Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234
Резултати от 31 до 38 от общо 38
  1. #31
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Виж аз какво разбирам под силно в момента имам 30кошера и помагам на ортака с 10 от тези 40 имаме около 7-8 силни
    На единия пчелин имам ортак с да кажем около 5г. стаж ама е по гола вода и от мен и тази година подготвяхме медовици (половината кошери) от тях половината бяхме принудени да ги разцепим щот изпаднаха в роево. Имаше момент в началото на месеца когато бяха на 2 магазина и плодник като ги отворихме пчелите все едно извират от тенджера под налягане навсякаде са като хванеш пита ти тръгват по ръцете десетки и десетки а стотици излизат по външните страни на кошера като им сложихме още един магазин бе усвоен на секундата.
    А ортака каза такова чудо не съм виждал и се дръпна на зад аз да се оправям.
    Тия медовици трябва да ги подготвите непосредствени преди главна паша ако избързате или тя се отложи роевото е кърпа вързано.

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Е даде ама ние с ортака едно правим а става друго :
    Ние сме в капана на пчелара с две- три годишен опит който всичко знае всичко му е ясно и винаги дава компетентно мнение и за всичко има отговор.
    В момента се мъча да взема 2 години за 1 и да прескоча в другата категория.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Вземи два домата и сложи една краставица помежду им. Та я дай после на ортака да стъкми една салатка. И после седнете и правете ретроспекция на силни и слаби семейства. А адаша ти да каже, какво друго е слагал в хранилките?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Вземи два домата и сложи една краставица помежду им. Та я дай после на ортака да стъкми една салатка. И после седнете и правете ретроспекция на силни и слаби семейства. А адаша ти да каже, какво друго е слагал в хранилките?
    Срещат се двама . Единият носи мотика.
    – Накъде с тая мотика?
    – Отивам да се боря с плевелите.
    – Какви плевели?
    – Абе, посях си коноп, а то поникнали и едни домати, едни краставици, не ти е работа…

  5. #35
    Ангеле, прав си че пчелите винаги градят от горе на долу. За 20 години, не съм видял една основа или далак започмат от долу на горе, а винаги от горната летва на рамката на долу. Строителните рамки също. Но това е съвсем различно от същината на въпроса.

    Мегду другото есенно време сменям покривните табли с найлон. и На пролет винаги намирам малки "далачета" изградени над горната летва, а найлона е повдигнат от пчелите. Това доказва, че макар и минимален градеж има и през зимата и очевидно могат да градят и от долу на горе. Разбирасе това не са нормални пити а саммо восъчни мостове, но е факт.

    Предполагам че няма да останеш само с един кошер. За това ти предлагам следния експеримент. Като стане време да разширяваш, сложи едновременно празни корпуси под и над гнездото и наблюдавай кой пръв ще бъде изграден.

  6. #36
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Ангеле, прав си че пчелите винаги градят от горе на долу. За 20 години, не съм видял една основа или далак започмат от долу на горе, а винаги от горната летва на рамката на долу. Строителните рамки също. Но това е съвсем различно от същината на въпроса.

    Мегду другото есенно време сменям покривните табли с найлон. и На пролет винаги намирам малки "далачета" изградени над горната летва, а найлона е повдигнат от пчелите. Това доказва, че макар и минимален градеж има и през зимата и очевидно могат да градят и от долу на горе. Разбирасе това не са нормални пити а саммо восъчни мостове, но е факт.

    Предполагам че няма да останеш само с един кошер. За това ти предлагам следния експеримент. Като стане време да разширяваш, сложи едновременно празни корпуси под и над гнездото и наблюдавай кой пръв ще бъде изграден.
    Юри вече съм с повече от месец и половина насам. Да видим експеримента. Но нямам рамкови
    Този пост е редактиран от vasilevsa; 24.06.2016 в 20:35.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Вчера видях точно такова далаче/около10 см високо и 20 дълго/започнато от долните рамки нагоре, на мястото на последната рамка.

  8. #38
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Вчера видях точно такова далаче/около10 см високо и 20 дълго/започнато от долните рамки нагоре, на мястото на последната рамка.
    И аз открих такива далаци; растящи на горе върхо рамката, на долу няма място. Капака е от фибран, не им харесва нещо!

 

 
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •