Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 15 ПърваПърва ... 5131415
Резултати от 141 до 150 от общо 150
  1. #141
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Голям си песимист! Вместо да очакваш бонус.....
    Напротив, гледам реално. Иначе бонус на куково лято............

  2. #142
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    А би трянвало да събират и да имат....
    Те нямат такива наблюдения,реално наблюденията са при купувача ...
    Ако купим с теб двамата майки,различно ще се представят на 615 при теб и на 65 при мен надморска ..
    Лично за мен има значение дали пчелата ще има афинитет да събира прашец ( шефката работи на пило) и как и колко заклейва.
    Нормално е като купуваш да знаеш какво искаш да купиш и постигнеш с него.
    Ако продавача държи на реномето си, ще търси обратна връзка. Има такива хора. Естеството на продукта е такова, че оценката е разтеглена напред във времето. Надморска височина, фенологичен календар, климат,..., различни са. Сравнението се прави при еднакви условия. Твърде много време, труд и ресурс отнема поддържането на линиите. Пазара е много свит, а пчеларите, като цяло притиснати, а от там и стиснати. Освен това, силното заклейване, както и многото восъчни мостове затрудняват работата в разборен кошер, затова при селелцията стремежът е да са минимални(така е прието). Масово се работи за медосбор. При такава обстановка, да се пази линия за събиране на прополис... трудно. Ако малко си запознат с принципите на унаследяване при пчелите и работата при селекция, няма да ти е трудно да си отговориш на някои въпроси. За да промениш веднага на пчелина си прословутото 25/50/25 трябват разумно вложени парички. С каква сума си готов да се разделиш за една добра работна майка?

  3. #143
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Кой са,къде са тия хора,2-3 пъти писах в темата,никой конкретно не се спомена.
    Не съм съгласен с другото и няма смисъл да го коментирам.Различни са вижданията,начина на работа,целите и т.н .
    Който желае да работи за медосбор,пазара е отворен за него,лично аз не виждам смисъл да работя в тая посока.
    Нямам определен бюджет,мога да дам колкото е нужно стига да ми се дадат данни от представянето и.

  4. #144
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Ами няма как да ти се дадат официално, защото закона забранява внасянето и развъждането на чужди пчелни раси. Не че не се прави. Както и всичко останало у нас. Затова такава информация се споделя лично. Законите и институциите реагират пост фактум. Превенцията им е чужда. Трябва някой да умре и готово.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  5. #145
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.07.2016
    Мнения
    207
    Пчеларски район
    Любимец
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    трябва да слушаш и следваш напътствията.
    rumenggr, правилно ли съм разбрал? Продаваш майка и напътстваш купувача. Той трябва да слуша и след това да следва твоите изглежда устни напътствия. Ако нещо се прецака – не е слушал и не е следвал напътствията. И още два-три въпроса ако може. По куриер пращаш ли, ако да там напътствията какви са? Ако не е търговска тайна какви са напътствията които даваш да е всичко ОК(оксалова) и майката да не е…. още и лелята?

  6. #146
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Ами няма как да ти се дадат официално, защото закона забранява внасянето и развъждането на чужди пчелни раси. Не че не се прави. Както и всичко останало у нас. Затова такава информация се споделя лично. Законите и институциите реагират пост фактум. Превенцията им е чужда. Трябва някой да умре и готово.
    Аиде стига с тия конспираций и интриги. Що си мислиш че местната (нашата) пчела не прави пило и не внася прашец на 6* C ? Просто и тука трябва да се селектира и работи.

  7. #147
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от ndm Виж публикацията
    rumenggr, правилно ли съм разбрал? Продаваш майка и напътстваш купувача. Той трябва да слуша и след това да следва твоите изглежда устни напътствия. Ако нещо се прецака – не е слушал и не е следвал напътствията. И още два-три въпроса ако може. По куриер пращаш ли, ако да там напътствията какви са? Ако не е търговска тайна какви са напътствията които даваш да е всичко ОК(оксалова) и майката да не е…. още и лелята?
    Не. Не си разбрал правилно. Защо вадиш няколко думи от изречението? Масова практика е да се дърпа пило, за да се спасяват задниците на ройливите майки. Точно, когато семейството е във възход. Да не говорим за практиката с един магазин, както и често погрешната представа, кога и колко трябва да се разшири. Тези неща водят до допълнителен труд и оскъпяване на продукта. Ако имаш майка с нисък роеви индекс и висока яйценосна дейност, тези практики са безсмислени. Напротив, ”за да развие пълния си потенциал”(това защо го пропусна?), трябва навреме да и осигуриш необходимия обем за пчелите и допълнителни площи за снасяне. На такива майки, често не им стига ранната, слаба паша и за да е ефективна трябва грижа, а масово чуят ли изваждане и... черта. Ако си караш по старому, защото ”всички така правят” и им се получава, няма да разбереш за какво си дал парите си. Ще бъдеш поредния с майката и лелята на върха на езика. И да, ако нещо си прецакал, трябва ли някой да плаща глупостта ти? На няколкото други въпроса - не съм майкопроизводител, нито селекционер(две много различни неща!!!), не продавам майки, плащам за да получа добри майки, без да се пазаря, получавам ги на ръка или по куриер. Когато някой ме съветва, си отварям добре ушите. Проверявам всичко, защото пчеларството върви с много условности. Ако не бях опитал, не бях се учил, нямаше да знам какво е да имаш по-добра пчела и по-добър краен резултат от труда си.
    Този пост е редактиран от rumenggr; 07.12.2019 в 02:08.

  8. #148
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Аиде стига с тия конспираций и интриги. Що си мислиш че местната (нашата) пчела не прави пило и не внася прашец на 6* C ? Просто и тука трябва да се селектира и работи.
    За селекцията си прав. Ако англичаните не бяха си внесли ген, как щяха да си решат проблема с пчелите? Ако животновъдите не ползват чуждите постижения в селекция, а зърнарите посевно зърно от нам си къде, щяха ли да са конкурентно способни? Ние, тарикатски сме записали ”само БМП”. И какво, ”на гол тумбак, чифт пищови, на голи цици лисици”. Ето ти причина за конспирация. За да не сме ”С цървули по дивия запад”.
    Този пост е редактиран от rumenggr; 07.12.2019 в 02:10.

  9. #149
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    От три пчелина и около двеста кошера имам само 7-8 който видимо усилено вкарват прашец и раборят на 6-8 *C в облъчно и мъгливо време.Всичко друго излиза когато слънцето се покаже за малко. 5 от семейството червенеят/жълтеят, 3 сивеят/чернеят,маркирал съм ги ако изпролетят силни мисля да ги ползвам за разплод.Все пак е някакъв подбор.

  10. #150
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Има ли колеги който имат интерес да си "обменят материал" ?
    Имам направени отводки,ако някой желае може да пробваме.

 

 
Страница 15 от 15 ПърваПърва ... 5131415

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •