Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 43
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Така е.
    Мисля че единствения шанс да приемат такава майка и при предаване като на гол рой само от млади пчели. Дори и да се намери начин приемането на такива майки да влезе в нормалния процент не бих си взел такава майка и да я чякам 10 дни да пронесе и да рискувам това да не се случи. Ако процента на не приемане се свали до 25 и процента за непронасяне си е толкова това означава, че 4 майки за 40 лева ще проработят 2 които ще ми струват по 20 лева след преравняването и пак съм вътре защото съм чакал 10 дена да пронесат и това е време през лоеъо не са работили.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    И аз харесвам нуклеуси съставени от 6 ДБ рамки. Ама като има хора дето се кефят на по- малкоразмерни, защо да не? За някои качеството е първостепенен фактор, а за други количеството.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Така е.
    Мисля че единствения шанс да приемат такава майка и при предаване като на гол рой само от млади пчели. Дори и да се намери начин приемането на такива майки да влезе в нормалния процент не бих си взел такава майка и да я чякам 10 дни да пронесе и да рискувам това да не се случи. Ако процента на не приемане се свали до 25 и процента за непронасяне си е толкова това означава, че 4 майки за 40 лева ще проработят 2 които ще ми струват по 20 лева след преравняването и пак съм вътре защото съм чакал 10 дена да пронесат и това е време през лоеъо не са работили.
    Значи за да вървят,цената трябва да се смъкне наполовина.То като помисли човек,няма голяма разлика между зрял маточник и новоизлюпена майка!

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Ако процента на не приемане се свали до 25 и процента за непронасяне си е толкова това означава, че 4 майки за 40 лева ще проработят 2 които ще ми струват по 20 лева след преравняването и пак съм вътре защото съм чакал 10 дена да пронесат и това е време през лоеъо не са работили.
    Добър си по математика,но......таз година се постарай оплождащите се майки да ги дръжиш в страни от основния пчелин(примерно-на съседната полянка).Бъди сигурен,че успеваемоста,значително ще се подобри,а от там и себестойността.

  5. #15
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Пробвах метода да потопя майката в чаша с мед и после я давам на отводката да я оближат.
    От 8 майки, само една не приеха.Отводките бяха основно от стари пчели, от загубили се при оплождане майки.
    Казват че 24 часовите майки ги приемат,След 24 часа ги придавали в клетка за 1 ден и после я пускат, щото пчелите не обръщали внимание на неоплодената майка в клетка.
    Имало и друг начин с 1 лъжица амониев нитрат в пушалката, пчелите ги подпушвали и после придавали стари неоплодени майки.
    Извода за мен е, че току що излюпена майка няма проблеми , оттам нататък процента намалява.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ако някой има информация как се придава неплодна майка, и дали пчелите имат склонност да я приемат, нека да каже.
    Нуклеус без рамки пчелите с майката се напръскват обилно със сироп и се затварят за 2 дена и на тъмно и хладно.

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Разликата между маточник в последния ден, сложен в нуклеус или отводка, и неоплодена майка в следващия ден, излюпена в инкубатор, е в това, че могат да се отбраковат:

    1. Неизлюпилите се маточници
    2. Излюпилите се дефектни майки (без крилца или с друг дефект)
    3. Излюпилите се дребни майки
    4. Излюпилите се майки с неподходяща окраска (проблеми с расовата принадлежност)

    Накратко - брака на този етап от развитие си остава за сметка на производителя на майките, така че това би трябвало да повиши процента на успеваемоста при заселването на майката. Това също така ще намали процента на загубените отводки, при които маточника не се е излюпил или още по-лошо - излюпила се е дефектна майка, която няма да може да излезе да се оплоди, но създава измамно спокойствие за пчелите и пчеларя.

    Тоест има си преимущества да се предпочете излюпена неплодна майка пред неизлюпен маточник в неизвестно състояние. Всичко изглежда икономически изгодно, стига наистина да се реши проблема с приемането на майките. Между другото в другата развъдна асоциация масово прилагат метода за излюпване на майки в инкубатор именно поради изредените от мене по-горе причини, свързани с качеството и расовата принадлежност.

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Снощи рязах един маточник и майката се излюпи в ръцете ми. Пъхнах я в клетка и запуших входа за пчелите с малко тесто, а за майката го напълних изцяло. Пъхнах я в кошера. В клетката добавих 4 пчели от там където ще я слагам. До сутринта имаше пчели при нея минали през тесния вход (ще я приемат). Този кошер се беше роил и изглежда майката не се е върнала от брачен полет, но не беше търтовка още.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    с 1 лъжица амониев нитрат в пушалката.
    Без да искаш ще разкриеш тайната на Гуруто.

  10. #20
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Без да искаш ще разкриеш тайната на Гуруто.
    Даже ми се удаде случай да пробвам днес следобед. Един кошер на два корпуса с по 5 рамки всеки, преди 3 дена му се излюпи майката от придаден маточник.
    При прегледа на един рой от 29 май, днес забелязах 2 неоплодени майки. Взех едната, разделих гореспоменатия кошер на две с табла, сложих една лъжица амониева селитра и подпуших...пчелите направо падаха в полет...Омазах старата неоплодена майка с мед и я пуснах. След 2 часа погледнах и се разхождаше като царица. Но си мисля, че вече е излизала на ориентировъчни полети и като излезе да се опложда , ще се върне в предишния си кошер.

 

 
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •