и до по-голяма обърквация от страна на пчеларя, ако е по-неопитен.

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Това върху, което исках да обърна внимание на колегите е "дребно", но важно."Майкопроизводител" не знае с какво се зарежда клетката? Или по-лошото прави "глупости" нарочно с цел повече продажби?Липсата на каквито и да е документи не дава възможност на потребителя да си потърси правата.
    Другото, което ме интересува е отношението на "организациите" като защитници на интересите на пчеларите.Отношение? Ще добавя само , че майката е закупена от един от ръководителите на такава организация и той е напълно наясно с това какво продава.Името не пиша , защото нямам никакъв документ с , който да докажа покупката. Тези които са купували от него "карники " от Полша,(Как ли са внесени в нарушение на закона?) отгледани у нас и продавани на цени за Европа сигурно се сещат за кого иде реч.И свестните хора понякога се докарват да станат за РЕЗИЛ. Жалко за човека.Години трупа авторитет и накрая...
    Та затова писах за ТЪРГОВИЯТА с майки.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #47
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Защо не изплюеш камъчето и не кажеш кое е това загадъчно име, което хем е ръководител на организация, хем внася Карники от Полша, и на всичкото отгоре има микровълнова печка, с която да пече майките, преди да ги продаде. Явно цялата тема в създадена с цел конфликт, и ти непрекъснато се опитваш да го подклаждаш, но никой не ти обръща внимание.

    Та ако имаш обвинение към някого - кажи го или си замълчи веднъж завинаги. Защото това, което го показваш на снимката, няма как да бъде постигнато по нормалния начин. Някой е помогнал да се стигне до такова състояние, но дали това наистина е загадъчния майкопроизводител?

    Аз също мога да извадя една снимка на майка, опържена с яйца и полята с чеснов сос. И после да обвиня някого, които с нещо ми е накривил шапката.

  8. #48
    Наблюдател
    Регистриран
    30.05.2016
    Мнения
    21
    Мисля че Каров го е написал правилно. #25

  9. #49
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Каров е написал следното:

    Цитат Първоначално публикувано от Господин Каров Виж публикацията
    За такова нещо, доставчика е длжен да се извини на клиента и да го компенсира подобаващо. Всеки допуска грешки.
    Длъжен е да се извини този, който е предизвикал това състояние. Нали не очаквате някой майкопроизводител да изпрати майка в това състояние. По-скоро се е случило нещо след изпращането или след получаването. Има някъде някой виновен за това състояние, но понеже не сме врачки, няма как да знаем кой е той.

    В търговията има едно понятие, и то на български се нарича ФРАНКО. Означава докъде отговорноста по доставката е на изпращача и откъде отговорноста се поема от купувача. При продажбата на майки се подразбира доставка ФРАНКО ОФИС НА ЕКОНТ В ГРАДА НА КУПУВАЧА. Това е мястото, където се разменят стоката и парите. Купувача плаща на Еконт и си получава майките. От този момент нататък СОБСТВЕНОСТТА и ОТГОВОРНОСТТА са си негови лични. Стоката вече си е негова, и ако си поиска, наистина може да си я опече в микровълновата пчека.

    Мястото, където могат да се предявяват рекламации за повредена стока, също е офиса на Еконт - купувача получава майките, проверява ги дали са живи, едри, качествени и всичко останало, което иска да провери, и ако нещо не е наред, веднага вдига телефона и звъни на производителя (доставчика). Има си и свидетел (служителя в офиса на Еконт), така че всичко е законно, честно и справедливо.

    Та точно офиа на Еконт е мястото, където се предявяват и рекламациите. Той е мястото, където трябва да се определи кой е виновника - изпращача или куриера. Когато се знае кой е виновника, лесно може и да се определи кой ще поеме щетите.

    Аз съм имал случай с умряла майка по време на транспорт. Беше някакво момиче с приятен глас - звънна ми и на секундата му казах, че веднага ще изпратя друга майка. И го направих още същия ден, при това изцяло за моя сметка (дори и транспорта). Ако има други кофти майкопроизводители, които не го правят така - ами за тях не мога да отговарям.

    Нещо повече - аз предприемам специални мерки, за да не се прегряват майките по време на транспорт. Знам ли го кой куриер къде ще ги сложи. Аз обграждам кутийките с майки от двете страни с парчета фибран, и освен това лепя и две етикетки с надпис да се държат на прохладно и проветриво място. До сега не съм чувал или виждал някой друг да предприема такива мерки и да полага толкова усилия за правилното опаковане на стоката.

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    А има ли някой освен Scutellator-a, който да я наясно с расовите особености на различните пчелни раси?

    Едва ли не всеки един пчелар в България е създал расов хаос в собствения си пчелин и в небето над него. Дори и да има хора, които да милеят за някаква конкретна раса, техните колеги-пчелари в близките 3 километра бързо-бързо им разбиват илюзиите, задръствайки небето с мелези от всякакъв род и калибър.

    Ако приемем, че в България годишно се раждат поне 500 000 пчелни майки, а асоциациите едва ли произвеждат и продават повече 50 000 бройки, които поне малко от малко подлежат на някакъв контрол, то тогава сами се досетете кое ще надделее - порядъка или хаоса.
    Матеев , явно благодарение на хаоса пчелите са оцелели над 60 млн. години .
    Сега човекът се прави на велик .

 

 
Страница 5 от 15 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •