Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 43

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Проявява ли някой интерес към неплодни майки?

    Много ми е любопитно дали някой проявява интерес към неплодни майки. Мога да произвеждам и да продавам такива по цена 10 лв.

    По принцип за да имам винаги в наличие маточници за майкопроизводството, аз залагам повече личинки, отколкото ми трябват. При това положение почти всеки един ден аз имам излишни маточници. Когато в даден ден има много излишни маточници, просто слагам в оплодните сандъчета по 2 маточника или ги слагам в специални терморегулирани кутии, за да ги използвам на следващия ден. И ако някоя майка се излюпи в кутията, просто я убивам или си правя експерименти с нея.

    Та възникна идеята ако някой все пак има желание да си купи неоплодени майки, мога да му изпратя такива. Майките наистина са хубави по генетична линия, но не знам дали лесно ще могат да бъдат придавани на семейства или отводки. Просто трябва да се проекспериментира, и това мисля да го направя в следващите дни. Ако някой има информация как се придава неплодна майка, и дали пчелите имат склонност да я приемат, нека да каже.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Тази сутрин в кутията за съхранение отново имаше излюпени около 10 неплодни майки, и този път поръчах на пчеларите ми да ги сложат в кутийки заедно с храна и с млади пчели. Идеята е да проверя дали въобще чуждите млади пчели няма да убият майката още в кутийката. След това трябва да се провери колко дена ще живеят в тази кутийка, и най-накрая трябва да се понаправят експерименти с тяхното придаване в някое семейство или отводка.

    Така че започвам експериментите, но ми е любопитно дали има някакъв пазар за такива майки, ако се продават по цена 10 лв. Добрата новина е, че такива майки направо могат да се бълват по 50 или 100 на ден. Лошата новина, е че нямаме достатъчно информация дали ще бъдат приемани от чужди семейства, и въобще има ли смисъл човек да се занимава с това.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    В момента в България има огромен дефицит на майки. Ежедневно отказвам на десетки хора, които ми звънят и търсят майки. Тясното място в цялата технология е оплождането. Нуклеусния парк е с лимитиран брой нуклеуси, и времето за престояване в един нуклеус е много дълго - средно 18 дена. При това положение количеството на готовите майки е малко и недостатъчно, за да се покрият заявките на клиентите. В същото време от излишните маточници ежедневно мога да произвеждам голямо количество неплодни майки, но не го правя, защото нямам къде да ги настаня.

    Та ако наистина някой иска да се пробва с неплодна майка с качествени гени за направа на отводка или за спасяване на семейство, нека да се обади. Ако се окаже, че има пазар за такива майки, мога да създам организация така, щото да отреагирвам светкавично - от днес за днес или най-късно от днес за утре.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    И аз харесвам нуклеуси съставени от 6 ДБ рамки. Ама като има хора дето се кефят на по- малкоразмерни, защо да не? За някои качеството е първостепенен фактор, а за други количеството.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  5. #5
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Пробвах метода да потопя майката в чаша с мед и после я давам на отводката да я оближат.
    От 8 майки, само една не приеха.Отводките бяха основно от стари пчели, от загубили се при оплождане майки.
    Казват че 24 часовите майки ги приемат,След 24 часа ги придавали в клетка за 1 ден и после я пускат, щото пчелите не обръщали внимание на неоплодената майка в клетка.
    Имало и друг начин с 1 лъжица амониев нитрат в пушалката, пчелите ги подпушвали и после придавали стари неоплодени майки.
    Извода за мен е, че току що излюпена майка няма проблеми , оттам нататък процента намалява.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    с 1 лъжица амониев нитрат в пушалката.
    Без да искаш ще разкриеш тайната на Гуруто.

  7. #7
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Без да искаш ще разкриеш тайната на Гуруто.
    Даже ми се удаде случай да пробвам днес следобед. Един кошер на два корпуса с по 5 рамки всеки, преди 3 дена му се излюпи майката от придаден маточник.
    При прегледа на един рой от 29 май, днес забелязах 2 неоплодени майки. Взех едната, разделих гореспоменатия кошер на две с табла, сложих една лъжица амониева селитра и подпуших...пчелите направо падаха в полет...Омазах старата неоплодена майка с мед и я пуснах. След 2 часа погледнах и се разхождаше като царица. Но си мисля, че вече е излизала на ориентировъчни полети и като излезе да се опложда , ще се върне в предишния си кошер.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    26.01.2012
    Мнения
    54
    Първата година когато придавах неоплодени майки на направени от мен отводки беше пълна катастрофа-от 50 едва 10-ет бяха приети .Като всяка майка която придавах беше затворена в клетка и задължително подхранвана с мед от същия кошер.Времето което майката престояваше в клетката бе 1-н ден и на вторият ги пусках.Поради лошия резултат който се получи реших да увелича престоя на майката в клетката, като той стана три дни. На третия ден махах маточника ,който до това време е седял като запушалка и слагам на негово място захарно тесто(за да излезе по бързо майката в тестото пробивах малка дупчица)В същия ден разрушавах и маточниците ако някое семейство си е заложило.Сега от 50 неоплодини едва 3-4 не ги приемат но за мен това си е успех.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    [QUOTE=tihmr;96826]
    начин с 1 лъжица амониев нитрат в пушалката, пчелите ги подпушвали

    По стари пчелари са ми казвали,че ако се напуши семейството по този начин,можеш да преместиш кошера където пожелаеш в пчелина и пчелите не се връщат на старото място.Не съм пробвал/не ми се е налагало/,но ако някой го е правил може да сподели.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    А, може да провериш дали някой няма интерес за маточници по 5 лева?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •