Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 53
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,235
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    Нищо де, всеки бърка. Ама сметна ли колко са 6% на 60 000 пчели, преди да го напишеш? Наистина звучи невероятно този процент и ако е истина след няколко третирания няма да останат пчели в кошера. Наистина има смъртност след третиране, но моите наблюдения са , че са около 20-30-40 пчели или нещо такова, което е нищо за едно силно семейство. И едно допълнение, по книга казват, че едно поколение се третира само веднъж. Третирал съм по 2 пъти едно поколение и не съм имал проблеми. Но наистина трябва да е всичко с мяра когато се прави.
    По мое мнение, по това време на годината, С.Р. + противоакарно дъно е най-чистия и достатъчен вариант, да се "озапти" акара. Ако сега има много акар, мисля, че това ще е последица от недобро предходно третиране, или недобро семейство.

  2. #42
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Никой не сподели каква смъртност има тази година или повечето ги занулиха и не им се говори.
    Тежко се говори с глухи!
    Трудно се показва истината на слепи! Ужасно се спори с идиоти!

  3. #43
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Аз от 16 зазимени два умрели, сега се роят като луди - досега съм хванал 6 роя от моите, а колко са избягали - пред очите ми един голям първак духна и не можах да го хвана. Имам един съученик с 300 кошера, преди няколко дни се видяхме в Русе и ми каза, че имал 2-3 умрели от 300 тази зима, обаче направил 300 изолатора на Х - Мара, каза ми така - Аз решавам кога да почнат да снасят майките... миналага .г. от 320 кошера му бяха останали 40 живи, каза, че понеже нямало зима и ги е подлъгало отрано и затова са му измрели...после купи 200 отводки

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Две жертви по моя вина.Едната със стара майка пролетта се оказа без нея и с две -три пити пчели.Масов подмор и следи от няколко зимни кълба.Другата жертва-майка търтовка. Пролетта го удари само на търтеево пило.Преди да съсипе питите изтръсках всички и скрих кошера.Като евентуална причина и за двата случая приемам обработката с О.К. Взети мерки.Купих щипки за майки от китайчетата и следващата обработка ще е с майките в "джоба" вместо да ги пазя от пулверизатора.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  5. #45
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    665
    Аз засега нямам никаква смъртност и не съм и имал тук 4-5 години. Само една зима не ми иззимува един кошер, февруари месец нямаше нито една пчела в него. Обаче е моя грешка, заради майката и тогава не знаех. За първи път миналия ноември накапах с ОК и май добре се получиха нещата. Иначе когато правих контролните тестове, опаразитеноста ми е малка. Тази година пак ще направя тест, обаче есента като го правих май затворих едната майка и я уморих.
    А иначе тук не е като да не се пръска, навсякъде ниви. Просто няма рапица .. ама се чудя дали все пак няма общо с агресивноста, която се появява и пръскането. Но аз имах 6 кошера, сега са 8 и едва ли съм критерий. Другото е че заради меките зими, такива кошерчета по 4 -5 пити зазимени и то без никакви затоплящи материали, си изкарват без никакъв проблем.

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Аз засега нямам никаква смъртност и не съм и имал тук 4-5 години. Само една зима не ми иззимува един кошер, февруари месец нямаше нито една пчела в него. Обаче е моя грешка, заради майката и тогава не знаех. За първи път миналия ноември накапах с ОК и май добре се получиха нещата. Иначе когато правих контролните тестове, опаразитеноста ми е малка. Тази година пак ще направя тест, обаче есента като го правих май затворих едната майка и я уморих.
    А иначе тук не е като да не се пръска, навсякъде ниви. Просто няма рапица .. ама се чудя дали все пак няма общо с агресивноста, която се появява и пръскането. Но аз имах 6 кошера, сега са 8 и едва ли съм критерий. Другото е че заради меките зими, такива кошерчета по 4 -5 пити зазимени и то без никакви затоплящи материали, си изкарват без никакъв проблем.
    То от това затопляне по мрът май

  7. #47
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    665
    Ами нямам наблюдения, за дълъг период , само от 2018 насам. И само гадая всъщност, може и да няма общо с по-топлите зими. Досега съм чувал че малки семейства по 4-5 пити ако не са сдружени не могат да иззимуват, а пру мен никога не е имало проблем. И си мислех че е заради по-топлите зими.

  8. #48
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Ами нямам наблюдения, за дълъг период , само от 2018 насам. И само гадая всъщност, може и да няма общо с по-топлите зими. Досега съм чувал че малки семейства по 4-5 пити ако не са сдружени не могат да иззимуват, а пру мен никога не е имало проблем. И си мислех че е заради по-топлите зими.
    Да така е с топлите зими.Имах в пред вид изкуственото затопляне зимата с затоплящи материали в един момент се получава влага а тя много ги мори в най крайния стадии умират от удавяне в буквалния смисъл на думата

  9. #49
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,235
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Да така е с топлите зими.Имах в пред вид изкуственото затопляне зимата с затоплящи материали в един момент се получава влага а тя много ги мори в най крайния стадии умират от удавяне в буквалния смисъл на думата
    От скромния ми опит съм стигнал до извода(лично за себе си), че няма кой знае какво значение дали зимата е топла или студена. Стига да сме подсигурили оптимални условия за живот на пч. семейства.
    Не мисля че, както писа Илиев по-горе, топлата зима може да ги излъже. Смятам че, студената пролет е по-голям проблем и то не за оцеляването, а за навременното развитие.
    Как първите яйца се снасят по едно и също време винаги, без значение какви са атм. условия?

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    ... Как първите яйца се снасят по едно и също време винаги, без значение какви са атм. условия?
    При топли зими "жълтурите" нямат "първи" яйца. Те просто не спират да снасят и да гледат пило. На пролет дават фира от глад, ако никой не ги гледа.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

 

 
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •