Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 53
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    В България, освен рапицата, други посеви или овошки дали пръскат с неоникотиноиди?
    https://udobreniya.info/obrabotka/imidakloprid/
    http://www.pesticidy.ru/active_substance/clothianidin
    http://babh.government.bg/uploads/Fi...nsekticidi.pdf
    За неоникотиноидите у нас се изхитриха да ги ползват със "специални разрешения" от БАБХ.Дали все още е жива тая практика не знам.Но по броя изтровени пчелни семейства се познава какво е състоянието.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  2. #22
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    За съжаление, това е съвременното земеделие

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Малко успокоение?!
    https://dariknews.bg/novini/sviat/ev...sticid-2206581
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  4. #24
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Сега само трябва да разберем какво количество имаме на склад. Едва ли ще се изхвърли на вятъра?!

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    И тая година рапичния мед ще е с подобрители. Забраняват пръскането след април.Ще има възможност всички наличности по складовете да се изпръскат по полето.Като за последно!
    А може да има и дерогация.
    Министерството ще се погрижи нищо да не накърни интересите на "арендаторската мафия"!
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Чудех се къде да пиша, случайно попаднах на това видео, особено след 5-тата минута ...

    https://www.youtube.com/watch?v=qG_sK6WzzwY

    Годината 2020 и при мен се случи подобно нещо. Аз имах 4 кошера тази година, като най-силните за първи път ми дадоха мед от слънчогледа, аз не съм пчелар, просто от 1 рояк се развиха сами кошерите. След като ми даде мед, втория по сила кошер започна да дава подмор, и според мен до декември- януари умряха всичките пчели. Най-силния ми също даваше подмор, но оцеля без проблем. Другите два, които ги подхванвах да се развият за зимата, не само че нямаха подмор, ами даже тази година толкова се засилиха че роиха.
    За 3-4 години вече не помня, един стар пчелар ми е казвал винаги да третирам за вароатоза и нозематоза. По симптоми дори и близко никога не съм ги имал тези неща, на теста с хартията с мас на дъното, никога не ми е показвала акали, само по 3-4 което уж прилича на такова.

    Та исках да споделя че след 3-4 години гледане на пчели, ми измря един кошер за първи път и то след като ми даде много мед. Тази година около нас е сеяно ама много яко предимно слънчоглед, затова че ще ми е интересно какво ще стане.

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Това че не си видял акари при тестовете с хартия на дъното означава че не третираш ефективно. Въпрос на време е да загубиш и останалите семейства. Дано вече не е късно.

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Ами в моя район пчелари няма. Има обаче на няколко километра от мен. Завъдил съм ги от един рой, и имах един кошер 2 години. на следващата станаха 4, сега се увеличиха до седем. Никога не съм имал проблеми със заболявания или някакви проявления .... ако ми кажете как е правилно да постъпя ще го направя .. относно третирането. Досега това което са ме съветвали е 2 пъти в годината да слагам ленти, и отдолу лист с мас. Сменям различните такива. Като на кошер слагам по описание, ползвал съм Байварол, както и другите видове, като съобразявам активната съставка.

    КАто това го правя профилактично, а не защото е имало нужда и то по съвет. Дори според мен тези третирания са излишни, даже вредни, тъй като се получава резистентност. Но вие като пчелари би следвало да знаете по-добре дали е така.

  9. #29
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Абе и аз третирах с ленти ама един път взех че третирах след лентите с ОК а листа взе че почервеня. От тогава ленти не слагам, полза йок.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    А ти как третираш с ОК ?

 

 
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •