Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 43
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    Значи за да вървят,цената трябва да се смъкне наполовина.То като помисли човек,няма голяма разлика между зрял маточник и новоизлюпена майка!

    Ей тук бъркаш много(почти двойно)!Неоплодена майка се приема според мен в 50% от случаите
    .Ако обаче в осиротяло семейство сложиш маточник пред излюпване и се излюпи,имаш само риска от връщане от брачен полет,защото семейството я приема като своя,след като е излюпена в кошера,т.е. риска е около 20-25%.Според мен е по-добре маточник пред излюпване,отколкото неоплодена майка.Макар,че тази пролет придадох поне 5-6 неоплодени майки директно от входа на кошера и пчелите ги приеха.Говоря за отводки,разбира се!Според мен всичко е относително,и е трудно да се прогнозира,но все пак процента за маточник е по-добър,чисто математически!

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    [QUOTE=tihmr;96826]
    начин с 1 лъжица амониев нитрат в пушалката, пчелите ги подпушвали

    По стари пчелари са ми казвали,че ако се напуши семейството по този начин,можеш да преместиш кошера където пожелаеш в пчелина и пчелите не се връщат на старото място.Не съм пробвал/не ми се е налагало/,но ако някой го е правил може да сподели.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Има си начини за приемане на неоплодени майки. Поне при мен ги приемат, но ако сложиш няколко,приемат само едната и те си избират коя ще е. Това съм го пробвал, но не съм пробвал да придавам няколко оплодени майки наведнъж. Дали пак ще изберат само едната? Ако е така, как ще обяснят майкопроизводителите, че продават само качествена стока :-) :-) :-) :-) .

  4. #24
    Потребител
    Регистриран
    26.01.2012
    Мнения
    54
    Първата година когато придавах неоплодени майки на направени от мен отводки беше пълна катастрофа-от 50 едва 10-ет бяха приети .Като всяка майка която придавах беше затворена в клетка и задължително подхранвана с мед от същия кошер.Времето което майката престояваше в клетката бе 1-н ден и на вторият ги пусках.Поради лошия резултат който се получи реших да увелича престоя на майката в клетката, като той стана три дни. На третия ден махах маточника ,който до това време е седял като запушалка и слагам на негово място захарно тесто(за да излезе по бързо майката в тестото пробивах малка дупчица)В същия ден разрушавах и маточниците ако някое семейство си е заложило.Сега от 50 неоплодини едва 3-4 не ги приемат но за мен това си е успех.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от viktor_555 Виж публикацията
    Първата година когато придавах неоплодени майки на направени от мен отводки беше пълна катастрофа-от 50 едва 10-ет бяха приети .Като всяка майка която придавах беше затворена в клетка и задължително подхранвана с мед от същия кошер.Времето което майката престояваше в клетката бе 1-н ден и на вторият ги пусках.Поради лошия резултат който се получи реших да увелича престоя на майката в клетката, като той стана три дни. На третия ден махах маточника ,който до това време е седял като запушалка и слагам на негово място захарно тесто(за да излезе по бързо майката в тестото пробивах малка дупчица)В същия ден разрушавах и маточниците ако някое семейство си е заложило.Сега от 50 неоплодини едва 3-4 не ги приемат но за мен това си е успех.
    Тези 3-4 бр може да не ги приемат заради самите майки. Пробвай 3 наведнъж да сложиш,пчелите захранват само едната, другите не ги поглеждат въобще.

  6. #26
    Потребител
    Регистриран
    26.01.2012
    Мнения
    54
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Тези 3-4 бр може да не ги приемат заради самите майки. Пробвай 3 наведнъж да сложиш,пчелите захранват само едната, другите не ги поглеждат въобще.
    Още утре ще пробвам на едно да му придам повечко майки --дано се получат нещата!

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Bee Research Center.rarВ този файл има инфо за неоплодените майки, колко живеят и и при какви условия. Аз люпя моите майки в клетки и ги придавам в отводките след като ги огледам. Приемат се на 100 % в отводката когато няма открито пило и пчелите са млади, току що люпещи се. За целта се формира отводка от 2 пити люпещо се пило след 7-8 дни се придава майката директно върху питите след като е направен оглед дали няма маточници или някоя ларва, всичко ясно се вижда. Ако пчелите са стари след като се е загубила или оплодила майката преди да е пронесла, а леко наедряла, следващата неоплодена майка се придава чрез клетка. Престоява 24 часа в клетката с отворен канал за пчелите, широкия канал е запушен с кърмова маса и тапа от восък или корк. След 24 часа тапата се маха и се оставя кърмовата маса в канала, пчелите сами решават кога да освободят майката. Понякога я освобождават за 4-5 часа, понякога за 24 часа. А когато се придава неоплодена майка в развито семейство трябва да престои в клетката 2-3 дни и тогава се маха тапата, и важи същото условие да няма открито пило, за това след като се отнеме старата майка се изчаква 7- 8 дни, после се свалят се маточниците. Слага се клетката с неплодната майка и след 2-3 дни когато се маха тапата пак се прави оглед за по-сигурно. Ако има само една открита ларва смятайте че неоплодената майка е убита. Няма невъзможни неща. Учудвам се че голяма част от колегите си траят и не споделят, знам със сигурност че много от тях практикуват този метод успешно.

  8. #28
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    Ей тук бъркаш много(почти двойно)!Неоплодена майка се приема според мен в 50% от случаите
    .Ако обаче в осиротяло семейство сложиш маточник пред излюпване и се излюпи,имаш само риска от връщане от брачен полет,защото семейството я приема като своя,след като е излюпена в кошера,т.е. риска е около 20-25%.Според мен е по-добре маточник пред излюпване,отколкото неоплодена майка.Макар,че тази пролет придадох поне 5-6 неоплодени майки директно от входа на кошера и пчелите ги приеха.Говоря за отводки,разбира се!Според мен всичко е относително,и е трудно да се прогнозира,но все пак процента за маточник е по-добър,чисто математически!
    Дори и това да е така (което не е доказано), има един друг голям плюс за неоплодените майки - те могат да се транспортират с куриер на огромни разстояния, докато маточниците се транспортират само с лека кола на близки разстояния.

    Има и друг голям плюс за неоплодените майки - за тях времето не е чак толкова критично, докато за маточниците часовника тиктака - вадиш ги днес, транспортираш ги днес, придаваш ги днес. Ако нещо се позамоташ и започват да се люпят в ръцете ти или в кутията.

    Още един голям плюс - температурата и влажността. Майките не са чак толкова придирчиви, колкото маточниците. Също и вибрациите или наклона на кутията - на майките не им пука, а на маточниците им трепериш.

  9. #29
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    392
    Пчеларски район
    Троянска община
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Дори и това да е така (което не е доказано), има един друг голям плюс за неоплодените майки - те могат да се транспортират с куриер на огромни разстояния, докато маточниците се транспортират само с лека кола на близки разстояния.

    Има и друг голям плюс за неоплодените майки - за тях времето не е чак толкова критично, докато за маточниците часовника тиктака - вадиш ги днес, транспортираш ги днес, придаваш ги днес. Ако нещо се позамоташ и започват да се люпят в ръцете ти или в кутията.

    Още един голям плюс - температурата и влажността. Майките не са чак толкова придирчиви, колкото маточниците. Също и вибрациите или наклона на кутията - на майките не им пука, а на маточниците им трепериш.
    + × − = − Минуса в случая е малкия процент приети неоплодени майки в семействата.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Да не цитирам всички ви, но имам чувството, че гледате пчелите си с бинокъл. Както оплодените така и неоплодените майки се приемат с почти един и същи процент. Има моменти я "метнеш" вътре в кошера и на другия ден - О, ЧУДЕСА. Приета. А друг път какви ли не фокуси се прилагат, било клетки, мазаници с мед, пушеци, коч маневри и майката пак - АУТ.

 

 
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •