Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 43
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Проявява ли някой интерес към неплодни майки?

    Много ми е любопитно дали някой проявява интерес към неплодни майки. Мога да произвеждам и да продавам такива по цена 10 лв.

    По принцип за да имам винаги в наличие маточници за майкопроизводството, аз залагам повече личинки, отколкото ми трябват. При това положение почти всеки един ден аз имам излишни маточници. Когато в даден ден има много излишни маточници, просто слагам в оплодните сандъчета по 2 маточника или ги слагам в специални терморегулирани кутии, за да ги използвам на следващия ден. И ако някоя майка се излюпи в кутията, просто я убивам или си правя експерименти с нея.

    Та възникна идеята ако някой все пак има желание да си купи неоплодени майки, мога да му изпратя такива. Майките наистина са хубави по генетична линия, но не знам дали лесно ще могат да бъдат придавани на семейства или отводки. Просто трябва да се проекспериментира, и това мисля да го направя в следващите дни. Ако някой има информация как се придава неплодна майка, и дали пчелите имат склонност да я приемат, нека да каже.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Тази сутрин в кутията за съхранение отново имаше излюпени около 10 неплодни майки, и този път поръчах на пчеларите ми да ги сложат в кутийки заедно с храна и с млади пчели. Идеята е да проверя дали въобще чуждите млади пчели няма да убият майката още в кутийката. След това трябва да се провери колко дена ще живеят в тази кутийка, и най-накрая трябва да се понаправят експерименти с тяхното придаване в някое семейство или отводка.

    Така че започвам експериментите, но ми е любопитно дали има някакъв пазар за такива майки, ако се продават по цена 10 лв. Добрата новина е, че такива майки направо могат да се бълват по 50 или 100 на ден. Лошата новина, е че нямаме достатъчно информация дали ще бъдат приемани от чужди семейства, и въобще има ли смисъл човек да се занимава с това.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    В момента в България има огромен дефицит на майки. Ежедневно отказвам на десетки хора, които ми звънят и търсят майки. Тясното място в цялата технология е оплождането. Нуклеусния парк е с лимитиран брой нуклеуси, и времето за престояване в един нуклеус е много дълго - средно 18 дена. При това положение количеството на готовите майки е малко и недостатъчно, за да се покрият заявките на клиентите. В същото време от излишните маточници ежедневно мога да произвеждам голямо количество неплодни майки, но не го правя, защото нямам къде да ги настаня.

    Та ако наистина някой иска да се пробва с неплодна майка с качествени гени за направа на отводка или за спасяване на семейство, нека да се обади. Ако се окаже, че има пазар за такива майки, мога да създам организация така, щото да отреагирвам светкавично - от днес за днес или най-късно от днес за утре.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    А, може да провериш дали някой няма интерес за маточници по 5 лева?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    А, може да провериш дали някой няма интерес за маточници по 5 лева?
    Към маточниците има интерес и вече съм продал около 300 бройки.

    Има и отзиви за загубите от неизлюпени маточници или от излюпени, но дефектни майки - средно загубите са около 20%. То и при мене в нуклеусния парк загубите на етап маточници също са приблизително на такова ниво. Когато беше студено и дъждовно загубите дори достигаха до 30%, но сега като се постопли и пекна слънце, загубите паднаха на 10%.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Неоплодените майки ще вървят като топъл хляб месеците април до средата на май и след това от средата на август до края на сезона.Сега по скоро някой експериментатор би си взел за проба.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Пчелите кога изгонват (горе-долу като дата) търтеите от кошерите? Т.е. до коя дата най-късно (ориентировъчно) една неоплодена майка има шанс да се оплоди? Аз бих пробвал за идеята, но мисля да си купя от малките стиропорените нуклеусчета, че да се набутам с пчелите поне по-малко.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Един чирпак пчели едва ли ще има притенции каква е майката-плодна или неплодна.Особено ако осъзнае своята безпомощност.....

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    На пролет предадох няколко такива майки на отводки. Резултата беше катастрофален. Една приета и заложиха маточници за смяна още на първото пило. Естествено тези маточници бяха пълен боклук и отводката беше присъединена към друга с майка.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Естественно,че като имат избор ще направят това,което им оттърва.Ами ако нямат избор........

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •